Գիտնականները մի ամբողջ տարի կանցկացնեն լիակատար մեկուսացման մեջ՝ նմանակելով թռիչքը դեպի Մարս
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ում գիտնականների միջազգային խումբ Է ընտրվել Մարս թռչելու պայմանների նմանակմամբ նոր գիտափորձի մասնակցելու համար: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով ՆԱՍԱ-ին, 365 օրվա ընթացքում վեց կամավորներն արտաքին աշխարհից լիակատար մեկուսացման մեջ են ապրելու Հավայան կղզիների Մաունա Լոա հանգած հրաբխի լանջին, որը հեռավոր հիշեցնում Է Կարմիր մոլորակի բնապատկերը:
Սկսած 2013 թվականից՝ սա կլինի արդեն գիտնականների չորրորդ խումբը, որն իրեն մեկուսացման Է դատապարտում Հավայան կղզիների ինքնավար համալիրում: Մեկուսացածների առաջին երկու խմբերն այնտեղ ապրել են չորսական ամիս, երրորդը երկու անգամ ավելի երկար Է դիմացել: Մեկ տարի տեւողությամբ նոր փուլը կսկսվի օգոստոսի 28-ին:
«Որքան ավելի երկար Է դառնում յուրաքանչյուր առաքելությունը, այնքան ավելի լավ ենք մենք հասկանում, թե ինչ վտանգների հետ Է կապված տիեզերական ճանապարհորդությունը»,-հայտարարել Է Քիմ Բինսթեդը՝ նախագծի գիտական ղեկավարը, որը մշակվել Է ՆԱՍԱ-ի եւ Հավայան կղզիների համալսարանի կողմից: Կազմակերպիչները հուսով են, որ գիտափորձը կօգնի նախապատրաստել մարդու առաջին թռիչքը դեպի Մարս, որն ԱՄՆ-ի տիեզերական գերատեսչությունը հույս ունի իրականացնել 2030-ական թվականներին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Ученые из США и Европы проведут в полной изоляции целый год, имитируя полет на Марс
Международная команда ученых отобрана в США для участия в новом эксперименте по имитации условий полета на Марс. Как сообщило НАСА, в течение 365 дней шестеро добровольцев будут жить в полной изоляции от внешнего мира на склоне спящего вулкана Мауна-Лоа на Гавайских островах, отдаленно напоминающего пейзаж Красной планеты.
Начиная с 2013 года это будет уже четвертая группа ученых, обрекающая себя на заточение в автономном комплексе на Гавайях. Первые две группы затворников жили там по четыре месяца, третья - продержалась в два раза дольше. Новый этап длиною в целый год начнется 28 августа,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Чем дольше становится каждая миссия, тем лучше мы понимаем, с какими рисками связано космическое путешествие", - заявила Ким Бинстед, научный руководитель проекта, совместно разработанного НАСА и Гавайским университетом. Организаторы надеются, что эксперимент поможет подготовить первый полет человека на Марс, который космическое ведомство США рассчитывает осуществить в 2030-е годы.