Օրեգոնից Վելվետ կատուն ամենածերն է ճանաչվել աշխարհում
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի Օրեգոնի նահանգից Վելվետ կատուն ամենածերն է ճանաչվել աշխարհում, նա 26 տարեկան եւ 13 օրական է: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, հայտնել են Գինեսի ռեկորդների գրքի ներկայացուցիչները:
Վելվետն ապրում է Օրեգոնի նահանգի գյուղական վայրում՝ Պորտլենդից մոտավորապես 160 կիլոմետր հարավ-արեւելք ընկած շրջանում, եւ իր ժամանակի մեծ մասն անցկացնում է փողոցում: Մկներից բացի, նրա սիրած խորտիկը չեդեր պանիրն է:
Ինչպես նշում է Reuters գործակալությունը, Վելվետի տիրուհին՝ Էշլի Ռիդ Օկուրան, ընդամենը յոթ տարեկան էր, երբ նրա մոտ հայտնվեց կատվիկը:
Մինչ այդ աշխարհի ամենածեր կատուն բրիտանական Պոպին էր, որը սատկել է 2014 թվականի հունիսին, երբ 24 տարեկան եւ վեց ամսական էր:
Մինչ այժմ երբեւիցե ապրած կատուներից ամենածերը համարվում է Կրիմ Պաֆը ԱՄՆ-ի Տեխասի նահանգից, որն ապրել է 38 տարի, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Кот Вельвет из Орегона признан самым старым в мире
Кот изштата Орегон вСША стал самым старым котом вмире ввозрасте 26 лет и13 дней, сообщают представители книги рекордов Гинесса, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Кот покличке Вельвет (Corduroy) живет всельской местности вштате Орегон, примерно в160 км кюго-востоку отПортленда, ибольшую часть своего времени проводит наулице. Помимо мышей любимым лакомством кота является сыр чеддер.
Владелице Вельвета Эшли Рид Окуре было всего семь лет, когда унее появился котенок, отмечает агентствоРейтер.
До этого самой старой кошкой вмире являлась британская Поппи, которая скончалась виюне 2014 года, когда ей было 24 года ичетыре месяца.
Самой старой изкогда-либо проживавших кошек досих пор считается Крим Пафф изамериканского штата Техас, скончавшаяся ввозрасте 38 лет.