Երաժշտությունը վիրահատությունների ժամանակ ուժեղացնում Է ցավազերծումը. գիտնականներ
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լոնդոնի Մարիա թագուհու համալսարանի մի խումբ հետազոտողներ հանգել են այն եզրակացության, որ երաժշտությունը հիանալի Է աշխատում որպես հիվանդանոցների հիվանդների համար ընդհանուր անզգայացման լրացում՝ վերացնելով նրանց ցավը:
Բացի այդ, ճիշտ ընտրված մեղեդիները կարող են նվազեցնել հոսպիտալացված մարդկանց անհանգստությունը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով BBC-ին:
Ինչպես նշում են գիտնականները, երաժշտությունն օգնում Է, քանի որ ցավը միաժամանակ ֆիզիկական եւ հոգեբանական զգացողություն Է:
Մասնագետներն առաջարկում են այն հիվանդներին, որոնց վիրաբուժական միջամտություն Է սպասվում, թույլատրել հետները բերել իրենց երաժշտական նվագարկիչները կամ հիվանդի հարազատներին թույլ տալ անել դա:
Մինչդեռ մեկ այլ հետազոտություն, որը հրապարակվել Է օգոստոսի սկզբին, պնդում Է, որ երաժշտությունը կարող Է շեղել վիրահատարաններում աշխատող անձնակազմին:

Ученые: музыка усиливает обезболивание при операциях
Группа исследователей из лондонского Университета королевы Марии пришла к выводу, что музыка прекрасно работает в качестве дополнения к общей анестезии для пациентов больниц, снимая их боль.
Кроме того, правильно подобранные мелодии могут снизить беспокойство у госпитализированных людей.
Как отмечают ученые, музыка помогает, поскольку боль - одновременно физическое и психологическое ощущение, сообщает Арменпресс со ссылкой на BBC.
Специалисты предлагаеют разрешить пациентам, которым предстоит хирургическое вмешательство, приносить свои музыкальные плейлисты с собой или позволять родственникам пациента делать это.
В то же время, другое исследование, опубликованное в начале августа, утверждает, что музыка может отвлекать персонал, работающий в операционных.