Երեք տարեկան տղան դարձել Է ԱՄՆ-ի Դորսեթ քաղաքի քաղաքագլուխ
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի Դորսեթ ոչ մեծ քաղաքում (Մինեսոտայի նահանգ), որտեղ 22 մարդ Է ապրում, տեղի Է ունեցել քաղաքագլխի հերթական ընտրությունները: Դրանց արդյունքում նոր քաղաքագլուխ Է ընտրվել երեք տարեկան Ջեյմս Թաֆթսը: Նշվում Է, որ նա դարձել Է ԱՄՆ-ի պատմության մեջ ամենապատանի քաղաքագլուխը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով The Daily Mirror-ին:
Թաֆթսը քաղաքագլխի պաշտոնում փոխարինել Է իր վեցամյա եղբորը, որն այդ պաշտոնն զբաղեցնում Էր երկու մեկամյա ժամկետների ընթացքում: Ընտրությունների օրը սկսնակ քաղաքական գործիչը, շփվելով ընտրողների հետ, խոստացել Է հաղթելու դեպքում նրանց պաղպաղակ հյուրասիրել:
Թաֆթսի մայրը պատմում Է, որ Ջեյմսը շատ Է հուզվել, երբ հասկացել Է, որ հաղթանակ Է տարել: Նա նաեւ նշել Է, որ երեխան շատ ջանքեր Է գործադրել ընտրովի պաշտոնն ստանալու համար, բայց ապագայում նա չի պլանավորում շարունակել քաղաքական գործչի կարիերան եւ պատրաստվում Է դառնալ ձկնորս:
2014 թվականի նոյեմբերին մեկ օրով Սան Ֆրանցիսկոյի քաղաքապետ Էր նշանակվել Ֆրիդա մականունով շունը: Դա տեղի Է ունեցել կենդանիների համար նախատեսված քաղաքային ապաստանի աջակցման արշավի շրջանակներում:
1997 թվականից Ալյասկայի Տալկիտնա քաղաքի քաղաքագլխի պաշտոնն զբաղեցնում Է Ստաբս կատուն: Նա քաղաքի ղեկավար Է ընտրվել ընտրությունների արդյունքում՝ հավաքելով ձայների բացարձակ մեծամասնությունը:
2013 թվականի սեպտեմբերին քաղաքապետի վրա շուն Էր հարձակվել, ինչից հետո Ստաբսը մեկ շաբաթից ավելի անցկացրել Էր անասնաբուժական կլինիկայում:

Трехлетний мальчик стал мэром американского города
В небольшом американском городе Дорсет (штат Миннесота), где живут 22 человека, прошли очередные выборы мэра. По их результатам, сообщает Арменпресс со ссылкой наThe Daily Mirror, новым градоначальником стал трехлетний Джеймс Тафтс (James Tufts). Отмечается, что он стал самым юным мэром в истории США.
Тафтс сменил на посту градоначальника своего шестилетнего брата, который занимал эту должность в течение двух годичных сроков. В день выборов начинающий политик, общаясь с избирателями, пообещал угостить их мороженым в случае победы.
Мама Тафтс рассказала, что Джеймс был очень взволнован, когда понял, что одержал победу. Она также отметила, что ребенок приложил много усилий для того, чтобы получить выборную должность, однако в будущем он не планирует продолжать карьеру политика, а собирается стать рыбаком.
В ноябре 2014 года мэром Сан-Франциско на один день быланазначеначихуахуа по кличке Фрида. Это произошло в рамках кампании по поддержке городского приюта для животных.
С 1997 году должность мэра города Талкитна на Аляске бессменно занимает кот Стаббс. Он был избран главой города в результате выборов, набрав абсолютное большинство голосов. В сентябре 2013 года на градоначальника напал пес, после чего Стаббспровелв ветеринарной клинике больше недели.