Մեծ Բրիտանիայում սմարթֆոններն առաջին անգամ ժողովրդականությամբ առաջ են անցել նոութբուքերից
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիայում սմարթֆոնները՝ որպես Համացանցում աշխատելու առավել հարմար սարքեր, առաջին անգամ իրենց ժողովրդականությամբ առաջ են անցել նոութբուքերից: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով BBC-ին, վկայում են բրիտանական Ofcom հեռահաղորդակցական կարգավորիչի տվյալները:
2014 թվականին բրիտանացիների 33 տոկոսը սմարթֆոնն են ընտրել որպես Համացանց մտնելու իրենց գլխավոր սարք այն դեպքում, երբ 30 տոկոսն ընտրել է նոութբուքը:
Ինչպես նշում է Ofcom-ը, այս ցուցանիշը կարեւոր պատմական ուղենիշ է: Բացի այդ, կարգավորիչի տվյալներով, անցյալ տարի բրիտանացիներն արել են 1,2 մլրդ սելֆի, ինչը նույնպես բացատրում է շարժական սարքերի աճող տարածումը:
Բրիտանացիների շուրջ 31 տոկոսը խոստովանել է, որ անցյալ տարի լուսանկարել է իրեն, իսկ երկրի յուրաքանչյուր տասը չափահաս քաղաքացիներից մեկն ասել է, որ շաբաթական առնվազն մեկ սելֆի է անում:

Смартфоны в Британии обогнали по популярности ноутбуки
В Британии смартфоны впервые обогнали по популярности ноутбуки в качестве наиболее удобных устройств для работы в интернете, свидетельствуют данные британского телекоммуникационного регулятора Ofcom.
В 2014 году 33% британцев выбрали смартфон в качестве своего главного устройства для выхода в сеть, в то время как 30% выбрали ноутбук.
Как отмечает Ofcom, этот показатель является важной исторической вехой.
Кроме того, по данным регулятора, в прошлом году британцы сделали 1,2 миллиарда селфи, что также объясняет растущую популярность мобильных устройств,сообщает Арменпресс со ссылкой на BBC.
Около 31% британцев признались, что фотографировали себя в прошлом году, а каждый из 10 взрослых граждан страны сказал, что делает как минимум одно селфи в неделю.