Time-ը կազմել Է ողջ պատմության ընթացքում ամենահարուստ մարդկանց թոփ-10-ը
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկյան Time շաբաթահանդեսը կազմել Է բոլոր ժամանակների ու ժողովուրդների տասն ամենահարուստ ու ամենաազդեցիկ մարդկանց ցուցակը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Հրատարակությունն ամենահարուստ մարդ Է ճանաչել միջնադարյան Մալի պետության կառավարիչ Մանսու Մուսային: ԱՄՆ-ի Ֆերում քոլեջի պատմության պրոֆեսոր Ռիչարդ Սմիթի կարծիքով՝ Մուսայի կառավարման ժամանակ պետությունը եղել Է ոսկու խոշորագույն արտադրողը, ուստի նրա հարստությունը անհնարին Է ստույգ հաշվել:
Ցուցակի երկրորդ տեղում Հռոմեական կայսրության հիմնադիր Օկտավիանոս Օգոստոսն Է: Տնտեսագետների կարծիքով՝ կայսեր կարողությունը համարժեք Է մոտավորապես 4,6 տրիլիոն ԱՄՆ-ի դոլարի՝ վերահաշվարկված 2014 թվականի փոխարժեքով:
Ամենահարուստ առաջնորդների եռյակը եզրափակում Է չինացի կայսր Շեն Ցզուն, ով 11-րդ դարում ղեկավարում Էր տնտեսապես ամենահզոր պետություններից մեկը, որն արտադրում Էր համաշխարհային ՀՆԱ-ի մինչեւ 30 տոկոսը:
Չորրորդ տեղը հատկացվել Է Աքբար Առաջին Մեծին, Մեծ Մողոլների Կայսրության փադիշահին, որին բաժին Է ընկել համաշխարհային արտադրության շուրջ մեկ քառորդը: Նրա կառավարման օրոք բնակչության մեկ շնչին ընկնող ՀՆԱ-ի ցուցանիշները համեմատելի են եղել Եղիսաբեթ Առաջինի օրոք Անգլիայի ցուցանիշների հետ, իսկ տեղի Էլիտան եվրոպացի արիստոկրատներից ավելի հարուստ Էր:
Հինգերորդ հորիզոնականում հայտնվել Է Իոսիֆ Ստալինը, որը «վերահսկում Էր աշխարհի ամենախոշոր տնտեսություններից մեկը»: ինչպես նշում Է Time-ը, թեպետեւ ԽՍՀՄ-ի հարստություններն անձամբ նրան չԷին պատկանում, Ստալինը հնարավորություն ուներ կառավարել խորհրդային տնտեսական հզորությունը:
Վեցերորդ դիրքում «բոլոր ժամանակների ամենահարուստ ամերիկացին Է», US Steel ընկերության սեփականատեր Էնդրյու Քարգենին Է՝ 372 մլրդ դոլար կարողությամբ՝ վերահաշվարկված 2014 թվականի փոխարժեքով:
Յոթերորդ տեղն զբաղեցրել Է ամերիկյան Standard Oil ընկերության հիմնադիր Ջոն Ռոքֆելլերը, որի կարողությունը, անցյալ տարվա փոխարժեքով վերահաշվարկված, կազմում Էր 341 մլրդ դոլար:
Time հանդեսը մեկ դիրքով ցածր նշել Է բրեթոնյան ասպետ Ալեն Շիկահերին: 1093 թվականին՝ մահվան տարում, նրա կարողությունը կազմել Է 11 հազար ֆունտ ստեռլինգ՝ Անգլիայի այն ժամանակվա ՀՆԱ-ի մոտավորապես 7 տոկոսը (2014 թվականի վերահաշվարկով՝ 194 մլրդ դոլար):
Իններորդ հորիզոնականում գտնվում Է ներկայում ապրող ամենահարուստ մարդը՝ Բիլ Գեյթսը: Forbes-ը Microsoft ընկերության հիմնադիրի ակտիվների զուտ արժեքը գնահատում Է 78,9 մլրդ դոլար:
Պատմության մեջ ամենահարուստ կառավարողների թոփ-10-ը եզրափակում Է բոլոր ժամանակների ամենահաջողված զինվորական ղեկավարներից մեկը՝ Մոնղոլական կայսրության հիմնադիր Չինգիսխանը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Time составил топ-10 самых богатых людей за всю историю
Американский еженедельный журналTimeсоставил список десяти самых богатых ивлиятельных людей всех времен инародов,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Богатейшим человеком издание признало правителя средневекового государства Мали Мансу Мусу. По мнению профессора истории американского колледжа Феррум Ричарда Смита, вовремена правления Мусы государство было крупнейшим производителем золота, поэтому его богатства невозможно точно подсчитать.
На втором месте списка— основатель Римской империи Октавиан Август. По мнению экономистов, состояние императора было эквивалентно примерно 4,6 триллионам долларов США впересчете накурс 2014 года.
Замыкает тройку богатейших лидеров китайский император Шэнь-Цзун, в11 веке управлявший одним изсамых экономически мощных государств, которое производило до30% мирового ВВП.
Четвертое место отведено Акбару I Великому, падишаху Империи Великих Моголов, накоторую приходилось околочетверти мирового производства. При его правлении показатели ВВП надушу населения были сравнимы c показателями Англии приЕлизавете I, аместная элита была богаче европейских аристократов.
На пятой строчке оказался Иосиф Сталин, "контролировавший одну изкрупнейших экономик мира". Time отмечает, что даже притом, что богатства СССР непринадлежали ему лично, Сталин имел возможность управлять советской экономической мощью.
На шестой позиции— "самый богатый американец всех времен", владелец компании US Steel Эндрю Каргени, обладавший состоянием в372 миллиарда долларов впересчете накурс 2014 года.
Седьмое место занял основатель американской компании Standard Oil Джон Рокфеллер, состояние которого в1918 году оценивалось в1,5 миллиарда долларов илив пересчете накурс прошлого года— 341 миллиард долларов.
Строкой ниже журнал Time поместил бретонского рыцаря Алена Рыжего. На момент смерти в1093 году его состояние составляло 11 тысяч фунтов стерлингов— порядка 7% ВВП Англии того времени (в пересчете накурс 2014 года— 194 миллиарда долларов).
На девятой строчке находится "самый состоятельный человек изныне живущих людей" Билл Гейтс. Forbes оценивает чистую стоимость активов основателя компании Microsoft в78,9 миллиарда долларов.
Замыкает топ-10 богатейших правителей вистории один изсамых успешных военных руководителей всех времен, основатель Монгольской империи Чингисхан.