Անբարի նահանգում 2014թ.-ից ի վեր ավելի քան 1500 դպրոց է ավերվել
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման կողմից Անբարի նահանգի շրջափակումից ի վեր ավերվել են ավելի քան 1500 դպրոցներ: «Ավելի քան 1500 դպրոցներ ամբողջովին կամ մասնակի ոչնչացվել են` սկսած 2014թ.-ի ամռանից»,- նշել է նահանգի խորհրդի պաշտոնական ներկայացուցիչ Իդա Ումմաշան՝ պարզաբանելով, որ դպրոցների մեծ մասն ԻՊ-ի հարձակման թիրախ է դարձել: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով միջազգային լրատվամիջոցները, դպրոցներից շատերն ահաբեկիչներն օգտագործել են որպես շտաբ, որոնք ռմբակոծվել են իրաքյան բանակի և միջազգային կոալիցիայի կողմից:
Նա նաև տեղեկացրել է, որ Անբարում ավերված դպրոցների վերականգնման համար զգալի ֆինանսական միջոցներ են հարկավոր:
ՄԱԿ-ի տվյալներով, իրաքցի երեխաների շուրջ 70 տոկոսը, ովքեր ստիպված հեռացել են իրենց բնակավայրերից, այժմ զրկված են դպրոց հաճախելու հնարավորությունից:
Հուլիսի 13-ին իրաքյան բանակի ղեկավարությունը հայտարարել է Անբարի նահանգի ազատագրման ռազմական գործողությունների մեկնարկի մասին: Իրաքի պաշտպանության նախարարի խոսնակ Յահյա ազ Զուբեյդին նշել է, որ ազատագրման գործողություններն սկսվել են հուլիսի 13-ի առավոտյան՝ ավելացնելով, որ զինված ուժերը, ազգային կամավորական ջոկատները, ոստիկանությունը, Անբարի ցեղախմբերը միասնական պայքարում են «Իսլամական պետության» դեմ:

YEREVAN, AUGUST 4, ARMENPRESS. More than 1,500 schools have been damaged or destroyed in Anbar province by the ISIS.
"Anbar has been hit badly... More than 1,500 schools have been partially or completely destroyed," Eid Ammash, a spokesman for the provincial council said.
Armenpress reports, referring to the international media, that many schools had been used by the terrorists as headquarters that were bombed by the Iraqi Army and International Coalition.
"It will take a lot of money and at least two and a half years for Anbar schools to be rebuilt and rehabilitated," Ammash said.
According to the latest figures from the United Nations, more than 70 percent of displaced children do not have access to education.On July 13 the Iraqi Army announced about the lunch of liberation military operations of Anbar Province. The ISIS controls 80 percent of the province.