Թուրքիայում Դեմիրթաշի դեմ հետաքննություն է սկսվել
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դիարբեքիրի հանրապետական դատախազությունը հետաքննություն է սկսել մեջլիս անցած քրդական Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության առաջնորդ Սելահաթթին Դեմիրթաշի նկատմամբ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով թուրքական «Անադոլու» գործակալությունը, հետաքննության շրջանակներում ուսումնասիրվելու են 2014 թվականի հոկտեմբերի 6-8-ի դեպքերը:
Դեմիրթաշի դեմ հետաքննությունը կընթանա Թուրքիայի քրեական օրենսգրքի «Հանրային խաղաղության դեմ իրականացված հանցագործություններ» բաժնի 214/2 կետով, որը ենթադրում է «ժողովրդի մի մասին մյուս մասի դեմ զինել, սադրանքի ենթարկել»:
Եթե դատախազությունը որոշում կայացնի այն մասին, որ Դեմիրթաշի գործում կան հանցանքի տարրեր, ապա այն կդիմի Թուրքիայի Ազգային մեծ ժողովին՝ քուրդ քաղաքական գործչի անձեռնամխելիությունը հանելու պահանջով: Դատական գործ հարուցելու պարագայում քրդական կուսակցության առաջնորդին սպառնում է միչև 24 տարվա ազատազրկում:
2014 թվականի հոկտեմբերի 6-ին Քոբանիի վրա «Իսլամական պետության» հարձակումը դատապարտող Դեմիրթաշի ելույթից հետո Թուրքիայում ընդվզումների ալիք էր սկսվել: Իր խոսքում քուրդ առաջնորդն ասել էր. «Քոբանիի կոտորածներից հետո կոչ ենք անում 7-70 տարեկան ամբողջ ժողովրդին դուրս գալ փողոց, գրավել հրապարակներն ու գործողությունների անցնել: Այսուհետ ամենուր Քոբանի է»:
Հոկտեմբերի 6-8-ը տեղի ունեցած ընդվզումների և ցույցերի հետևանքով զոհվել էր 2 ոստիկան, 33 քաղաքացի, իսկ 139 ոստիկան և 212 քաղաքացի էլ վիրավորվել էր: Այրվել և վնասվել էին մեծ թվով մեքենաներ:

В Турции против Демирташа начато расследование
Республиканская прокуратура Диарбекира начала расследование в отношении лидера прошрдшей в парламент Демократической партии народов Селаатдина Демирташа. Как передает «Арменпресс», ссылаясь на агентство «Анадолу», будут расследованы события 6-8 октября 2014 года.
Расследование будет вестись по признакам ст. 214/4 УК Турции – преступление против общественного порядка, где предполагается «вооружение части народа против другой части, провокации».
Если прокуратура примет соответствующее решение, то она обратится в парламент с требованием лишения Селаатдина Демирташа депутатской неприкосновенности. В случае судебного подтверждения данного обвинения, Селаатдину Демирташу грозит 24 года тюремного заключения.
6-го октября 2014 года после осуждающего нападение ИГИЛ на Кобани выступления Селаатдина Демирташа в Турции началась волна протеста. Курдский лидер сказал:«После резни в Кобани призываем все население от 7 до 70 лет выйти на улицу, занять площади и перейти к дейсрвиям. Отныне везде Кобани!».
Во время волнений 6-8 октября погибли 2 полицейских, 33 гражданских лица; 139 полицейских и 212 гражда получили ранения. Было сожжено и разбито множество автомобилей.