Թուրքիայում Դեմիրթաշի դեմ հետաքննություն է սկսվել
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դիարբեքիրի հանրապետական դատախազությունը հետաքննություն է սկսել մեջլիս անցած քրդական Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության առաջնորդ Սելահաթթին Դեմիրթաշի նկատմամբ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով թուրքական «Անադոլու» գործակալությունը, հետաքննության շրջանակներում ուսումնասիրվելու են 2014 թվականի հոկտեմբերի 6-8-ի դեպքերը:
Դեմիրթաշի դեմ հետաքննությունը կընթանա Թուրքիայի քրեական օրենսգրքի «Հանրային խաղաղության դեմ իրականացված հանցագործություններ» բաժնի 214/2 կետով, որը ենթադրում է «ժողովրդի մի մասին մյուս մասի դեմ զինել, սադրանքի ենթարկել»:
Եթե դատախազությունը որոշում կայացնի այն մասին, որ Դեմիրթաշի գործում կան հանցանքի տարրեր, ապա այն կդիմի Թուրքիայի Ազգային մեծ ժողովին՝ քուրդ քաղաքական գործչի անձեռնամխելիությունը հանելու պահանջով: Դատական գործ հարուցելու պարագայում քրդական կուսակցության առաջնորդին սպառնում է միչև 24 տարվա ազատազրկում:
2014 թվականի հոկտեմբերի 6-ին Քոբանիի վրա «Իսլամական պետության» հարձակումը դատապարտող Դեմիրթաշի ելույթից հետո Թուրքիայում ընդվզումների ալիք էր սկսվել: Իր խոսքում քուրդ առաջնորդն ասել էր. «Քոբանիի կոտորածներից հետո կոչ ենք անում 7-70 տարեկան ամբողջ ժողովրդին դուրս գալ փողոց, գրավել հրապարակներն ու գործողությունների անցնել: Այսուհետ ամենուր Քոբանի է»:
Հոկտեմբերի 6-8-ը տեղի ունեցած ընդվզումների և ցույցերի հետևանքով զոհվել էր 2 ոստիկան, 33 քաղաքացի, իսկ 139 ոստիկան և 212 քաղաքացի էլ վիրավորվել էր: Այրվել և վնասվել էին մեծ թվով մեքենաներ:

Demirtaş - under investigation
YEREVAN, JULY 31, ARMENPRESS. The leader of the pro-Kurdish People’s Democratic Party, Selahattin Demirtaş, is under investigation by the Diyarbakır Public Prosecution. Armenpress informs, citing the Turkish “Anadolu” agency that the events of October 6-8, 2014 will be studied during the investigation.
The probe on Demirtaş concerns charges of "inciting a part of the public against another by arming them" as stated in the "Crimes against Public Peace" segment of the Turkish Criminal Code.
The prosecutor will also demand Demirtaş's legislative immunity be lifted, if the probe concludes that the crimes stated in the charges were indeed committed. If a criminal case is launched, the prosecutor might demand a prison term of up to 24 years against Demirtaş.
Dozens of people, including two policemen, were killed last October as pro-Kurdish protesters took to streets across the country under the pretext that the Turkish government was allegedly doing nothing to halt the advance of Daesh terrorists pouring into the Turkish-Syrian border town of Kobani. Dozens of people, including two policemen, were killed last October as pro-Kurdish protesters took to streets across the country under the pretext that the Turkish government was allegedly doing nothing to halt the advance of Daesh terroristspouring into the Turkish-Syrian border town ofKobani.