Գիտնականները սինթեզել են ֆիզիկական ծանրաբեռնվածությունների «խթանիչ»-հաբ. Washington Post
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բրիտանացի գիտնականները Սաութհեմփթոնի համալսարանից հայտարարել են այն դեղի նախատիպն ստեղծելու մասին, որն օրգանիզմի համար ֆիզիկական ծանրաբեռնվածությունների արդյունք «Է խթանում», ինչը հետագայում կարող Է հանգեցնել ավելորդ քաշի եւ II տիպի շաքարախտի դեմ դեղերի հայտնագործման: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ն, այս մասին գրել Է Washington Post-ը:
Համապատասխան հետազոտությունների հեղինակներ են դարձել քիմիական կենսաբանության պրոֆեսոր Ալի Տավասոլին եւ ինտեգրատիվ ֆիզիոլոգիայի դոցենտ Ֆելինո Կագամպանգը:
Նրանք հայտարարել են, որ իրենց հաջողվել Է սինթեզել մի մոլեկուլ, որն օրգանիզմի բջիջներին հարկադրում Է «մտածել», որ դրանք ծախսել են իրենց Էներգիան: Այդ նյութն ստացել Է «Միացություն 14» (Compound 14) անվանումը:
Գիտնականները կարծում են, որ եթե այս արդյունքը հաստատվի եւ կրկնվի, ինչպես նաեւ եթե հաստատվի մարդու համար դրա օգտագործման անվտանգությունը, ապա դա թույլ կտա ստեղծել դեղ, որը կօգնի պարքարելու ճարպակաման եւ II տիպի շաքարախտի դեմ, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

WP: ученые синтезировали таблетку-"симулятор" физических нагрузок
Британские ученые изСаутгемптонского университета заявили осоздании прототипа лекарства, которое "симулирует" дляорганизма эффект физических нагрузок, что впоследствии может привести кизобретению лекарства отизбыточного веса идиабета II типа. Об этомсообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Авторами соответствующих исследований стали профессор химической биологии Али Тавассоли идоцент интегративной физиологии Фелино Кагампанг.
Они заявили отом, что им удалось синтезировать молекулу, которая заставляет клетки организма "думать", что они израсходовали свою энергию. Данное вещество получило название "Соединение 14" (Compound 14).
Ученые считают, что если этот эффект будет подтвержден иповторен, атакже если будет установлена безопасность его использования длячеловека, то это позволит создать лекарство, которое поможет бороться сожирением идиабетом II типа.