Օբաման ԱՄՆ-ի նախագահներից առաջինն Է, որ այցելել Է բանտ
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բարաք Օբաման ուղեւորվել Է բանտ, բայց ոչ երկար ժամանակով եւ հոժարակամորեն: Ինչպես հաղորդել Է Սպիտակ տունը, նա դարձել Է ԱՄՆ-ի առաջին գործող նախագահը, որն այցելել Է ֆեդերալ ուղղիչ հիմնարկություն, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Օկլահոմայի նահանգի Էլ Ռինո քաղաքի բանտ այցելելու ժամանակ Օբաման նախ զրուցել Է վերջինիս աշխատակիցներցի, իսկ այնուհետեւ կալանավորների հետ, որոնք պատիժ են կրում հիմնականում թմրանյութերի վաճառքի համար:
Օբաման փոքր-ինչ շփվել Է նրանց հետ՝ դիտելով խուցերից մեկը, եւ հայտարարել Է, որ հարկ Է շարունակել ամենաքիչ ծանր հանցագործությունների համար պատիժների մեղմացումը քրեական օրենսդրության համակարգի բարենորոգության շրջանակներում: Նրա խոսքով՝ անհրաժեշտ Է տարբերւթյուն դնել այն «սխալների, որոնք մարդնիկ երբեմն կատարում են երիտասարդության տարիներին», եւ գիտակցված հանցավոր գործողությունների միջեւ: Նախագահը նաեւ առաջարկել Է մտածել, թե ինչպես բարելավել պատիժ կրած հանցագործների ռեաբիլիտացման ծրագրերը:
Շատ բանով թմրանյութերի համար խիստ պատիժների հետեւանքռով Է, որ ԱՄՆ-ում բանտարկյալների թվի ամենաբարձր ցուցանիշն Է աշխարհում՝ ավելի քան 700 100 հազար բնակչի հաշվով: Միացյալ Նահանգների բանտերում կա ավելի քան 2,2 միլիոն կալանավոր, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Обама первым из президентов США посетил тюрьму
Барак Обама отправился в тюрьму, но ненадолго и добровольно. Как сообщил Белый дом, он стал первым действующим президентом США, посетившим федеральное исправительное учреждение,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Обама во время посещения тюрьмы в городке Эль-Рино в штате Оклахома побеседовал сначала с ее сотрудниками, а затем с заключенными, отбывающими наказание в основном за торговлю наркотиками.
Обама немного пообщался с ними, осмотрев одну из камер, и заявил, что следует продолжить смягчение наказаний за наименее тяжкие преступления в рамках реформы системы уголовного законодательства. По его словам, необходимо делать различие между "ошибками, которые люди иногда совершают в молодости", и осознанными преступными действиями. Президент также предложил подумать, как улучшить программы реабилитации отбывших наказание преступников.
Во многом благодаря строгим наказаниям занаркотики вСША самый высокий показатель числа заключенных вмире— более 700 человек на100 тысяч населения. В американских тюрьмах содержится более 2,2 миллиона заключенных.