Եվրասիական բանկը 40 միլիոն դոլարի վարկ կհատկացնի Հայաստանին ոռոգման համակարգի բարելավման համար
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրասիական բանկը Հայաստանի ոռոգման համակարգի արդիականացման համար 40 միլիոն դոլարի ներդրումային վարկ կհատկացնի: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Եվրասիական բանկի մամուլի ծառայությունից, Եվրասիական բանկի պատվիրակությունը, Եվրասիական ֆոնդի զարգացման և կայունացման ծրագրերի բաժնի ղեկավար Արտակ Ազիզյանի գլխավորությամբ, քննարկումներ է անցկացրել Հայաստանի ոռոգման համակարգի արդիականցման համար ներդրումային ֆինանսավորում հատկացնելու առնչությամբ: Հայկական կողմից պատվիրակությունը գլխավորել է ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Արմեն Գևորգյանը:
Քննարկումների արդյունքում կողմերը մշակել են վարկային համաձայնգրի պայմանները, որոնք մոտակա ժամանակահատվածում կներկայացվեն Զարգացման և կայունացման Եվրասիական ֆոնդի խորհրդի հաստատմանը:
2015թ-ի վերջին կսկսվի «Ոռոգման համակարգի արդիականացում» 5-ամյա ծրագիրը: Ծրագրի իրականացման համար Եվրասիական բանկը կհատկացնի 40 միլիոն դոլարի վարկ, ևս 10 միլիոն դոլար կհատկացնի ՀՀ կառավարությունը: Ծրագիրն իրականացվում է Հայաստանի ոռոգման համակարգի և դրենաժային ցանցի բարելավման երկարաժամկետ ռազմավարության շրջանակներում: Ծրագրի շրջանակներում Հայաստանի ողջ տարածում կկառուցվեն և կվերականգնվեն 8 ոռոգման համակարգեր` 70.4 կմ երկարությամբ, 8.1 կմ երկարությամբ մայր ջրանցքներ, 54.1 կմ երկարությամբ գյուղատնտեսական ջրանցքներ:

Eurasian Bank to allocate 40 million USD loan for improvement of irrigation system
YEREVAN, JULY 16, ARMENPRESS. Eurasian Bank will allocate 40 million USD investment loan for modernization of the irrigation system of Armenia. As “Armenpress” was informed from the press service of the Eurasian Bank, the delegation of the Eurasian Bank headed by the director of Development and Stability Fund of the Eurasian bank Artak Azizyan discussed the investment loan for modernization of the irrigation system of Armenia. The head of the Armenian side of the delegation was the Deputy Finance Minister Armen Gevorgyan.
As a result of the discussions the sides have arranged the agreement terms of the loan which will be submitted to the Council of Development and Stability Fund for ratification.
At the end of year 2015 “Modernization of irrigation system” 5-year program will start. The Eurasian Bank will allocate 40 million USD for the implementation of the program and 10 million USD will be allocated by the Government of the Republic of Armenia. In the auspices of the program will be built and restored 8 irrigation systems with a total length of 70.4 km, main canals with a total length of 8.1 km and agricultural canals with a total length of 54.1 km.