Ճապոնիայում սովորել են քայլվածքով որոշել կենսաբանական տարիքը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Անվստահ առաջին քայլեր, վճռական քայլվածք, վստահ քայլվածք, ոտքերի քստքստոց, կաղություն® տարիների հետ մարդը քայլում Է տարբեր ձեւով: Սակայն քայլվածքով ստույգ տարիքը որոշել կարող են ոչ բոլորը: Դա Էլ յուրատեսակ առիթ Է ծառայել Ճապոնիայի Օսակայի համալսարանի գիտնականների համար մշակելու մի համակարգ, որն անսխալ կատարեր այդ գործառույթը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Հատուկ դրա համար մասնագտներն ուսումնասիրել են տարբեր տարիքի ավելի քան 4 հազար մարդկանց քայլելու առանձնահատկությունները: Նրանցից յուրաքանչյուրը երկու անգամ անցել Է 6 մետր տարածությունը՝ անցած «երթուղին» կրկնելով հետադարձ ուղղությամբ: Նրանց բոլոր գործողություններն ըստ որում տեսագրվել են խցկով: Ի վերջո գիտնականներին հաջողվել Է ստեղծել տվյալների ինտերակտիվ պահոց, որը պարունակում Է տարբեր տարիքային խմբերի մարդկանց քայլվածքի մոդելները, ինչպես նաեւ դրանց տարբերիչ գծերը, ինչպիսիք են քայլի երկարությունը, ձեռքերի շարժումները, մեջքի մկանների լարվածությունը: Այդ տվյալների հիման վրա համակարգը կարող Է հեշտությամբ որոշել, թե որքան «երիտասարդ» Է շարժվում այս կամ այն մարդը:
Հետազոտության շնորհիվ ճապոնացի մասնագետներին հաջողվել Է պարզել, որ 20-ից մինչեւ 30 տարեկան երիտասարդներն այնքան ուժեղ չեն թափահարում ձեռքերն, ինչպես ավելի ավագ սերունդը (40 – 50 տարեկան): Բացի դրանից, դիտարկումները պարզորոշ ցույց են տվել, որ տարիքի հետ մարդ քայլելիս ավելի ուժեղ Է կորանում: «Մենք ցանկանում ենք, որ մարդիկ, իմանալով, թե որ տարիքին Է համպատասխանում իրենց քայլվածքը, ավելի շատ հետեւեն իրենց եւ զբաղվեն սպորտով»,- Կիոդո գործակալույանը տված հարցազրույցի ժամանակ հայտարարել Է ծրագրի ղեկավար Յասուսի Յագին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В Японии научились определять биологический возраст по походке
Неуверенные первые шаги, энергичная походка, уверенная поступь, шарканье ногами, хромота... с годами человек перемещается по-разному. Однако определить точный возраст по походке под силу не каждому. Это и послужило своего рода поводом для японских ученых из университета Осака разработать систему, которая выполняла бы эту функцию без ошибок,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Специально для этого специалисты изучили особенности ходьбы более чем 4 тыс. людей разного возраста. Каждый из них дважды прошел расстояние в 6 метров, повторив проделанный маршрут в обратном направлении. Все их действия при этом были записаны на камеру. В итоге ученым удалось создать интерактивную базу данных, в которой содержатся модели ходьбы людей различных возрастных групп, а также их отличительные черты, такие как длина шага, движения рук, напряжение мышц спины. На основе таких данных система может легко определить, насколько "молодо" передвигается тот или иной человек.
В результате исследования японским специалистам удалось выяснить, что молодые люди в возрасте от 20 до 30 лет не так сильно размахивают руками, как более старшее поколение (40 -50 лет). Кроме того, наблюдения явно показали, что с возрастом человек все сильнее горбится при ходьбе.
"Мы хотим, чтобы люди, узнав какому возрасту соответствует их походка, больше следили за собой и занимались спортом", - заявил в интервью агентству Киодо руководитель проекта Ясуси Яги.
Новая система будет установлена в токийском Научном музее, где каждый желающий сможет проверить, насколько молодо "выглядят" его шаги.