Աճուրդում 4,7 մլն դոլարով վաճառվել Է Երկրորդ համաշխարհայինի ժամանակների բրիտանական կործանիչը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աճուրդում 3,1 միլիոն ֆունտ (4,7 միլիոն դոլար) ռեկորդային գումարով հուլիսի 9-ի երեկոյան վաճառվել Է Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակների բրիտանական Spitfire կործանիչը: Այս մասին հայտարարել են Christie's աճուրդային տան ներկայացուցիչները, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Մարտական մեքենայի գնահատման արժեքը կազմել Է 2,5 միլիոն ֆունտ (3,84 միլիոն դոլար): Վաճառքի գումարը կրկնապատիկ գերազանցել Է Spitfire-ի գնի նախկին ռեկորդը:
Որպես ինքնաթիռի վաճառորդ են հանդես եկել ամերիկացի հավաքորդ, միլիարդատեր Թոմաս Քապլանը եւ նրա կին Դաֆնան: Իրացումից ստացված միջոցները փոխանցվել են այն բարեգործական կազմակերպությանը, որն օգնում Է Մեծ Բրիտանիայի թագավորական ռազմաօդային ուժերի վետարաններին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Британский истребитель времен Второй мировой продан на аукционе за $4,7 млн
Британский истребитель Spitfire времен Второй мировой войны был продан в четверг вечером на торгах за рекордную сумму в 3,1 млн фунтов ($4,7 млн). Об этом объявили представители аукционного дома Christie's.
Оценочная стоимость боевой машины составляла 2,5 млн фунтов ($3,84 млн). Сумма продажи вдвое превзошла прежний рекорд цены за Spitfire,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Продавцом самолета выступили американский коллекционер, миллиардер Томас Каплан и его жена Дафна. Полученные от реализации средства были перечислены благотворительной организации, помогающей ветеранам британских Королевских ВВС.