Արցախում հանգստանալը գրավիչ է դառնում արտերկրում ապրող հայերի համար
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բազմաթիվ հայեր արձագանքել են Արցախում հանգստանալու «Արցախ» հայրենակցական միության կոչին և առաջիկայում իրենց ամառային հանգստի մի մասը կանցկացնեն Լեռնային Ղարաբաղում: Արցախում հանգստանալու համար սեփական մեքենաներով ՌԴ-ից, Ուկրաինայից և Հայաստանից բազմաթիվ հայեր ժամանել են Արցախ: «Արցախ» հայրենակցական միության նախաձեռնությամբ հունիսի 20-ին այդ ընտանիքները ավտոերթով Երևանից ժամանեցին Արցախ:
Քարվաճառում շուրջ 200 ավտոմեքենաներից բաղկացած շարասյանը աղ ու հացով ու «Ազատ Արցախը ողջունում է ձեզ», «Մենք ձեզ շատ ենք կարոտում» ու այլ գրություններով տարբեր պաստառներով դիմավորեցին Արցախի Հանրապետության վարչապետ Արայիկ Հարությունյանը, «Արցախ» հայրենակցական միության նախագահ Վարուժան Գրիգորյանը, բազմաթիվ արցախցիներ:
Արցախի Հանրապետության վարչապետ Արայիկ Հարությունյանը, ողջունելով բոլորին, հատուկ շնորհակալություն հայտնեց «Արցախ» հայրենակցական միությանը՝ ի դեմս նախագահ Վարուժան Գրիգորյանի, նման նախաձեռնության համար: Արայիկ Հարությունյանը մասնավորապես նշեց, որ այդ նախաձեռնությունը մեծ նշանակություն ունի Արցախի ու Արցախից դուրս ապրող ծագումով արցախցիների համար:«Նախ սա հնարավորություն է տալիս յուրաքանչյուր արցախցու գոնե տարին մեկ անգամ լինել Արցախում և ապրել իր հայրենակիցների հետ: Կապեք ձեր երեխաներին ու թոռներին ձեր հայրենիքի հետ, որպեսզի նրանք չկորցնեն իրենց ինքնությունը, այդպես նաև մեծապես կաջակցեք Արցախի շենացմանը»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց Հարությունյանը:
Նա հատուկ ընդգծեց, որ այս նախաձեռնությունն ունի նաև տնտեսական բաղադրիչ Արցախի համար, սակայն ամենակարևորը արցախցիներին իրենց պատմական հայրենիքի հետ կապեն է: «այս առաքելության առաջին նպատակը դա է: Տնտեսական նշանակություն, իհարկե, ունենալուջ է, սակայն մենք հիմքում դրել ենք այն, որ արցախցիներին կապենք իրենց հայրենիքի հետ: Մենք շնորհակալ ենք, որ այսքան մարդկ արձագանքել է արցախում հանգստանալու կոչին և համոզված ենք, որ սա շարունակական է լինելու, և տարիների ընթացքում բոլոր արցախցիները կգան իրենց երկիր, կտեսնեն այն և կմասնակցեն Արցախի շենացմանը»,- ասաց Հարությունյանը:
Հարությունյանը շեշտեց, որ Արցախում գերակա ուղղություն է հայտարարված զբոսաշրջությունը, որի զարգացմանն էլ միտված է այս նախաձեռնությունը: Վարչապետն ընդգծեց, որ զբոսաշրջության զարգացման հիմնական քաղաքականության մեջ իրենք մեծ տեղ են տալիս արմատներով արցախցիներին, ովքեր գալու են և մնալու են, ովքեր գալու են ու ինչ-որ բան են անելու արցախում: Նա նաև վստահություն հայտնեց, որ հանգստի նպատակով Արցախ ժամանածների մեջ լինելու են մարդիկ, ովքեր, տարիներ առաջ թողնելով Արցախը, չեն պատկերացնում, թե ինչ Արցախ ունեն այս պահին: «Ես համոզված եմ, որ այն կյանքը, որ նրանք ունեն օտար ափերում, հաստատ ավելի լավը չէ, քան Արցախում: Ես համոզված եմ, որ մենք տեսնելու ենք ընտանիքներ, ովքեր ժամանակի ընթացքում վերադառնալու և հաստատվելու են Արցախում»,- եզրափակեց վարչապետը:
«Արցախ» հայրենակցական միության նախագահ Վարուժան Գրիգորյանը, ողջունելով ու շնորհակալություն հայտնելով վարչապետ Հարությունյանին ջերմ ընդունելության համար ասաց. «Ես շատ ուրախ եմ և ոգևորված, որ այսքան մարդ է արձագանքել մեր առաջին կոչին: Այն, անշուշտ, շարունակական է լինելու: Իսկապես, սա մեծհայրենսիրական քայլ է, և կարծում եմ՝ ամեն մի հայ պետք է գոնե մեկշաբաթյա հանգիստ անցկացնի իր հայրենի հողում»:
Նա հայտնեց, որ բազմաթիվ հայերի կողմից իրենց կոչին նման արձագանքն անսպասելի է եղել: «այսօր հանգստանալու նպատակով 200 մեքենայով արցախ են ժամանել բազմաթիվ հայեր: Պետք է ասեմ, որ այդ մեքենաներից 50-ը ժամանել են Ռուսաստանի Դաշնությունից: Արցախում հանգստանալու համար սեփական մեքենաներով Արցախ են ժամանել հայեր նաև Հայաստանից, Ուկրաինայից»,- ասաց Գրիգորյանը:
«Արցախ» հայրենակցական միության երիտասարդական թևի անդամ Մհեր Աղալովյանը հայտնեց, որ իրենց կոչին արձագանքել են ավելի շատ մարդիկ, սակայն, հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ ճանապարհները նեղ են և ոչ այնքան բարեկարգ, շատերին խնդրել են հետաձգել իրենց այցն Արցախ: «Ես կարծում եմ, որ այս նախաձեռնությունը շարունակություն կունենա և իրեն երկար սպասել չի տա»,- ասաց նա:
Աղալովյանը շնորհավորեց բոլոր նրանց, ովքեր առաջին անգամ են լինում Արցախում՝ վստահություն հայտնելով, որ նրանց գիտակցության մեջ ինչ-որ բան հաստատ փոխվելու է: Նրա խոսքով՝ այդ մարդիկ մի քանի անքուն գիշերներ են անցկացնելու, քանի որ Արցախում ամեն ինչ յուրահատուկ է:

Отдых в Арцахе становится привлекательным для зарубежных армян
Многие армяне откликнулись на призыв патриотического союза «Арцах» провести отдых в Арцахе, часть из них проведет лето в Нагорном Карабахе. Многие уже прибыли на своих машинах из РФ, Украины и Армении. По инициативе патриотического союза «Арцах», 20 июня автопоездом прибыли из Еревана в Арцах.
В Карвачаре автопоезд из 200 машин хлебом-солью и плакатами с надписями «Свободный Арцах приветствует вас!», «Мы по вам очень соскучились!» встретили арцахцы, и вместе с ними премьер-министр Республики Арцах Араик Арутюнян, председатель ПС «Арцах» Варужан Григорян.
Приветствуя гостей, премьер-министр Республики Арцах Араик Арутюнян выразил благодарность ПС «Арцах» в лице Варужана Григоряна за эту инициативу. В частности, премьер отметил, что эта инициатива весьма важна для арцахцев, оказавшихся вне родины. «В первую очередь, это отличная возможность для каждого арцахца хотя бы раз в год посетить родные места. Пусть крепче станет связь ваших детей с родиной, чтобы они никогда не теряли свою идентичность, так мы поможем благоустроить наш Арцах», - как передает Арменпресс, сказал Арутюнян.
Он особо отметил и экономическую составляющую этого почина для Арцаха. Но, конечно, самое главное – это связь с родиной. «Основная цель этой миссии именно в этом. Экономическая составляющая, конечно, важна, но намного важнее для нас укрепление связи арцахцев со своей землей. Мы благодарны, что столько людей откликнулось на наш призыв, и уверены, что это только начало, что с годами все арцахцы вернутся на родину», - сказал Арутюнян.
Премьер подчеркнул, что в Арцахе приоритетным вектором экономики объявлен туризм, чему поспособствует и эта инициатива. Также он отметил, что в политике развития туризма особое значение они придают роли уроженцев Арцаха и надеются, что родина призовет их обратно. Он выразил надежду, что среди прибывших на отдых есть люди, которые давно уехали из родных мест и не представляют, каким сейчас стал Арцах. «Я уверен, что их жизнь на чужбине, какой бы она ни была, не может быть лучше жизни на родине. Убежден, что мы еще увидим, как целые семьи возвращаются, чтобы обосноваться здесь», - завершил приветствие Араик Арутюнян.
В свою очередь, приветствуя гостей, председатель ПС «Арцах» Варужан Григорян поблагодарил премьер-министра за столь теплый прием. «Я рад и воодушевлен тем, что на наш первый призыв откликнулось столько людей. Наверняка продолжение следует. Это в самом деле неоценимый патриотический шаг, и думаю, каждый армянин должен хотя бы недельный отдых провести в Арцахе», - сказал Григорян.
Он сообщил, что их приятно удивило, что столько людей откликнулось на первый призыв. «Сегодня люди приехали на 200 машинах, 50 – из России, остальные из Армении и Украины», - сказал он.
Член молодежного крыла ПС «Арцах» МгерАгаловян сообщил, что на самом деле на призыв откликнулось намного больше людей, но из-за того, что дороги недостаточно благоустроены, пришлось попросить некоторых ненадолго отложить свой приезд. «Думаю, эта инициатива только положила начало, а ждать придется не долго», - сказал Мгер.
Агаловян поздравил тех, кто впервые приехал в Арцах, выразив твердую уверенность, что в их сознании, без сомнения, что-то изменится. Он «пообещал» гостям, что они проведут не одну бессонную ночь – столь велико будет их впечатление от Арцаха.