Լևոն Արոնյանը պարտությամբ մեկնարկեց Ստավանգերի մրցաշարում
ԵՐԵՎԱՆ, ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շախմատի Հայաստանի հավաքականի անդամ Լևոն Արոնյանը պարտությամբ մեկնարկեց Ստավանգերի գերխոշոր մրցաշարում: Դասական պարտիաների առաջին տուրում Արոնյանի մրցակիցը Վաշիե-Լագրավն էր: Հայ շախմատիստը չկարողացավ առավեության հասնել: Մյուս պարտիաներում աշխարհի չեմպիոն Մագնուս Կարլսենը պարտվեց Վեսելին Թոփալովին, իսկ Անիշ Գիրին հաղթեց Ալեքսանդր Գրիշչուկին: ԱՄՆ ներկայացուցիչ Հիկարու Նակամուրան պարտության մատնեց Համերին: Միակ պարտիան, որտեղ գրանցվեց խաղաղ արդյունք, դա Անանդ-Կարուանա պարտիան էր:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, Լեւոն Արոնյանը հունիսի 15-26-ը Ստավանգերում մասնակցում է «Նորվեգական շախմատ-2015» գերմրցաշարին: Նրա մրցակիցներն են Կարլսենը, Կարուանան, Անանդը, Նակամուրան, Թոփալովը, Գրիշչուկը, Գիրին, Վաշիե-Լագրավը, Համերը:

Левон Аронян в шахматном турнире в Ставангере начал с поражения
Лидер сборной Армении по шахматам Левон Аронян в турнире в Ставангере начал с поражения. Соперником Левона Ароняна в первом туре стал Вашие-Лаграв, которого пн не смог одолеть. В остальных партиях чемпион мира Магнус Карлсен проиграл Веселину Топалову, а Аниш Гири выиграл у Александра Грищука; Хикару Накамура выиграл у Джона Хаммера. Единственная ничья – в партии Виши Ананд- Фабиану Каруана.
15-26-го июня в Ставангере состоится международный супертурнир «Норвежские шахматы 2015», в котором примут участие Магнус Карлсен, Фабиану Каруана, Виши Ананд, Хикару Накамура, Веселин Топалов, Александр Грищук, Аниш Гири, Максим Вашие-Лаграв и Джон Хаммер. Как передает«Арменпресс», об этом сообщает Федерация шахмат Армении.
Действующий чемпион турнира в Ставангере – Сергей Карякин. Этот турнир считается одним из наиболее сильных. Кроме состязания профессиональных шахматистов, при турнире проводятся соревнования для школьников.