Վրաստանի փոխվարչապետը Թբիլիսիում ջրհեղեղից վնասը գնահատել Է 45 մլն դոլար
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թբիլիսիում ջրհեղեղից վնասի չափը կհասնի 100 մլն լարիի (մոտավորապես 45 մլն դոլար): Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, լրագրողներին հայտարարել Է հանրապետության փոխվարչապետ եւ Էներգետիկայի նախարար Կախա Կալաձեն:
Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին ավելի վաղ տարերքի պատճառած վնասի չափը գնահատել Էր 40 մլն լարի (շուրջ 18 մլն դոլար): Սակայն նախօրյակին ֆինանսների նախարար Նոդար Խադուրին հայտարարեց, որ վնասը «զգալիորեն ավելի մեծ կլինի» հայտարարված գումարից:
«Խոսքը մի քանի տասնյակ, եթե ոչ հարյուր, միլիոնի մասին Է… պետք Է ստեղծվի հանձնաժողով, որը կգնահատի վնասը»,-ասել Է Կալաձեն:
Վրաստանն արդեն օգնության համար դիմել Է արտասահմանյան երկրների եւ դոնոր կազմակերպությունների օգնությանը, որոնց ներկայացուցիչներն անձամբ ծանոթացել են ջրհեղեղի հետեւանքներին:
Թբիլիսիում ջրհեղեղը տեղի Է ունեցել հունիսի լույս 14-ի գիշերը: Ըստ վերջին տվյալների՝ զոհվել Է 15 մարդ, եւս յոթն անհայտ կորած են համարվում, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Вице-премьер Грузии оценил ущерб от наводнения в Тбилиси в $45 млн
Размер ущерба от наводнения в Тбилиси достигнет 100 миллионов лари (около $45 млн). Как сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU, об этомзаявил журналистам вице-премьер и министр энергетики Грузии Каха Каладзе.
Ранее премьер-министр Грузии Ираклий Гарибашвили оценил размер нанесенного дождем ущерба в 40 миллионов лари (около18 млн долларов). Однако накануне министр финансов Нодар Хадури заявил, что ущерб будет "значительно больше" объявленной суммы.
"Речь будет о нескольких десятках миллионах, если не о сотнях… Должна быть создана комиссия, которая подсчитает ущерб", - заявил Каладзе.
Грузия уже обратилась за помощью к странам и организациям-донорам, чьи представители лично ознакомились с последствиями наводнения.
Наводнение в Тбилиси произошло в ночь на воскресенье, 14 июня. По данным на вечер понедельника,погибли 15 человек, еще семь считаются пропавшими без вести.