Կանադա, Բրազիլիա, Մեքսիկա…System of a Down-ի «Արթնացրեք հոգիները» շրջագայությունը շարունակվում է
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայոց ցեղասպանության իրազեկմանը նվիրված System of a Down խմբի համաշխարհային շրջագայությունը շարունակվում է աշխարհի տարբեր երկրներում: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով խմբի պաշտոնական՝ systemofadown.com կայքը, «Արթնացրեք հոգիները» (Wake Up the Souls) խորագրով շրջագայության ընթացքում նախատեսվում է ևս մի քանի համերգ: Հունիսի 17-ին Միչիգանի Դետրոյթ քաղաքի «Էներջի» երաժշտական թատրոնում («Energy music theatre») տեղի կունենա խմբի հաջորդ համերգը: Այնուհետև հունիսի 19-ին երաժիշտները հանդես կգան Կանադայի Տորոնտո քաղաքի Մոլսոն կանադական ամֆիթատրոնում («Molson Canadian Amphitheartre» ): Մեկ օր անց SOAD-ի տղաներն «Amnesia Rockfest»-ի շրջանակում ելույթ կունենան կանադական Մոնտեբելո քաղաքում:
Բրազիլական Ռիո դե Ժանեյրո քաղաքը System of a Down խմբին կհյուրընկալի սեպտեմբերի 24-ին՝ «Rock in Rio»-ի շրջանակում: Այնուհետև հաջորդ օրը խումբը Սան Պաուլոյի «Anhembi Arena»-ում կարթնացնի մարդկանց հոգիները:
SOAD-ի տղաների հաջորդ կանգառը Չիլին է. սեպտեմբեր 27-ին Սանտյագո քաղաքի «Santiago Gets Louder» փառատոնի շրջանակում նախատեսվում է նրանց ելույթը, իսկ սեպտեմբերի 30-ին նրանք հանդես կգան Արգենտինայի Բուենոս Այրես քաղաքի «Estadio Geba» սրահում: Ըստ ժամանակացույցի՝ հոկտեմբերին ևս երկու համերգ է նախատեսված: Ամսվա երրորդ օրը խումբը ելույթ կունենա Կոլումբիայի Բոգոտա քաղաքի «Parque Deportivo»-ում, իսկ հոկտեմբերի 6-ին Մեքսիկայի Մեխիկո քաղաքի «Sports palace»-ում:
«Արթնացրեք հոգիները» (Wake Up the Souls) խորագրով շրջագայության ընթացքում արդեն իսկ համերգներ են տեղի ունեցել Ինգլվուդ, Լոնդոն, Քյոլն, Լիոն, Բրյուսել, Ամստերդամ, Մոսկվա, Երևան քաղաքներում:
System of a Down խումբն աննկարագրելի համերգ պարգևեց հայ հանդիսատեսին: Հանրապետության հրապարակում ապրիլի 23-ին տեղի ունեցավ խմբի՝ Հայոց ցեղասպանության իրազեկմանը նվիրված «Արթնացրեք հոգիները» (Wake Up the Souls) խորագրով շրջագայության երևանյան համերգը: Համերգի ընթացքում խումբը կատարեց յուրահատուկ ստեղծագործություններ.այն իսկապես մեծ արձագանք գտավ: Համերգի ժամանակ երգիչ Սերժ Թանկյանը հանդես եկավ հետաքրքիր և յուրահատուկ ելույթով, հետո էլ խոստովանեց, որ խումբը տպավորված է եղել համերգի մասնակիցների արձագանքով:

SOAD’s Wake Up the Souls tour to continue in Canada, Brazil and Mexico
YEREVAN, MAY 30, ARMENPRESS. The Wake Up the Souls concert tour by world famous Armenian-American rock band System of a Down, aimed to raise awareness on the Armenian Genocide, will be continued in other countries. As reports “Armenpress”, citing the official website of the band, it is considered to give a couple of other concerts as well.
The popular rock band will give a concert at DTE Energy Music Theatre, Detroit on June 17, at Molson Canadian Amphitheatre of Toronto, Canada on June 19, at Amnesia Rockfest of Montebello, Canada on June 20, at Rock In Rio in Rio De Janeiro, Brazil on September 24, at Anhembi Arena in Sao Paulo, Brazil on September 25, at Sports Palace in Mexico City, Mexico on October 6…
The tour, called “Wake Up the Souls” kicked off in Los Angeles on April 6 and after stops in London, Cologne, Germany, Lyon, France, Brussels, Amsterdam and Moscow the band landed at Yerevan’s Republic Square for a free concert on April 23.
“The idea was to take what we had done with the previous concert series, ‘Souls,’ and to project that into a tour for the centennial in 2015,” said Tankian referring to a concert the band staged in 2004 to raise awareness about the Genocide and to challenge then President George W. Bush to honor his campaign pledge to recognize as genocide the events of 1915.
Tankian asserted that “Wake Up the Souls,” is not meant to “just raise awareness [about the Genocide], but to be a conduit for justice.” The call to action, he explained, begins before the tour kicks off on an online community where people have already begun connecting to advance the message of the Genocide and universal justice around the world.
“You’re well aware that as of a few weeks ago there was a resolution going through the Turkish parliament to recognize all past crimes from a female Kurdish member of parliament. Even though the AKP [Turkey’s ruling Justice and Development Party] controls the parliament and it will probably not pass, but that [the introduction of the resolution] is a good sign. I think we’ve come to expect little from the Turkish government, but I can say it’s up to us as well. There is an organization called ‘Project 2015’ that is encouraging people to go to Istanbul for 2015. I think that’s very interesting to go back to where it all started,” said Tankian about the activism within Turkey.