Կանադա, Բրազիլիա, Մեքսիկա…System of a Down-ի «Արթնացրեք հոգիները» շրջագայությունը շարունակվում է
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայոց ցեղասպանության իրազեկմանը նվիրված System of a Down խմբի համաշխարհային շրջագայությունը շարունակվում է աշխարհի տարբեր երկրներում: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով խմբի պաշտոնական՝ systemofadown.com կայքը, «Արթնացրեք հոգիները» (Wake Up the Souls) խորագրով շրջագայության ընթացքում նախատեսվում է ևս մի քանի համերգ: Հունիսի 17-ին Միչիգանի Դետրոյթ քաղաքի «Էներջի» երաժշտական թատրոնում («Energy music theatre») տեղի կունենա խմբի հաջորդ համերգը: Այնուհետև հունիսի 19-ին երաժիշտները հանդես կգան Կանադայի Տորոնտո քաղաքի Մոլսոն կանադական ամֆիթատրոնում («Molson Canadian Amphitheartre» ): Մեկ օր անց SOAD-ի տղաներն «Amnesia Rockfest»-ի շրջանակում ելույթ կունենան կանադական Մոնտեբելո քաղաքում:
Բրազիլական Ռիո դե Ժանեյրո քաղաքը System of a Down խմբին կհյուրընկալի սեպտեմբերի 24-ին՝ «Rock in Rio»-ի շրջանակում: Այնուհետև հաջորդ օրը խումբը Սան Պաուլոյի «Anhembi Arena»-ում կարթնացնի մարդկանց հոգիները:
SOAD-ի տղաների հաջորդ կանգառը Չիլին է. սեպտեմբեր 27-ին Սանտյագո քաղաքի «Santiago Gets Louder» փառատոնի շրջանակում նախատեսվում է նրանց ելույթը, իսկ սեպտեմբերի 30-ին նրանք հանդես կգան Արգենտինայի Բուենոս Այրես քաղաքի «Estadio Geba» սրահում: Ըստ ժամանակացույցի՝ հոկտեմբերին ևս երկու համերգ է նախատեսված: Ամսվա երրորդ օրը խումբը ելույթ կունենա Կոլումբիայի Բոգոտա քաղաքի «Parque Deportivo»-ում, իսկ հոկտեմբերի 6-ին Մեքսիկայի Մեխիկո քաղաքի «Sports palace»-ում:
«Արթնացրեք հոգիները» (Wake Up the Souls) խորագրով շրջագայության ընթացքում արդեն իսկ համերգներ են տեղի ունեցել Ինգլվուդ, Լոնդոն, Քյոլն, Լիոն, Բրյուսել, Ամստերդամ, Մոսկվա, Երևան քաղաքներում:
System of a Down խումբն աննկարագրելի համերգ պարգևեց հայ հանդիսատեսին: Հանրապետության հրապարակում ապրիլի 23-ին տեղի ունեցավ խմբի՝ Հայոց ցեղասպանության իրազեկմանը նվիրված «Արթնացրեք հոգիները» (Wake Up the Souls) խորագրով շրջագայության երևանյան համերգը: Համերգի ընթացքում խումբը կատարեց յուրահատուկ ստեղծագործություններ.այն իսկապես մեծ արձագանք գտավ: Համերգի ժամանակ երգիչ Սերժ Թանկյանը հանդես եկավ հետաքրքիր և յուրահատուկ ելույթով, հետո էլ խոստովանեց, որ խումբը տպավորված է եղել համերգի մասնակիցների արձագանքով:

Канада, Бразилия, Мексика… продолжается турне Systemof a Down «Разбудите свои души»
Мировое турне рок-группы Systemof a Down с программой «Разбудите свои души», посвященное 100-летию Геноцида армян, проходит во многих странах.
Как передает Арменпресс со ссылкой на официальный сайт группы systemofadown.com, музыканты намерены дать еще несколько концертов WakeUptheSouls («Разбудите свои души»). Следующий концерт состоится 17 июня в концертном зале Детройта (США) Energymusictheatre. 19 июня группа выступит в амфитеатре MolsonCanadianAmphitheartre Торонто (Канада). Через день они выступят в Монтебелло (Канада) на фестивале AmnesiaRockfest.
Рио-де-Жанейрождетребят из SystemofaDown 24 сентября на фестиваль SantiagoGetsLouder. А 30 сентября они выступят в Буэнос-Айресе в зале EstadioGeba. Согласно графику, в октябре намечено еще два концерта: 3 октября в ParqueDeportivo (Богота,Колумбия), а 6-го - в Sportspalace (Мехико).
Турне с программой WakeUptheSouls уже состоялось в Инглвуде, Лондоне, Кельне, Лионе, Брюсселе, Амстердаме, Москве, Ереване.
23 апреляSystemofaDownсконцертомWakeUptheSouls подарил небывалый праздник ереванцам. Музыканты исполнили несколько уникальных номеров. Серж Танкян исполнил интересные, эксклюзивные песни. Члены группы признались после концерта, что впечатлены небывалым успехом и отношением ереванского зрителя.
К 125-летию со дня рождения Ерванда Кочара был погашен и выпущен в обращение почтовый блок с одной маркой