ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ARARAT լեգենդար կոնյակը, «Ոսկե ծիրան» Երևանի միջազգային կինոփառատոնը և հայկական գորգը մեկ տեղում. փառատոնն այս տարի կառանձնանա և մասնակիցներին ու հյուրերին կներկայացնի նոր մոտեցում: «Ոսկե ծիրան»-ի բացման արարողության ավանդական կարմիր գորգին այս տարի կփոխարինի հայկական կարմիր գորգի հավաքածուն՝ ձևավորելով նոր մշակույթ, տեղական և միջազգային կինոփառատոնային դաշտում:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ «Ոսկե ծիրան» փառատոնի և ARARAT-ի 20-ամյա համագործակցությունը մեկնարկեց ARARAT թանգարանում բացված հատուկ ցուցադրությամբ: «Համարձակ Խնձորեսկ» գորգերի ժամանակավոր ցուցադրությունը, գալիք «Ոսկե ծիրան» 21-րդ կինոփառատոնի կարմիր գորգի յուրօրինակ նախաբանն է։
Երևանում հուլիսի 7-14-ը կայանալիք «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնի կարմիր գորգի արարողությունը կվերափոխվի և կներկայացվի նորովի: Ըստ փառատոնի ստեղծագործական թիմի՝ հետայսու փառատոնի արարողակարգային հայեցակարգի այս կարևոր դետալը կկրի լրացուցիչ իմաստավորում։
«Ոսկե ծիրան» 21-րդ փառատոնի համար AHA collective-ը թողարկել է ժամանակակից՝ «կարմիր գորգի» հավաքածու արվեստագետ Դավիթ Քոչունցի հետ միասին։ Կին գորգագործ վարպետների ձեռքերով պատրաստված 7 եզակի կարպետները, որոնք կազմում են Նայիրի Խաչատուրեանի կողմից՝ համադրված «Տեղորոշում» («Point of Reference») կարմիր գորգի հավաքածուն, հուլիսի 7-ին կազդարարեն և կձևավորեն տեղական և միջազգային կինոփառատոնային դաշտում նոր մշակույթ։
Փառատոնի այս շրջադարձային փոփոխությանն ընդառաջ, ARARAT թանգարանը «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի և AHA Collective-ի հետ համատեղ հանրությանը ներկայացրեց Դավիթ Քոչունցի գորգագործական այլ աշխատանքների իր թողարկած առաջին ժամանակակից գորգերի` «Համարձակ Խնձորեսկ» հավաքածուի ցուցադրությունը, որը արվեստագետի կողմից ստեղծված դիզայնի հիման վրա 2023 թվականին գործել են Սյունիքի Վերիշեն գյուղում կին գորգագործները։
«Համարձակ Խնձորեսկ» վերտառությամբ այս ցուցադրությունը, որը համադրել է Նայիրի Խաչատուրեանը, պատմում է հայկական ձեռագործ աշխատանքի՝ վարպետության ամենահին եզրերից մեկի՝ գորգագործության ավանդույթների մասին՝ դիտարկելով դրանք տեղային, ճարտարապետական և բնության համատեքստում։ Ցուցադրության առանձնահատուկ մաս են կազմում Փիրուզա Խալափյանի լուսանկարները, որտեղ գորգերը ներկայացված են արվեստագետի ընտանիքի ծննդավայրի` Հին Խնձորեսկի ժայռափոր միջավայրում։
Երևանի կոնյակի գործարանի հասարակայնության հետ կապերի ղեկավար Զարուհի Սարիբեկյանի խոսքով՝ ժամանակակից մշակութային աշխարհը որոշակի իմաստով մարդկանց ուշադրության և տպավորությունների համար թեժ պայքար է։ Գաղտնիք չէ, ցանկացած կինոփառատոն վաղուց արդեն դադարել է լինել միայն ու միայն արժանի կինոյի ստուգատես։
«Տասնամյակների ընթացքում փառատոնները պարուրվեցին սիմվոլիզմով, որը և հաճախ հյուսում էր այս կամ այն փառատոնի պատմությունը։ Հիշենք Կաննի փառատոնի երկարամյա նախագահ լեգենդար Ժիլ Ժակոբին, ով տարիներ շարունակ Կաննի կինոփառատոնի բացման ժամանակ մեկնում էր իր ձեռքն աստիճաններով բարձրացող դերասաններին՝ խորհրդանշորեն բերելով իրենց փառատոնի օլիմպոս։ Կարծում եմ, կարմիր գորգը, որպես փառատոնի սիմվոլներից մեկը և՛ հանգուցային է, և՛ ուշագրավ։ Վերափոխել փառատոնի այս դրվագը թերևս որքան համարձակ է, նույնքան էլ իմաստալից։ Այս գաղափարը նաև գեղեցիկ հանգավորվում է «Ոսկե ծիրան» փառատոնի 20-ամյա գործընկեր ARARAT-ի հետ, քանի որ թե՛ կոնյակագործության, թե՛ գորգագործության հիմքում ընկած է վարպետությունը։ Վարպետի ստեղծագործական աշխատանքն է, որ պսակում է բնության առատաձեռնությունն ու դարերի ավանդույթները և հրավիրում մշակույթը բացահայտելու ճամփորդության»,- նշեց Զարուհի Սարիբեկյանը։
«Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնի տնօրեն և գեղարվեստական ղեկավար Կարեն Ավետիսյանը ընդգծեց՝ ավանդույթը կոտրելը, իհարկե, դժվար որոշում է, այն էլ այնպիսին, որն ունի ավելի հին պատմություն, քան աշխարհի բոլոր կինոփառատոնները, սակայն հզոր ավանդույթին հրաժեշտ տալուց էլ ավելի մեծ ուժ է տալիս նոր ավանդույթի ստեղծումը:
Ցուցադրության համադրող, արվեստաբան, ԱՀԱ կոլեկտիվի հիմնադիր Նայիրի Խաչատուրեանը նշեց՝ կարևոր է, որ թե՛ արհեստը, թե՛ խորհրդանիշները անընդհատ ընդլայնվեն և արտացոլեն արդի իրողությունները։
«Այսպիսով` հասարակության մեջ կձևավորվեն նոր մշակութային խոսույթներ և անցյալի ու ներկայի միջև ավելի խորը կապ և փոխըմբռնում։ Քանդելով ու վերաիմաստավորելով կինոփառատոնի կարմիր գորգի դասական խորհրդանիշը՝ «Տեղորոշում» հավաքածուն ժամանակակից՝ կարմիր գորգի նոր ծիսակարգ է առաջարկում` առաջին պլան բերելով արդի խնդիրների մասին արծարծումս ու երկխոսությունը, ինչպես և փառատոնում մատուցվող բազմազան ֆիլմերում»,- ասաց նա:
Արվեստագետ Դավիթ Քոչունցը ոգևորությամբ նշեց, որ ուրախ է այս հետաքրքիր փոփոխության մի մասնիկը դառնալու համար, և արել է ամեն ինչ հայկական գորգարվեստի միջոցով կարևոր ասելիքը փառատոնի հյուրերի միջոցով աշխարհին հասցնելու համար:
«Կինոն ինձ համար շատ կարևոր է։ Կապը կինոյի հետ ինձ հարստացրել է որպես արվեստագետ, դա ինձ համար հիմք է, որից ես հաճախ օգտվում եմ։ «Ոսկե ծիրան»-ը ամենամեծ փառատոնն է Հայաստանում, որի ժամանակ գորգով անցնում են տարբեր մարդիկ, տարբեր հյուրեր, իսկ գորգը լավագույն մեդիաներից է ներգործություն ունենալու համար և մտքեր ու ձևեր կազմաքանդելու, որից ես երբեք չեմ հրաժարվում ստեղծագործելիս»,- ընդգծեց արվեստագետը։

Легендарный коньяк ARARAT, ереванский международный кинофестиваль “Золотой абрикос” и армянский ковер в одном месте: в этом году фестиваль выделится и представит участникам и гостям новый подход. В этом году традиционная красная дорожка на церемонии открытия “Золотого абрикоса” будет заменена армянской красной дорожкой, формируя новую культуру в сфере местных и международных кинофестивалей.
Как сообщает Арменпресс, 20-летнее сотрудничество фестиваля “Золотой абрикос” и ARARAT началось со специальной выставки, открывшейся в музее ARARAT. Временная выставка ковров “Храбрый Хндзореск” – уникальная прелюдия к церемонии красной дорожки предстоящего XXI кинофестиваля “Золотой абрикос”.
Красная дорожка Международного кинофестиваля "Золотой абрикос", который пройдет в Ереване 7-14 июля, будет преображена и представлена ​​по-новому. По мнению творческого коллектива фестиваля, эта важная деталь торжественной концепции фестиваля будет иметь дополнительный смысл.
К 21-му фестивалю “Золотой абрикос” AHA collective выпустил коллекцию современной “красную дорожки” совместно с художником Давидом Кочунцем. Семь уникальных ковров из коллекции “Point of Reference” под руководством кураторки Наири Хачатурян сформируют новую культуру для местных и международных кинофестивалей.
В преддверии кинофестиваля музей ARARAT совместно с кинофестивалем “Золотой абрикос” и  AHA Collective представил публике выставку ковров “Храбрый Хндзореск”, которые были созданы по дизайну Давида Кочунца ковроделами села Веришен Сюникской области.
По мнению руководителя отдела по связям с общественностью Ереванского коньячного завода Заруи Сарибекян, современный культурный мир в определенном смысле представляет собой горячую битву за внимание и впечатления людей. Ни для кого не секрет, что любой кинофестиваль уже давно перестал быть только местом для просмотра хороших фильмов.
“На протяжении десятилетий фестивали окутывались символикой, из которой зачастую сплеталась история того или иного фестиваля. Вспомним легендарного Жиля Жакоба, многолетнего президента Каннского кинофестиваля, который на протяжении многих лет на открытии Каннского кинофестиваля протягивал руку поднимающимся по лестнице актерам, символически выводя их на Олимп фестиваля. Я считаю, что красная дорожка как один из символов фестиваля очень важна. Переиначить этот эпизод фестиваля, пожалуй, столь же смело, сколь и значимо. Эта идея также прекрасно рифмуется с 20-летним партнером фестиваля “Золотой абрикос” коньячным заводом ARARAT, поскольку в основе как коньячного дела, так и ковроткачества лежит мастерство. Именно творчество мастера венчает щедрость природы и многовековые традиции и приглашает вас в путешествие по раскрытию культуры”, - сказала Заруи Сарибекян.
Директор и художественный руководитель Международного кинофестиваля “Золотой абрикос” Карен Аветисян подчеркнул, что нарушить традицию – это, конечно, непростое решение, тем более такую, которая имеет более древнюю историю, чем все кинофестивали мира, но создания новой традиции придает больше силы, чем прощание со старой.
Кураторка выставки, основательница AHA Collective Наири Хачатурян отметила, что важно, чтобы и ремесло, и символика постоянно расширялись и отражали современные реалии.
“Таким образом, в обществе будут формироваться новые культурные дискурсы, более глубокая связь и взаимопонимание между прошлым и настоящим. Деконструируя и переосмысливая классический символ красной дорожки кинофестиваля, коллекция “Point of Reference” предлагает современный, новый ритуал красной дорожки, выдвигая на первый план дискуссию и диалог о текущих проблемах, как это происходит и в разнообразных фильмах, представленных на фестивале”, - отметила Хачатурян.