Սերժ Սարգսյանն ու Ալեքսանդր Նովակը քննարկել են էներգետիկայի ոլորտում հայ-ռուսական համագործակցության հարցը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր` մայիսի 26-ին, ընդունել է Ռուսաստանի Դաշնության էներգետիկայի նախարար, ԱՊՀ էլեկտրաէներգետիկական խորհրդի նախագահ Ալեքսանդր Նովակին, ով Երևանում է գտնվում խորհրդի 47-րդ նիստին մասնակցելու նպատակով: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, Նախագահը ողջունել է հյուրին մեր երկրում և կարևորել ԱՊՀ էլեկտրաէներգետիկական խորհրդի երևանյան նիստը, որը Սերժ Սարգսյանի խոսքով, լավ հնարավորություն է քննարկելու էներգետիկայի ոլորտում նաև երկկողմ հարաբերությունների զարգացման առնչվող հարցեր՝ նկատի առնելով, որ հայ-ռուսական ռազմավարական գործընկերային հարաբերություններում էներգետիկայի ոլորտը կարևոր բաղկացուցիչներից է:
Նախարար Ալեքսանդր Նովակը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ հյուրընկալության և Հայաստանում ԱՊՀ էլեկտրաէներգետիկական խորհրդի նիստը բարձր մակարդակով կազմակերպելու համար՝ գոհունակությամբ խոսելով նիստի արդյունավետ աշխատանքի մասին, որի ընթացքում, ըստ նախարարի, քննարկվել են մասնակից երկրների համար կարևորագույն մի շարք հարցեր՝ էներգահամակարգերի զուգահեռ աշխատանքի, համակարգերի ինտեգրման, նորմատիվ իրավական փաստաթղթերի մշակման, փորձի փոխանակման վերաբերյալ և այլն:
Հանդիպմանը ՀՀ Նախագահը և ՌԴ էներգետիկայի նախարարը քննարկել են էլեկտրաէներգետիկայի, գազի, ատոմային էներգետիկայի բնագավառներում հայ-ռուսական համագործակցության ներկայիս ընթանցքն ու հետագա զարգացմանը վերաբերող հարցեր:

Serzh Sargsyan and Alexander Novak discuss Armenian-Russian cooperation in energy sector
YEREVAN, 26 MAY, ARMENPRESS. On May 26, President Serzh Sargsyan received Minister of Energy of the Russian Federation, Chairman of the Electricity Council of the Commonwealth of Independent States (CIS) Alexander Novak, who is in Yerevan to participate in the 47thsession of the Council. As the Public Relations and Mass Media Department of the Structure to the Office of the President of the Republic of Armenia reports to “Armenpress”, the President greeted the guest in Armenia and attached importance to the session of the Electricity Council of the CIS in Yerevan which, according to Serzh Sargsyan, serves as a good opportunity to discuss issues on the development of bilateral relations in the energy sector, taking into consideration the fact that the energy sector is one of the major components of the Armenian-Russian strategic partnership.
Minister Alexander Novak expressed gratitude for the cordial reception and for organizing the session of the Electricity Council of the CIS at a high level in Armenia.
During the meeting, the President of the Republic of Armenia and the Minister of Energy of the Russian Federation discussed the current process of the Armenian-Russian cooperation in the energy, gas and nuclear energy sectors and issues on further development of that cooperation.