Սերժ Սարգսյանն ու Ալեքսանդր Նովակը քննարկել են էներգետիկայի ոլորտում հայ-ռուսական համագործակցության հարցը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր` մայիսի 26-ին, ընդունել է Ռուսաստանի Դաշնության էներգետիկայի նախարար, ԱՊՀ էլեկտրաէներգետիկական խորհրդի նախագահ Ալեքսանդր Նովակին, ով Երևանում է գտնվում խորհրդի 47-րդ նիստին մասնակցելու նպատակով: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, Նախագահը ողջունել է հյուրին մեր երկրում և կարևորել ԱՊՀ էլեկտրաէներգետիկական խորհրդի երևանյան նիստը, որը Սերժ Սարգսյանի խոսքով, լավ հնարավորություն է քննարկելու էներգետիկայի ոլորտում նաև երկկողմ հարաբերությունների զարգացման առնչվող հարցեր՝ նկատի առնելով, որ հայ-ռուսական ռազմավարական գործընկերային հարաբերություններում էներգետիկայի ոլորտը կարևոր բաղկացուցիչներից է:
Նախարար Ալեքսանդր Նովակը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ հյուրընկալության և Հայաստանում ԱՊՀ էլեկտրաէներգետիկական խորհրդի նիստը բարձր մակարդակով կազմակերպելու համար՝ գոհունակությամբ խոսելով նիստի արդյունավետ աշխատանքի մասին, որի ընթացքում, ըստ նախարարի, քննարկվել են մասնակից երկրների համար կարևորագույն մի շարք հարցեր՝ էներգահամակարգերի զուգահեռ աշխատանքի, համակարգերի ինտեգրման, նորմատիվ իրավական փաստաթղթերի մշակման, փորձի փոխանակման վերաբերյալ և այլն:
Հանդիպմանը ՀՀ Նախագահը և ՌԴ էներգետիկայի նախարարը քննարկել են էլեկտրաէներգետիկայի, գազի, ատոմային էներգետիկայի բնագավառներում հայ-ռուսական համագործակցության ներկայիս ընթանցքն ու հետագա զարգացմանը վերաբերող հարցեր:

Президент Армении и министр энергетики обсудили армяно-российское сотрудничество в сфере энергетики
Президент Армении Серж Саргсян 26 мая принял министра энергетики России, председателя Электроэнергетического совета стран СНГ Александра Новака, который прибыл в Ереван для участия в 47-м заседании Совета.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и СМИ аппарата президента Армении, Серж Саргсян поприветствовал гостя и отметил важность ереванского заседания Электроэнергетического совета стран СНГ , которое, по словам президента, является хорошей возможностью для обсуждения также вопросов развития двусторонних отношений в сфере энергетики, учитывая, что сфера энергетики является одним из важных компонентов армяно-российских стратегических партнерских отношений.
Александр Новак поблагодарил за теплый прием и организацию заседания Электроэнергетического совета стран СНГ в Армении на высоком уровне. Он с удовлетворением рассказал об эффективной работе заседания, в ходе которого, по словам российского министра, был обсужден ряд важнейших для стран СНГ вопросов о параллельной работе энергосистем, интеграции систем, разработке нормативных правовых актов, обмене опытом и др.
Собеседники обсудили текущий ход и вопросы дальнейшего развития армяно-российского сотрудничества в сферах электроэнергии, газа, атомной энергетики.