ԵԽԽՎ պատվիրակները ծանոթացել են Հայաստանի իրավական համակարգի առանձնահատկություններին
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանում անցկացվող Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) իրավական հարցերի և մարդու իրավունքների հանձնաժողովի նիստի շրջանակներում հայկական կողմը հնարավորություն ստացավ ներկայացնել երկրի իրավական համակարգի բնութագիրը: Ելույթներով հանդես եկան Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի նախկին դատավոր Ալվինա Գյուլումյանը, Փասատբանների պալատի նախագահ Արա Զոհրաբյանը, Սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի անդամ Գևորգ Դանիելյանը, Մարդու իրավունքների պաշտպանի տեղակալ Տաթևիկ Խաչատրյանը:
Ինչպես լրագրողների հետ զրույցում հայտնեց ԵԽԽՎ հայաստանյան պատվիրակության անդամ, ՀՀԿ-ական պատգամավոր Արփինե Հովհաննիսյանը ԵԽ պատվիրակների համար կարևոր էր տարբեր կողմերից ծանոթանալ Հայաստանի իրավական համակարգին: «Եվրոպայի խորհրդի պատգամավորները հետաքրքրված էին ու իրենց հարցադրումներով փորձում էին ընկալել Հայաստանի իրավական համակարգի առանձնահատկությունները»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` ասաց նա:
Լրագրողների հարցին ի պատասխան, թե եվրոպացիների համար ընկալելի՞ է Հայաստանում դատական համակարգի անկախության մոդելը` Արփինե Հովհաննիսյանը նշեց. «Անկախության մոդելը որպես այդպիսին, երբ դու խոսում ես տարբեր իրավական սկզբունքների մասին ու Սահմանադրության մասին, իհարկե, հասկանալի է: Դրանք մեծամասամբ համապատասխանում են եվրոպական չափանիշներին: Անկախության մոդելի տեսանկյունից, եթե հարցի ենթատեքստին անդրադառնանք, խոսքը պետք է վերաբերի անկախության ապահովման երաշխիքներին ու դրանց իրական գործունեությանը: Այստեղ տարբեր գնահատականներ կարող են լինել: Պատվիրակները հետաքրքրված էին ու հարցերն ուղղում էին նրան, որպեսզի իրենց համար ընկալելի դարձնեին արդյոք ինստիտուտցիոնալ առումով կան խնդիրներ դատական համակարգի անկախության հետ կապված, թե դրանք կապված են կենսագործունեության պրոբլեմների հետ»:

PACE delegates introduced to peculiarities of Armenia’s legal system
YEREVAN, 19 MAY, ARMENPRESS. During the session of the Committee on Legal Affairs and Human Rights of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE), the Armenian side had the opportunity to provide a description of the country’s legal system. Among the speakers were former Judge of the European Court of Human Rights Alvina Gyulumyan, Chairman of the Chamber of Advocates Ara Zohrabyan, member of the Professional Commission on Constitutional Reforms Gevorg Danielyan and Deputy Human Rights Defender Tatevik Khachatryan.
As member of the Armenian Delegation to the PACE, Deputy of the Republican Party of Armenia Arpine Hovhannisyan said during a press conference, it was important for the CoE delegates to be introduced to the different aspects of the legal system in Armenia.
When asked if the Europeans understood the model of independence of the judicial system in Armenia, Arpine Hovhannisyan mentioned: “If you talk about various legal principles and the Constitution, then, of course, the model of independence as such is understandable. From the perspective of the model of independence, if we touch upon the subtext of the issue, we have to refer to the guarantees for independence and how they really work.”