Քաղաքագետը Լյուքսեմբուրգի խորհրդարանի բանաձեւը մեծ նպաստ է համարում Ցեղասպանության համաշխարհային ճանաչմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լյուքսեմբուրգի խորհրդարանում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին բանաձեւի ընդունումը բավական մեծ նպաստ է Հայոց ցեղասպանության համաշխարհային ճանաչման գործընթացին:«Այստեղ կապ չունի` երկիրը փո՞քր է, թե՞ մեծ: Եթե խոսքը վերաբերում է Եվրոպական տարածաշրջանին ընդհանրապես, մենք տեսնում ենք, որ միտումները բավական ակտիվացան: Այդ հարցում իր ուրույն դերն ունեցավ Հռոմի պապի կեցվածքը և այն ամենը, ինչի ականատեսը դարձանք Վատիկանում: Մեծ դերակատարություն ունեցավ նաև Ավստրիայի ճանաչումը, Գերմանիայի Նախագահի ելույթը: Այս ամենը պետք է ունենա իր հետեւանքները»,- «Արմենպրես»-ի հարցին ի պատասխան նշեց «Եվրոպական ինտեգրացիա» հասարակական կազմակերպության նախագահ Կարեն Բեքարյանը:
Քաղաքագետը շեշտում է, որ այժմ պետք է լրջորեն մտածել, թե որոնք են լինելու մեր հետագա անելիքները: «Կարծես թե մեր օրակարգը փոփոխության անհրաժեշտություն ունի: Ճանաչման բաղադրիչին զուգահեռ՝ արդեն օրակարգի հաջորդ հարցերին անցնելու խնդիրը պետք է բարձրացվի: Սա պետք է առիթ լինի նստելու և նորմալ ամփոփելու»,- նշեց Կարեն Բեքարյանը` հավելելով, որ Հայաստանը գտնվում է վերելքի վրա այն առումով, որ ապրիլի 24-ը` դրան նախորդող և հաջորդող իրադարձությունները ցույց տվեցին մի շատ կարևոր հանգամանք. եթե ջանքը միատեղված է և եթե կա միասնականություն, անգամ այն խնդիրները, որոնք բարդ իրականանալի են, հաղթահարելի են դառնում: «Հիմա ունենք կարևորագույն՝ վերելքը բաց չթողնելու խնդիրը»,- ընդգծեց Բեքարյանը:

Political scientist views Luxembourg's resolution as great contribution to Armenian Genocide recognition
YEREVAN, 7 MAY, ARMENPRESS. The adoption of the resolution on Armenian Genocide recognition by the Parliament of Luxembourg is quite a great contribution to the process of international recognition of the Armenian Genocide.“It doesn’t matter if the country is big or small. If we’re talking about Europe as a whole, we see that there have been quite a lot of trends. The Pope’s position and everything that happened at the Vatican played a special role. Austria’s recognition and the German President’s speech also played a huge role. All this will lead to consequences,” President of European Integration NGO Karen Bekaryanmentioned in response to a question from “Armenpress”.
The political scientist stressed that Armenia now has to seriously think about its future actions. “It seems as though Armenia needs to change its agenda. This should serve as an opportunity to sit and sum things up in a normal way,”Karen Bekaryan mentioned, adding that Armenia is on the rise in the sense that the events that took place before and after April 24thshowed that when the nation is united and combines its efforts, even the issues that are hard to solve become easy to solve.