Կուբան շարժական հոսպիտալ եւ բժիշկներ Է ուղարկում Նեպալ
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կուբան ավերիչ երկրաշարժից տուժած Նեպալ Է ուղարկում 48 հոգուց բաղկացած բժշկական բրիգադ եւ շարժական հոսպիտալ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է երկրի առողջապահության նախարարությունը: Գերատեսչության հաղորդագրության համաձայն՝ Կատմանդու ուղարկվող բոլոր կուբացիներն ունեն նման իրավիճակներում աշխատելու փորձ: Շարժական հոսպիտալը կունենա վիրահատությունների, ինտենսիվ թերապիայի եւ ախտորոշման հնարավորություններ:
Ինչպես նշել Է Cubadebate պորտալը, Նեպալ ուղարկվող մասնագետները պատկանում են Henry Reeve միջազգային ջոկատին, որը 2005 թվականին հատուկ ստեղծվել Է տարերային աղետների եւ համաճարակների հետեւանքների դեմ պայքարի գործում այլ երկրների օգնություն ցույց տալու նպատակով: Ջոկատի բժիշկները մասնակցել են Աֆրիկայում Էբոլա տենդի դեմ մղվող պայքարին, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Куба направляет Непал мобильный госпиталь и врачей
Куба направляет вНепал, пострадавший отсильного землетрясения, медицинскую бригаду из48 человек имобильный госпиталь. Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этомсообщило всреду кубинское министерство здравоохранения.
По сообщению ведомства, все направляемые вКатманду кубинцы имеют опыт работы вподобных ситуациях. Мобильный госпиталь будет располагать возможностью проводить хирургические операции, интенсивную терапию идиагностику.
Как отмечаетпортал Cubadebate, отправляемые вНепал специалисты относятся кмеждународному отряду Henry Reeve, созданному в2005 году специально дляоказания помощи другим странам вборьбе споследствиями стихийных бедствий иэпидемий. Медики отряда участвовали вборьбе слихорадкой Эбола вАфрике.