ՀՀ Նախագահը և Սանկտ Պետերբուրգի նահանգապետը փոխգործակցությունը զարգացնելու մեծ ներուժ են տեսնում
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀՆախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Սանկտ Պետերբուրգի նահանգապետ Գեորգի Պոլտավչենկոյին և նրա գլխավորած պատվիրակությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, հանդիպմանը զրուցակիցները երկուստեք գոհունակությամբ են ընդգծել, որ հայ-ռուսական ռազմավարական փոխգործակցության զարգացման մեջ կարևոր տեղ է վերապահված Հայաստանի մարզերի և Ռուսաստանի Դաշնության սուբյեկտների միջև ապակենտրոնացված համագործակցությանը: Այդ համատեքստում Հանրապետության Նախագահը ողջունել է Սանկտ Պետերբուրգի նահանգապետի այցը Երևան, որը, Նախագահի համոզմամբ, լավ հնարավորություն է քննարկելու Երևանի հետ տարբեր բնագավառներում փոխգործակցությունն ընդլայնելու և խորացնելու հարցերը: Բարձր գնահատելով հայ-ռուսական դաշնակցային ռազմավարական հարաբերությունների ներկայիս մակարդակը՝ Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ մի քանի օր առաջ Երևան այցելած Ռուսաստանի Դաշնության Նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ առիթ է եղել քննարկելու նաև երկկողմ հարաբերությունների օրակարգն ու այն առաջ մղելու և հարաբերություններն առավել ամրապնդելու հետ կապված հարցեր: Նախագահի խոսքով, տարբեր մակարդակի հաճախակի փոխայցերն ու շփումները զգալիորեն նպաստում են երկկողմ կապերի առավել ամրապնդմանը:
Նահանգապետ Գեորգի Պոլտավչենկոն շնորհակալություն է հայտնել Հանրապետության Նախագահին՝ ընդունելության, իսկ գործընկերոջը՝ Երևանի քաղաքապետին, հրավերի և ջերմ հյուրընկալություն ցուցաբերելու համար: Նա գոհունակությամբ է խոսել Երևանի և Սանկտ Պետերբուրգի միջև ձևավորված սերտ համագործակցության մասին, որն ամրապնդվել է այցի շրջանակներում այսօր Երևանի քաղաքապետարանի և Սանկտ Պետերբուրգի կառավարության միջև առևտրատնտեսական, գիտատեխնիկական և հումանիտար ոլորտներում ստորագրված համագործակցության հնգամյա ծրագրով:
Հայաստանի Նախագահը և Սանկտ Պետերբուրգի նահանգապետը համակարծիք են եղել, որ տարբեր ոլորտներում փոխգործակցությունը զարգացնելու մեծ ներուժ կա, որի ուղղությամբ անհրաժեշտ է հետևողականորեն աշխատել: Զրուցակիցները երկկողմ կապերի ամրապնդման գործում կարևորել են նաև Սանկտ Պետերբուրգում մեծ հարգանք վայելող հայ համայնքի դերը:

Президент Армении и губернатор Санкт-Петербурга видят большой потенциал развития двустороннего взаимодействия
Президент Армении Серж Саргсян 30 апреля принял губернатора Санкт-Петербурга Георгия Полтавченко и возглавляемую им делегацию.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и СМИ аппарата президента Армении, на встрече собеседники двусторонне с удовлетворением отметили, что в развитии стратегического армяно-российского взаимодействия важное место занимает децентрализованное сотрудничество между областями Армении и субъектами РФ.
В этом контексте президент Армении поприветствовал визит губернатора Санкт-Петербурга в Ереван, который, по убеждению Саргсяна, является хорошей возможностью для обсуждения вопросов расширения и углубления взаимодействия с Ереваном в разных сферах.
Высоко оценив текущий уровень армяно-российских стратегических отношений, Серж Саргсян отметил, что обсудил с прибывшим в Ереван несколько дней назад для участия в мероприятии по случаю 100-летней годовщины Геноцида армян президентом России Владимиром Путиным повестку двусторонних отношений и вопросы, связанные с их продвижением и укреплением. По словам президента, частые взаимные визиты и контакты на разных уровнях способствуют еще большему укреплению двусторонних связей.
Губернатор Санкт-Петербурга Георгий Полтавченко поблагодарил президента Армении за прием, а мэра Еревана – за приглашение и теплый прием. Он с удовлетворением поговорил о тесном сотрудничестве между Ереваном и Санкт-Петербургом, которое укрепилось подписанной в рамках визита программой торгово-экономического, научно-технического и гуманитарного сотрудничества на 2015-2020 годы между правительством Санкт-Петербурга и мэрией Еревана подписали.
Собеседники согласились, что есть большой потенциал для развития взаимодействия в разных сферах, и необходимо проводить последовательную работу в этом направлении. Стороны подчеркнули важную роль армянской общины Санкт-Петербурга в укреплении двусторонних связей.