Շարմազանովը թուրքական ծրագիրը տապալված է համարում
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայոց ցեղասպանությունից 100 տարի անց հայ ժողովուրդն աշխարհին ներկայանում է ուժեղ, անկախ, ինքնիշխան հայոց պետականությամբ և Հայաստան-Սփյուռք-Արցախ միասնությամբ: Այս մասին Ազգային ժողովում հայտարարությունների ժամին հայտարարեց ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը: «Սա է այն գլխավոր խորհուրդը, որ մենք կարող ենք արձանագրել Հայոց ցեղասպանությունից 100 տարի անց: Ավելին, մենք ցույց տվեցինք, որ մենք ոչ միայն մեր արդար դատի պահանջատերն ենք, այլ նաև Հայաստանի Հանրապետությունը կարող է առաջնորդել մարդկության դեմ իրականացված ամենածանր հանցագործության՝ ցեղասպանության դեմ միջազգային պայքարը: Այդ առաքելությունը Հայաստանը և հայությունը վերցրել են»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց Շարմազանովը:
Նրա խոսքով՝ դրա մասին են վկայում վերջին զարգացումները: «Թուրքիայում ոչ ադեկվատ ընդունվեցին թե՛ Հայաստանում կազմակերպված միջոցառումները, թե՜ մեր գործընկեր երկրներից հնչած գնահատականները: Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարությունը միանգամից քննադատեց Ռուսաստանի, Միացյալ Նահանգների, Գերմանիայի, Կիպրոսի, Հունաստանի, Ավստրիայի և մի շարք այլ երկրների առաջնորդների կամ ներկայացուցիչների: Սա խոսում էր մի կարևորագույն փաստի մասին. Թուրքերի ծրագիրը տապալվել է: Գալիպոլին տապալվեց, և այնպես տապալվեց, որ նրանք շփոթված ուղիղ եթերում ցուցադրեցին ոչ թե Գալիպոլիի, այլ Ծիծեռնակաբերդի միջոցառումը: Նրանք այնպես տապալվեցին, որ կոչ էին անում Օլանդին և Պուտինին օբյեկտիվություն դրսևորել Լեռնային Ղարաբաղի հարցում և մտահոգված էին, որ Մինսկի խմբի համանախագահող երկու երկրների ղեկավարները գտնվում էին Հայաստանում: Մեկը լինի հարց տա՝ դուք ի՞նչ գործ ունեք Մինսկի խմբի համանախագահության հետ»,- ընդգծեց Շարմազանովը:
Նա հայտարարեց, որ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը կայացած, ժողովրդավարական երկիր է: «Եվ շուտով միջազգային դիտորդները դրանում ևս մեկ անգամ կհամոզվեն: Մայիսի 3-ին տեղի են ունենալու Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Ազգային ժողովի ընտրություններ: Մենք՝ Հայաստանի Ազգային ժողովի պատգամավորներս պատիվ ենք ունենալու լինել այնտեղ և բոլոր միջազգային դիտորսների հետ ևս մեկ անգամ կփաստենք, որ Արցախն այլևս ազատ, անկախ և ժողովրդավարական հանրապետություն է, և սա այն դեպքն է, որ Բելը չի կարող հաղթել Հայկին, Հայկը միշտ հաղթելու է Բելին»,- եզրափակեց Շարմազանովը:

План Турции провалился: вице-спикер НС Армении
Спустя 100 лет после Геноцида армянский народ предстает перед миром сильной, независимой, суверенной республикой и в единстве с Диаспорой и Нагорным Карабахом. Как сообщает Арменпресс, об этом в Национальном Собрании заявил вице-спикер НС Армении Эдуард Шармазанов.
«Это главный завет, который мы можем отметить через 100 лет после Геноцида армян. Более того, мы показали, что мы не только требуем справедливого суда, но и Армения может руководить международной борьбой против самого тяжкого преступления против человечества – геноцида. Эту миссию взяли на себя армяне и Армения», - отметил Шармазанов.
По его словам, об этом свидетельствуют последние события. «В Турции были неадекватно приняты как организованные в Армении мероприятия, так и оценки наших коллег из других стран. Министерство иностранных дел Турции осудило сразу глав или представителей России, США, Германии, Кипра, Греции, Австрии и ряда других стран.
Это говорит об очень важном факте: план Турции провалился. Галлиполи провалился, и провалился так, что они перепутали и в прямом эфире показали мероприятие не в Галлиполи, а в Цицернакаберде. Они так провалились, что призывали Олланда и Путина проявлять объективность в вопросе Нагорного Карабаха, и были озабочены тем, что руководители двух стран-сопредседателей Минской группы находились в Армении. Возникает такой вопрос: а какое вам дело до сопредседателей Минской группы ОБСЕ?» - подчеркнул Шармазанов.
Вице-спикер также заявил, что Нагорно-Карабахская Республика является состоявшейся демократической страной. «И скоро международные наблюдатели в этом еще раз убедятся. 3 мая в НКР пройдут выборы в Национальное Собрание. Мы, депутаты НС Армении, будем иметь честь быть там и вместе с международными наблюдателями еще раз отметить, что НКР является свободным, независимым и демократическим государством, и это тот случай, когда Бел не сможет победить Айка, Айк всегда будет одерживать победу на Белом», – заключил Шармазанов.