Դամասկոսում Հայոց ցեղասպանության զոհերի նոր հուշարձան կկառուցվի
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դամասկոսում Հայոց ցեղասպանության սուրբ նահատակների հուշարձան կկանգնեցվի` Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի հովանու ներքո: Սիրիական ՍԱՆԱ գործակալությունը տեսանյութ և լուսանկարներ է հրապարակել Դամասկոսում ապրիլի 26-ին Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին հուշարձանի հիմնաքարի տեղադրվելու վերաբերյալ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` հուշարձանը կկառուցվի վերջերս «Հայոց ցեղասպանության Սուրբ նահատակների» անվանակոչված հրապարակում՝ Բաբ Շարկի թաղամասում: Կառուցվելիք հուշարձանի մոտ տեղադրված ցուցանակի վրա երկու լեզվով՝ հայերեն և արաբերեն, նշված է. «Սիրիայի Արաբական Հանրապետության նախագահ Բաշար Հաֆեզ ալ Ասադի հովանու ներքո և ի նշանավորում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի Դամասկոսի քաղաքապետ Բըշր Սաաբանը զետեղեց Հայոց ցեղասպանության Սրբոց նահատակաց հուշարձանի հիմնաքարը` օրհնությամբ Դամասկոսի երեք հայ համայնքապետերի: Կիրակի, 26 ապրիլ 2015»:
Մեծ եղեռնի զոհերի հիշատակի մյուս հուշարձանը գտնվում է Հայ Առաքելական Սուրբ Սարգիս եկեղեցու բակում:
Հիմնաքարի տեղադրման արարողությանը ներկա են գտնվել Սիրիայի հայազգի նախարար Նազիրա Սարգիսը, Դամասկոսի քրիստոնյա համայնքի ներկայացուցիչներ, ղեկավարներ, խորհրդարանի պատգամավորներ, իսլամական կրոնի ներկայացուցիչներ, Սիրիայում Հայաստանի դեսպան Արշակ Փոլադյանը:
Դամասկոսի թեմի առաջնորդ Գերշ. Տ. Արմաշ Եպս. Նալբանդյանը կոչ է արել աշխարհի երկրներին ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը և դատապարտել այն որպես մարդկության դեմ իրագործված հանցագործություն: Նա նաև Թուրքիայից պահանջել է ճանաչել Ցեղասպանությունը, որն իրագործել են օսմանցիները: Անդրադառնալով Սիրիային՝ նա նշել է, որ այն դարձել է հայերի համար ապաստան ու փրկության վայր: Սրբազան Հայրն իր շնորհակալությունն է հայտնել Դամասկոսի բոլոր եկեղեցիներին, որոնց զանգերն ապրիլի 23-ին ղողանջել են հարյուր անգամ՝ ի նշան զորակցության:
Ավելի վաղ՝ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի նախօրեին, Դամասկոսի քաղաքապետարանը որոշում է կայացրել մայրաքաղաքի հրապարակներից մեկն անվանել «Հայոց Ցեղասպանության սուրբ նահատակների» հրապարակ, որը գտնվում է Հին Դամասկոսում՝ քրիստոնեական Բաբ Շարկի թաղամասում, Հայ առաքելական Սբ Սարգիս եկեղեցու մերձակայքում:

В Дамаске будет возведен новый памятник жертвам Геноцида армян
Под покровительством президента Сирии Башара Асада, в Дамаске будет возведен новый памятник жертвам Геноцида армян. Сирийское агентство САНА распространило видеоролик и фото закладки первого камня в основание этого памятника, которое состоялось 26-го апреля в Дамаске.
Как передает «Арменпресс», памятник будет возведен на площади, недавно получившей название «Площади Мучеников Геноцида армян» в квартале Баб Шарки. На доске, помещенной там, на арбском и армянском языках написано: «Под покровительством президента Сирии Башара Хафез аль Асада и в ознаменование 100-летия Геноцида армян мэр Дамаска Бшр Саабан положил камень в основание памятника Мученикам Геноцида армян, с благословления 3 руководителей армянских общин. Воскресенье, 26 апреля, 2015 год».
Другой памятник Мученикам Геноцида армян находится во дворе церкви Св. Саргиса.
На церемонии закладки памятника присутствовали министр Сирии армянского происхождения Назира Саргис, представители христианских общин Дамаска, депутаты парламента, представители исламской религии, посол Армении в Сирии Аршак Поладян.
Духовный лидер армянской общины Дамаска епископ Армаш Налбандян призвал страны мира признать Геноцид армян и осудить его. Он потребовал от Турции признать Геноцид армян, осуществленный османцами. Он сказал, что Сирия стала для армян пристанищем и местом спасения. Он поблагодарил все церкви Дамаска, которые прозвонили 23-го апреля по 100 раз в знак поддержки.
Ранее мэр Дамаска принял решение о переименовании одной из площадей в квартале Баб Шарки в «Площадь Мучеников Геноцида армян».