Ֆրանսիայի վարչապետը կոչ է արել արագացնել Ցեղասպանության միջազգային ճանաչումը
ԵՐԵՎԱՆ, 25ԱՊՐԻԼԻ,ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Փարիզում՝ Կոմիտասի արձանի առջև ապրիլի 24-ի երեկոյան տեղի է ունեցել Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված ոգեկոչման արարողություն, որին ներկա են եղել նաև Ֆրանսիայի վարչապետ Մանուել Վալսը և Փարիզի քաղաքապետ Անն Հիդալգոն: Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Nouvelles d`Armenie-ն, Մանուել Վալսը նշել է, որ բոլորի առաջնային պարտքն է առերեսվել իրականությանն ու իրականացված հանցագործությանը և փաստել, որ 1915 թվականին Օսմանյան կայսրությունում իրականացվածը ցեղասպանություն էր: Ֆրանսիայի վարչապետը Փարիզի կենտրոնում տեղի ունեցած արարողությունը որակել է պատմական և հիշեցրել, որ Ֆրանսիան մշտապես եղել է զոհերի ժառանգների կողքին: Ներկաները ողջունել են Վալսի հայտարարությունը և ծածանել Հայաստանի եռագույնն ու «Հիշողություն, արդարություն և փոխհատուցում» վերտառությամբ պաստառներ:
Ֆրանսիայի վարչապետն ընդգծել է նաև, որ այսօր էլ Մերձավոր Արևելքում տեղի ունեցող դեպքերի հետևանքով զոհ են գնում բազմաթիվ քրիստոնյաներ և կոչ արել զգոն լինել հատկապես սիրիահայերի նկատմամբ. «Կրկին մարդիկ հալածվում են, որովհետև հայ են»:
Իր հերթին, Փարիզի քաղաքապետ Անն Հիդալգոն նշել է, որ առաջիկա երեքշաբթի Փարիզում բացվելու է ցեղասպանությանը նվիրված մեծ ցուցահանդես, որը բաց կլինի բոլորի համար: Հիդֆալգոն նաև կարևորել է Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործընթացի արագացումը և հայտնել իր աջակցությունը դրա ժխտումը քրեականացնող օրինագծի ընդունման գործում:
Կոմիտասի արձանի մոտ տեղի ունեցած միջոցառմանը մասնակցել են Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, Ֆրանսիայի խորհրդարանի պատգամավորներ, ընդհանուր առմամբ, շուրջ 10 հազար մարդ:

Премьер-министр Франции призвал ускорить международное признание Геноцида армян
24 апреля в Париже, у памятника Комитасу, состоялась церемония к 100-летию Геноцида армян, в которой приняли участие премьер-министр Франции Мануэль Вальс и мэр Парижа Анн Идальго.
Как передает Арменпресс со ссылкой на Nouvellesd`Armenie, Мануэль Вальс отметил, что первоочередной долг каждого – повернуться лицом к реальности и к совершенному преступлению и признать, что события в Османской империи – это геноцид. Мероприятие в центре Париже Вальс назвал историческим и напомнил, что Франция всегда стояла рядомс потомками жертв этой трагедии. Присутствующие воодушевленно встретили заявление Вальса, растянув армянский триколор и плакаты с надписью «Память. Справедливость. Возмещение».
Премьер-министр Франции подчеркнул также, что сегодня жертвой конфликтов на Ближнем Востоке становятся христиане. Он призвал проявлять особую бдительность к сирийским армянам, ибо «люди вновь притесняются – потому что армяне».
В свою очередь мэр Парижа Анн Идальго отметила, что в ближайший вторник в Париже откроется выставка, посвященная геноциду. Она отметила важность ускорения международного принятия Геноцида армян и заявила о своем содействии принятию закона о криминализации отрицания Геноцида.
В мероприятии у памятника Комитасу приняли участие представители армянских организаций Франции, депутаты Национального собрания – около 10 тысяч человек.