Դամասկոսի Ս. Սարգիս եկեղեցում տեղի է ունեցել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված արարողություն
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիական ՍԱՆԱ գործակալությունն անդրադարձել է Դամասկոսի Բաբ Շարկի թաղամասում գտնվող Ս. Սարգիս եկեղեցում ապրիլի 23-ին տեղի ունեցած Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի աղոթքին, ինչպես նաև սրբադասման արարողությանը, որն ուղիղ եթերով Էջմիածնից հեռարձակվել է եկեղեցում:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, աղբյուրը նաև նշել է մեկ ու կես միլիոն զոհերի հիշատակը հարգելու լռության րոպեի, առաջնորդարանի բակում գտնվող Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի հուշարձանի մոտ ծաղկեպսակ դնելու մասին: Միևնույն ժամանակ աղբյուրը նշել է, որ Դամասկոսի հայկական եկեղեցիների զանգերը աշխարհի ողջ հայկական եկեղեցիների հետ ղողանջել են 100 անգամ:
Հայկական եկեղեցում տեղի ունեցած աղոթքին մասնակցել են քրիստոնյա համայնքի ղեկավարներ, ներկայացուցիչներ, Դամասկոսում Հայաստանի դեսպան Արշակ Փոլադյանը:
Աղբյուրի տեղեկացմամբ, Սիրիայի Հասաքե քաղաքում հայ համայնքի անդամները նույնպես հարգել են Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը:
Ավելի վաղ Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակի նախօրեին Դամասկոսի քաղաքապետարանը որոշում է կայացրել մայրաքաղաքի հրապարակներից մեկն անվանել «Հայոց ցեղասպանության սուրբ նահատակների» հրապարակ: Հրապարակը գտնվում է Հին Դամասկոսում՝ քրիստոնեական Բաբ Թումա թաղամասում, հայ առաքելական Ս. Սարգիս եկեղեցու մերձակայքում:

Ceremony dedicated to memory of Armenian Genocide victims held in St. Sarkis Church of Damascus
YEREVAN, 24 APRIL, ARMENRESS. The Syrian news agency “Sana” reflected to the ceremony dedicated to the memory of the Armenian Genocide victims held in St. Sarkis Church of Damascus, which is located in the quarter Bab Shark of Damascus, as well as the media outlet has referred to the canonization ceremony, which was broadcasted live from the Holy See of Etchmiadzin.
As “Armenpress” reports, the source also has reflected on commemorating the memory of one and a half millions victims in a minute of silence and laying a wreath near the monument of the memory of the Armenian Genocide victims, which is located in the yard of the Prelacy. As well as the source has noted, that the bells of the Armenian Churches of Damascus have rung 100 times.
The leaders of Christian communities, representatives, Armenia's Ambassador to Damascus Arshak Poladyan have participated in the prayer held in the Armenian Church.
Previously it was reported that On the eve of the 100th anniversary of Armenian Genocide, the Damascus municipality has adopted a decision to call one of the squares of Damascus "Holy Martyrs of Armenian Genocide”. Nazareth Elmachian informed “Armenpress”, that the square is located in Old Damascus at the Christian quarter of Bab Tuma, near St. Sarkis Armenian Apostolic Church.
A signboard of square is spread on the internet, next to which another signboard is posted noting that the Armenian Genocide is the first genocide of the modern history, perpetrated by the Turks during and after the World War I and the number of victims exceeds over 1.5 million. It is considered that a silent candlelight demonstration will be held from Bab Tuma to Bab Sharki quarter by participation of Damascus-Armenians.