Էթյեն Մահչուփյանն անհնար է համարում հայերի հետ կատարվածը Ցեղասպանություն չանվանելը
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի վարչապետի գլխավոր խորհրդական, պոլսահայ մտավորական Էթյեն Մահչուփյանը հերթական անգամ իր հարցազրույցում ասել է, որ հայերի հետ կատարվածը ցեղասպանություն է եղել: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով թուրքական T24.com.tr-ը, անդրադառնալով Հռոմի պապի հայտարարությանը`Մահչուփյանը նշել է. «Վատիկանն իր վրայից նետել է շուրջ 100 տարվա հոգեբանական ծանրությունը: Երբ ասում եք, թե ինչու է այս բառն օգտագործել 100 տարի անց, պետք է հարցին հակառակ կողմից մոտենալ և ասել, թե ինչպես է Վատիկանն այսքան տարի դիմացել, սակայն չի ասել»:
Դավութօղլուի հայազգի խորհրդականը նշել է, որ Հռոմի պապի խոսքերի մեջ որևէ քաղաքական ենթատեքստ պետք չէ փնտրել` հավելելով. «Թե’ հայերի, թե’ այլազգիների համար «ցեղասպանություն» եզրույթը քաղաքական լինելուց զատ ավելի շատ հոգեբանական իմաստ է սկսել կրել»:
Շարունակելով իր խոսքը` Մահչուփյանը փաստել է, որ երբ Բոսնիայում և Աֆրիկայում տեղի ունեցած դեպքերն անվանում են ցեղասպանություն, 1915 թվականի հայերի դեմ կատարվածը «ցեղասպանություն» չանվանելն անհնար է: «Կարևորը կատարվածի հետ առերեսումն է, կատարվածին նայելով և համատեղ դաս քաղելով` միասին ապագան կառուցելը: Այլապես եզրույթը կարևորություն չունի: Էականն այն է, որ այսօր այստեղ բնակվողները կարողանան մեկմեկու հասկանալ»,- ասել է նա:

Etyen Mahcupyan finds it impossible not to call Armenians massacre a genocide
YEREVAN, 15 APRIL, ARMENPRESS. Armenian-Turkish intellectual Etyen Mahcupyan, the Chief Adviser of the Prime Minister of Turkey, once again has told in his interview that what happened to the Armenians was a genocide. As “Armenpress” reports, citing T24.com.tr, Mahcupyan reflected on the Pope’s statement and noted: "Vatican has thrown off itself the psychological burden of 100 years. When you say, why this word was used 100 years later, one should approach the issue from the opposite side and say, how has Vatican withstood for so many years saying nothing."
Davutoglu’s Armenian advisor stressed that one should not look for any political context in Pope's words, adding: “The word “genocide", besides being a political term, has started to get more psychological significance for both the Armenians and foreigners.”
Among other things, Mahcupyan noted that when they call the events of Bosnia and Africa genocides, it is impossible not to call the Armenian massacres of 1915 a “genocide”. “Facing with what had happened and taking lesson to build the future together is of a certain significance. Otherwise, the term has no importance. The important thing is that those, who live here today, could understand each other," he emphasized.