«Արյուն հիշողության համար» նախաձեռնությունը բացել և առաջինն արյուն է հանձնել Կանադայում ՀՀ դեսպանը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կանադայի Տորոնտո քաղաքում ապրիլի 12-ին մեկնարկել է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված «Արյուն հիշողության համար» («Blood for Memory») նախաձեռնությունը: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտգործնախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, նախաձեռնությունն իրականացվում է Օնտարիոյի կանադահայ բժշկական ասոցիացիայի և Կանադայում ՀՀ դեսպանության կողմից` Կանադայի արյան ծառայության հետ համատեղ:
Նախաձեռնության նպատակն է 2015թ. ընթացքում հավաքել 1.5 մլն պինտա արյուն` նշանավորելով Հայոց ցեղասպանության զոհերի թիվը: Նախաձեռնությանը սկիզբ է դրվել Տորոնտոյի հայկական կենտրոնում: Միջոցառումը բացել և առաջինն արյուն է հանձնել Կանադայում ՀՀ դեսպան Արմեն Եգանյանը:

Armenia's Ambassador to Canada opened "Blood for memory" initiative
YEREVAN, 14 APRIL, ARMENPRESS. On April 12, an initiative titled “Blood for Memory” was launched dedicated to the Centennial of the Armenian Genocide in Toronto-Canada. The Department of the Press and Public Relations of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia informed Armenpress, that the initiative is being implemented by the Armenian-Canadian Medical Association of Ontario and the Armenia’s Embassy to Canada in collaboration with the Canadian Blood Service.
The initiative aims at collecting 1.5 million pint blood during 2015 to mark the number of the Armenian Genocide victims. The initiative was launched in Armenian Center of Toronto. Armenia’s Ambassador to Canada Armen Yeganyan opened the event and he is the first person who gave blood.