«Արյուն հիշողության համար» նախաձեռնությունը բացել և առաջինն արյուն է հանձնել Կանադայում ՀՀ դեսպանը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կանադայի Տորոնտո քաղաքում ապրիլի 12-ին մեկնարկել է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված «Արյուն հիշողության համար» («Blood for Memory») նախաձեռնությունը: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտգործնախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, նախաձեռնությունն իրականացվում է Օնտարիոյի կանադահայ բժշկական ասոցիացիայի և Կանադայում ՀՀ դեսպանության կողմից` Կանադայի արյան ծառայության հետ համատեղ:
Նախաձեռնության նպատակն է 2015թ. ընթացքում հավաքել 1.5 մլն պինտա արյուն` նշանավորելով Հայոց ցեղասպանության զոհերի թիվը: Նախաձեռնությանը սկիզբ է դրվել Տորոնտոյի հայկական կենտրոնում: Միջոցառումը բացել և առաջինն արյուն է հանձնել Կանադայում ՀՀ դեսպան Արմեն Եգանյանը:

Инициативу «Кровь для памяти» открыл и первым сдал кровь посол Армении в Канаде
В Торонто 12-го апреля стартовала акция «Кровь для памяти» («Blood for Memory»), посвященная 100-летию Геноцида армян. Как сообщили «Арменпресс» из управления по информации и связям с общественностью МИД Армении, акция проводится Ассоциацией армянских врачей Онтарио и посольством Армении в Канаде, совместно с Донорской службой Канады.
Целью поставлено собрать за 2015 год 1,5 млн пинт крови, знаменуя тем самым число жертв Геноцида армян. Инициативу «Кровь для памяти» открыл и первым сдал кровь посол Армении в Канаде Армен Еганян.