Հռոմի պապի բառերը քանդեցին Հայոց ցեղասպանության նկատմամբ լռության պատը. իտալա-արաբական կենտրոն
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իտալա-արաբական «Ասադակահ» կենտրոնն իր գոհունակությունն է հայտնել Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապին, ով ապրիլի 12-ին Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված պատարագի ժամանակ երիտթուրքական կառավարության կազմակերպած 1.5 մլն հայերի կոտորածն անվանեց «20-րդ դարի առաջին ցեղասպանություն»: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` «Ասադակահ» կենտրոնի տարածած հայտարարության մեջ ասվում է, որ Հովհաննես Պողոս II-ի գահակալությունից ի վեր առաջին անգամ այս բառերը քանդեցին անտարբերության ու լռության պատը, որին երկար տարիներ բախվել է այս ողբերգությունը:
Ավելի վաղ, կենտրոնը գրավոր նամակներ էր հղել ՄԱԿ-ին, Եվրոպական խորհրդարանին և Իտալիայի կառավարությանը` խնդրելով 2015 թվականը ճանաչել հիշատակի տարի, ինչպես նաև ապրիլի 24-ը հռչակել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օր` ոգեկոչելու կանխամտածված ոճրագործությունների ժամանակ կոտորված մեկուկես միլիոն հայերի հիշատակը: Սակայն այդ խնդրանքն անպատասխան է մնացել:
«Զարմանալի չէ Թուրքիայի զայրացած արձագանքը և Վատիկանում իր դեսպանի հետկանչը: Անկարայի դիրքորոշումը, որը սպանություններից մոտ հարյուր տարի անց դեռ հրաժարվում է ընդունել հանցագործությունը` ժխտելով, որ այն ցեղասպանություն է, ստիպում է Եվրոպային կանխել Թուրքիայի անդամակցությունը Եվրամիությանը, քանզի նրա քաղաքականությունն անհամետեղելի է եվրոպական առանցքային արժեքներին»,- ասվում է «Ասադակահ» կենտրոնի հաղորդագրությունում:
Նշվում է, որ Թուրքիայի կառավարությունը մեղավոր է նաև մարդու իրավուքների և քաղաքացիական ազատությունների դեմ իրականացվող շարունակական ոտնձգությունների, Սիրիան և Իրաքը արյան մեջ թաթախած ահաբեկչական խմբավորումներին աջակցելու մեջ:
Հայոց ցեղասպանության հիշատակը ոգեկոչելու և Թուրքիայի կողմից պատմության խեղաթյուրումներին վերջ տալու նպատակով իտալա-արաբական կենտրոնը հրապարակել է իտալացի երեք լրագրող Ալեսանդրո Արամուի, Ջիան Միկալեսինի և Աննա Մազոնիի «Հայոց ցեղասպանությունը. լռության 100 տարի. վերջին վերապրածների արտասովոր պատմությունը» խորագրով գիրքը: Գրքում ներակայացված են ցեղասպանության տարիներին բռնության, հալածանքների և աքսորի ենթարկված հայերի բացառիկ վկայությունները: Կենտրոնը մտադիր է գրքի մեկ օրինակ նվիրել Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապին` ի երախտագիտություն այն ամենի, որ նա անում է Ցեղասպանության հիշատակի պահպանման համար:

Pope's words have broken silence on Armenian Genocide: Assadakah
YEREVAN, 14 APRIL, ARMENPRESS. The Italian Arab Center Assadakah expresses its satisfaction with the words of the Pope Francis who has described the massacre of as many as 1.5 million Armenians, perpetrated by the government of Young Turks, as “the first genocide of the 20th century”. As ”Armenpress” reports citing Italian Arab Center “Assadakah”, these words, after those of John Paul II, break down the wall of indifference and silence that for too long has characterized this tragedy.
“As the Italian Arab Center Assadakah, we submitted to United Nations, to the European Parliament and to the Italian Government, a written request for the recognition of 2015 as the year of the remembrance. Also, we asked to recognize April 24th as a day of remembrance of victims of the Armenian genocide to commemorate the sacrifices of one and a half million Armenians who were slaughtered with a deliberate plan and horrific atrocities. However, our request has gone unheeded. No wonder to see Turkey that has angrily reacted by recalling its ambassador to the Vatican.
The position of Ankara, which nearly one hundred years after the murderous, refuses to recognize the crime by denying that it was genocide, forces Europe to stop Turkey's EU accession, since its policy is incompatible with European core values. That government is also responsible for the continuous violation of human rights and civil liberties, it is guilty of supporting the terrorist gangs that are bloodying Syria and Iraq. To commemorate that crime and to denounce the Turkish historical revisionism, the Italian Arab Center Assadakah promoted a book titled, “The Armenian Genocide: 100 years of silence. The extraordinary story of the last survivors”, written by three Italian journalists, Alessandro Aramu, Gian Micalessin and Anna Mazzone. A unique testimony from those who have experienced persecution, violence and forced exile, far from the home denied. A report that helps to understand how contemporary Armenia, through the new generations, has to face the challenge of a shared memory as an element of identity and belonging to a people. This book will be given to Pope Francis as expression of gratitude for what he is doing to preserve the memory of this genocide.”