Ֆրանցիսկոս պապը ողջունել է Հռոմ ժամանած բազմաթիվ հայերին և Հայ Կաթոլիկ Եկեղեցու եպիսկոպոսներին
ՀՌՈՄ, 9 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վատիկանում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված Սուրբ Պատարագին ընդառաջ` Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապն ապրիլի 9-ին հանդիպել է Հայ Կաթոլիկ Եկեղեցու Հայրապետական Սինոդի (բարձրաստիճան հոգևորականների ժողով) անդամներին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին հայտնում է Վատիկանի ռադիոն: Կաթոլիկ եկեղեցու հովվապետն իր աղոթքում խնդրել է, որ աստվածային ողորմությունը «օգնի մեզ բոլորիս ճշմարտության և արդարության հանդեպ տածած սիրով ամոքել մեր վերքերը և հստակ քայլեր ձեռնարկել, որ հաշտություն և խաղաղություն հաստատենք ազգերի միջև, որոնք դեռ համաձայնության չեն հասել այդ վշտալի դեպքերի առնչությամբ»:
Կաթոլիկ եկեղեցու հովվապետն իր ելույթում ողջունել է Հռոմ ժամանած բազմաթիվ հայերին, եպիսկոպոսներին, ինչպես նաև` աշխարհասփյուռ հայությանը: Նա հատկապես հիշատակել է այն երկրների գաղթօջախների հայությունը, որոնք Մեծ եղեռնի տարիներին ապահով հանգրվան են եղել հայ քրիստոնյաների համար, սակայն այժմ իրենք են գտնվում վտանգի տակ:
Սուրբ հայրը խոսել է նաև Հայաստանում քրիստոնեության երկարամյա պատմության, նրա հոգևոր և մշակութային հարուստ ժառանգության մասին, որ թվագրվում է դեռևս 301 թվականից, երբ Հայաստանը դարձավ քրիստոնեությունը պետականորեն ընդունած առաջին պետությունը:
Ամփոփելով խոսքը` Ֆրանցիսկոս պապը հարգանքի տուրք է մատուցել բոլոր նրանց, ովքեր ջանքեր չեն խնայել «մեծ հանցագործության» տարիներին հայ ժողովրդի տառապանքները թեթևացնելու համար, և հատկապես Բենեդիկտոս 15-րդ պապին, ով կոտորածները կանխելու նպատակով ժամանակին բանակցություններ է վարել Օսմանյան կայսրության ղեկավարների հետ:

Pope Francis greeted the many Armenians having travelled to Rome with their Bishops
ROME, 9 APRIL, ARMENPRESS. Ahead of the Holy Mass to be served at the Vatican on the occasion of the Armenian Genocide Centennial,Pope Francismet on April 9 with members of the Patriarchal Synod of the Armenian Catholic Church, as RadioVaticana reports, according to “Armenpress”. In his prepared remarks, the Pope prayed that the Divine Mercy“might help us all, in love for truth and justice, to heal every wound and to hasten concrete gestures of reconciliation and peace among the Nations that have not yet reached a consensus on the reading of such sorrowful events.”
Pope Francis greeted not only the many Armenians who travelled to Rome with their Bishops, but also the many Armenians of the Diaspora throughout the world. He especially recalled Armenians in those places that, during the Medz Yeghern were places of safety for Armenian Christians, but are now places where Christianity itself is threatened.
The Holy Father noted the long history of Christianity in Armenia, and its rich spiritual and cultural heritage going back to 301, when Armenia became the first Christian nation.
Concluding his remarks, Pope Francis also paid tribute to those who worked to relieve the suffering of the Armenian people during the“Great Crime”, notably Pope Benedict XV, the Pope at the time, who intervened with the Ottoman rulers to try to halt the massacres.