Կիպրոսի Նախագահը Ծիծեռնակաբերդում կլինի ներկայացուցչական պատվիրակության հետ
ՆԻԿՈՍԻԱ, 8 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կիպրոսի Նախագահ Նիկոս Անաստասիադիսին ապրիլի 22-25-ը Հայաստան այցելության ժամանակ կուղեկցեն նաեւ Կիպրոսի խորհրդարանի պատգամավորներն ու կիպրահայ համայնքի ներկայացուցիչները: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Կիպրոսի խորհրդարանի հայազգի պատգամավոր Վարդգես Մահտեսյանի գրասենյակից հայտնեցին, որ երկրի երեք խոշորագույն կուսակցությունների անդամները կուղեկցեն Նախագահին Ծիծեռնակաբերդում: «Հայաստանում ապրիլի 22-25-ը կայանալիք՝ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի ոգեկոչման արարողություններին կմասնակցեն նաեւ Կիպրոսի խորհրդարանի անդամ, «Տիսի» կուսակցության նախագահ եւ Կիպրոս-Հայաստան խորհրդարանական բարեկամության խմբի նախագահ Ավերոդ Նոեֆիտուն, «Աքել» կուսակցության Նիկոսիայի շրջանիքարտուղար Ստեֆանոս Ստեֆանուն եւ Կիպրոսի ՏԻԿՈ կուսակցության նախկին նախագահ եւ խորհրդարանի նախկին նախագահ, այժմ խորհրդարանի անդամ Մարիոս Կարոյեանը»,- տեղեկացրեցին Նիկոսիայից:
Կիպրոսին Նախագահի հետ Հայաստան կժամանի նաեւ Կիպրոսի խորհրդարանի հայազգի պատգամավոր Վարդգես Մահտեսյանը:

Cyprus President to visit Tsitsernakaberd with a representative delegation
NICOSIA, 8 APRIL, ARMENPRESS. President of Cyprus Nicos Anastasiades will be accompanied by Members of the Parliament of Cyprus and representatives of the Cypriot-Armenian community during his April 22-25 visit to Armenia. As a representative of the office of Armenian Member of the Parliament of Cyprus Vartkes Mahdessian said in an interview with “Armenpress”, the President will be accompanied by members of the country’s three major political parties at Tsitsernakaberd Armenian Genocide Memorial Complex.“Member of the Parliament of Cyprus, leader of Tisi Party and chair of the Cyprus-Armenia Parliamentary Friendship Group Averof Noephytou, secretary of Akel Party of Nicosia Stefanos Stefanou and former leader of Cyprus’s TICO Party and former parliamentary speaker, current Member of Parliament Marios Garoyian will also be participating in the ceremonies commemorating the Centennial of the Armenian Genocide to be held in Armenia on 22-25 April,”as reported from Nicosia.
Armenian Member of the Parliament of Cyprus Vartkes Mahdessian will also be joining the President on his visit to Armenia.