Փոքրիկ հայ երգիչները Սալոնիկում մասնակցել են Ցեղասպանության տարելիցին նվիրված համերգի
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հունաստանի Սալոնիկ քաղաքի «Մեգարոն Մուսիկիս» համերգասրահում ապրիլի 1-6-ը անցկացվել է Մանկական երգչախմբերի հինգերորդ փառատոնը, որը Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ այս տարի նվիրված է եղել Հայաստանին: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտգործնախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, որպես հատուկ հյուր` Հայաստանը փառատոնում ներկայացրել է «Հայաստանի փոքրիկ երգիչներ» երգչախումբը` Տիգրան Հեքեքյանի ղեկավարությամբ: Երգչախմբի մասնակցությունը փառատոնին նախաձեռնվել և համակազմակերպվել է «Համազգային» հայ կրթական և մշակութային միության Սալոնիկի մասնաճյուղի և Հունաստանում ՀՀ դեսպանության կողմից` Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի և ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ:
Ապրիլի 3-ին կայացել է երգչախմբի համերգը, որին ներկա են եղել Հունաստանի խորհրդարանի անդամներ, նահանգապետարանի, Սալոնիկի քաղաքապետարանի ներկայացուցիչներ, հասարակական-քաղաքական գործիչներ, դիվանագետներ, Սալոնիկի հայ համայնքային կառույցների ղեկավարներ և անդամներ:
Ներկայացվել են Կոմիտասի, Դավիթ Հալաջյանի, Ստեփան Շաքարյանի, Երվանդ Երկանյանի, ինչպես նաև արտասահմանյան հեղինակների ստեղծագործություններ:
Ապրիլի 4-ին և 5-ին երգչախմբի գեղարվեստական ղեկավար Տիգրան Հեքեքյանը վարպետաց դասեր է անցկացել փառատոնին մասնակից հունական երգչախմբերի հետ:
Ապրիլի 6-ին կայացել է փառատոնի գալա-համերգը` մասնակից ութ երգչախմբերի մասնակցությամբ` Տիգրան Հեքեքյանի խմբավարությամբ: Համերգի ավարտին երգչախմբերի թվով 550 սաները կատարել են Էդգար Հովհաննիսյանի «Էրեբունի Երևան», Ստեփան Շաքարյանի «Մուշ», Սայ Միլերի «Let There Be Peace on Earth» ստեղծագործությունները:
«Հայաստանի փոքրիկ երգիչներ» երգչախմբի կատարումները և մաեստրո Հեքեքյանի աշխատանքը բարձր գնահատանքի են արժանացել հույն արվեստագետների և հանդիսատեսի կողմից:

В городе Салоники состоялись посвященные 100-летию Геноцида армян концерты
С 1-го по 6-ое апреля в городе Греции Салоники в концертном зале «Мегарон Мусикис» был проведен пятый фестиваль Детского хора, и по случаю 100-летия Геноцида армян, посвященный Армении. В качестве специального гостя Армению на фестивале представлял хор «Маленькие певцы Армении» под руководством Тиграна Экекяна. Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и связей с общественностью МИД Армении, участие хора в фестивале было инициировано и совместно организовано филиалом армянского образовательного и культурного союза «Амазгаин» в городе Салоники и посольством Республики Армения в Греции, при поддержке Государственного комитета Армении по координации мероприятий, посвященных 100-летию Геноцида армян и Министерством культуры Республики Армения.
3-го апреля состоялся концерт хора, на котором присутствовали члены парламента Греции, префектуры, представители мэрии Салоники, общественные, политические деятели, дипломаты, руководители и члены обществественных структур армян города Салоники.
Были исполнены произведения Комитаса, Давида Аладжяна, Степана Шакаряна, Ерванда Ерканяна, а также зарубежных композиторов.
4-го и 5-го апреля художественный руководитель хора Тигран Экекян провел мастер-класс с участвующим на фестивале греческим хором.
6-го апреля состоялся гала-концерт фестиваля под руководством Тиграна Экекяна при участии восьми хоров. По окончании концерта 550 учеников хора исполнили произведения Эдгара Оганесяна «Эребуни-Ереван», Степана Шакаряна «Муш», Сайа Миллера «Let There Be Peace on Earth».
Выступления хора «Маленькие певцы Армении» и маэстро Экекяна удостоились высокой оценки греческих деятелей искусства и аудитории.