Բեռլինում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված միջոցառում է կայացել
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բեռլինի Մաքսիմ Գորկու անվան հանրահայտ թատրոնում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված «Այլևս երբեք» խորագրով 40-օրյա միջոցառումների շարքի շրջանակներում ապրիլի 4-ին ցուցադրվել են հանրահայտ ռեժիսոր Սերժ Ավեդիքյանի «Շների կղզին» կարճամետրաժ անիմացիոն ֆիլմը և Մայքլ Հակոբյանի «Գերմանիան և գաղտնի ցեղասպանությունը» վավերագրական ֆիլմը։ Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտգործնախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, միջոցառմանը ներկա են եղել ՀՀ ԱԳՆ հատուկ հանձնարարություններով դեսպան, «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի պատվավոր նախագահ Լևոն Սարգսյանը, «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի նախագահ Հարություն Խաչատրյանը, Գերմանիայում ՀՀ գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Աշոտ Սմբատյանը, դեսպաններ, հասարակական-քաղաքական գործիչներ, դիվանագետներ, կինոքննադատներ, լրագրողներ, հայ համայնքի ներկայացուցիչներ։
Ֆիլմերի ցուցադրությունից հետո դեսպան Սարգսյանը հանդես է եկել Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված դասախոսությամբ` ներկայացնելով Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումների էությունն ու բովանդակությունը: Այնուհետև դեսպան Սարգսյանը, Աշոտ Սմբատյանն ու Հարություն Խաչատրյանը պատասխանել են ներկաների հարցերին։

В Берлине прошли Мероприятия, посвященные 100-летию Геноцида армян
В знаменитом театре имени Максима Горького в Берлине, в рамках мероприятий под названием «Больше никогда», посвященных 100-летию Геноцида армян, 4-го апреля состоялся показ короткометражного анимационного фильма «Остров собак» выдающегося режиссера Сержа Аведикяна и документально фильма «Германия и тайный геноцид» Майкла Акопяна.
Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и связей с общественностью МИД Армении, на мероприятии присутствовали посол Министерства иностранных дел Республики Армения по особым поручениям, почетный председатель кинофестиваля «Золотой абрикос» (Golden Apricot) Левон Саргсян, председатель кинофестиваля «Золотой абрикос» Ашот Смбатян, послы, общественные, политические деятели, дипломаты, кинокритики, журналисты и представители армянской общины.
После показа фильма посол Саргсян выступил с лекцией на тему Геноцида армян, представляя сущность и содержание мероприятий, посвященных 100-летию Геноцида армян. Затем посол Саргсян, Ашот Смбатян и Арутюн Хачатрян ответили на вопросы присутствующих.