Կոնստանցայում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված գիտաժողով է տեղի ունեցել
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռումինիայում, Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումների շրջանակներում ապրիլի 3-ին Ռումինիայի Կոնստանցա քաղաքի «Օվիդիուս» համալսարանի Սենատի դահլիճում տեղի ունեցավ «Հայերը կյանքի ու մահվան միջեւ. հայ նահատակության 100-րդ տարելիցը» խորագրով գիտաժողով, որը կազմակերպել էին Ռումինիայի տեղական հանձնաժողովն ու Ռումինիայում ՀՀ դեսպանությունը, ինչպես նաեւ Ռումինիայի հայոց միության եւ Հայոց թեմի Կոնստանցայի մասնաճյուղերը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ գիտաժողովին ելույթ ունեցան Ռումինիայում ՀՀ դեսպան Համլետ Գասպարյանը, Ռումինիայի Հայոց թեմի առաջնորդ Տաթեւ եպիսկոպոս Հակոբյանը, Տոմիսի Թեոդոս արքեպիսկոպոսի ներկայացուցիչը: Հայոց պատմության, Ցեղասպանության եւ Ֆրանց Վերֆելի մասին թեմատիկ զեկուցումներով հանդես եկան պատմաբան, դոկտոր, պրոֆեսոր Վալենտին Չորբեան, դոկտոր, պրոֆեսոր Միքայել Կիրկորը եւ Ռումինական ակադեմիայի անդամ, դոկտոր, պրոֆեսոր Կարապետ Կումբեթլյանը:
Խոսելով Հայոց ցեղասպանության եւ Հայաստանի նկատմամբ Թուրքիայի իրարահաջորդ կառավարությունների բռնած ժխտողականության եւ անզիջում դիրքից վարվող քաղաքականության անընդունելիության մասին` դեսպան Գասպարյանը նշեց միջազգային համախմբման անհրաժեշտությունը ցեղասպանությունների կանխարգելման եւ ժխտողականության դեմ պայքարի հարցում: Այդ առումով նա բարձր գնահատեց Եվրոպական խորհրդարանի, ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի, ինչպես նաեւ ԵԺԿ-ի հստակ եւ հատուկ բանաձեւերի նշանակությունը:
Գիտաժողովի ելույթներին հետևեցին քննարկումներ ռումինական ակադեմիական շրջանակների եւ հայ համայնքի ներկայացուցիչներից կազմված լսարանի մասնակցությամբ:

В городе Констанце Румынии состоялась конференция «Армяне между жизнью и смертью. 100-летие армянского мученичества»
В Румынии в рамках 100-летия Геноцида армян в зале Сената университета «Овидиус» города Констанца Румынии 3-го апреля состоялась конференция под названием «Армяне между жизнью и смертью. 100-летие армянского мученичества», организованная местной комиссией Румынии и посольством Республики Армения в Румынии, а также филиалом Союза армян Румынии и армянской епархии в Констанце.
Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и связей с общественностью МИД Армении, на конференции выступили посол Республики Армения в Румынии Гамлет Гаспарян, председатель армянской епархии Румынии архиепископ Татев Акопян, представитель архиепископа Томиси Теодоса. Историк, доктор, профессор Валентин Чорбеан, доктор, прфессор Микаел Киркор и член Румынской академии, доктор, профессор Карапет Кумбетлян выступили с докладами на темы истории армянского народа, геноцида и Франца Верфеля.
Коснувшись неприемлемости политики отрицания в отношении Геноцида армян и Армении со стороны правопреемника Турции и политики, ведомой с бескомпромиссной позиции, посол Гаспарян отметил необходимость международной консолидации в вопросе борьбы за предотвращение актов геноцида и против отрицания. В этой связи он высоко оценил роль четких и специальных резолюций Европейского парламента, Совета ООН по правам человека, а также Европейской демократической партии.
Выступлениям конференции последовали обсуждения с участием аудитории, состоящей из румынских академических кругов и армянской общины.