Թուրք հոգևորականը եկեղեցում հայերից ներողություն է խնդրել Ցեղասպանության համար
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մինչ աշխարհի հայությունը ոգեկոչում է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը, ապրիլի 1-ին մի թուրք հոգևորական ԱՄՆ-ում այցելել է Ֆրեզնոյի հայկական երիցական եկեղեցի և ներողություն խնդրել հայերից իր նախնիների կատարած ոճրագործությունների համար: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբˋ այս մասին հայտնում է ամերիկյան yourcentralvalley.com կայքը:
Նշվում է, որ թուրք հոգևորականը կատարվածի մասին իմացել է 7 տարի առաջ` ՀՀ մայրաքաղաքում գտնվող Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ այցելելուց հետո: «Ես ամաչեցի և լաց եղա: Մարմնովս դող անցավ»,- ասել է նա և խնդրել, անվտանգության նկատառումներով, չբացահայտել իր ինքնությունը:
«Ես խնդրում եմ ձեզ ներել իմ ազգին: Ներեք իմ ազգին, նրանք մեղավոր են: Մեղավոր են Աստծո առաջ, ձեր առաջ»,- արցունքախառն ասել է թուրքը: Տեղի հայությունը նրա ապաշխարանքն ընդունել է ծափերով և արցունքներով: Քահանա Գրեգ Հարությունյանն այս քայլը կարևոր է համարել ցավի «ամոքման» համար: «Մեր ժողովուրդն առաջին անգամ է նման բան լսում: Նրանից ոմանք 80-ն անց են և պարզապես ապշած են: Չեն կարողանում հավատալ: Նրանք առաջին անգամ են նման բան լսում»,- նշել է հայկական եկեղեցու հոգևոր առանջնորդըˋ խրախոսելով թուրք կրոնականի քայլը:

Турецкий пастор попросил прощения у армян за Геноцид
Пока все армянство поминает 100-летнюю годовщину жертв Геноцида армян, турецкое духовное лицо 1 апреля посетило армянскую пресвитерианскую церковь американского города Фресно (штат Калифорния) и попросило прощения у армян за содеянное его предками преступление.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на сайт yourcentralvalley.com, турецкий пастор узнал о событиях первой четверти 20-го века 7 лет назад после посещения Музея-института Геноцида армян в Ереване.
«Мне стало стыдно, и я заплакал. Дрожь пробежала по моему телу», - сказал он и попросил не раскрывать его имя, исходя из соображений безопасности.
«Я прошу вас простить мой народ. Простите мой народ, они виновны. Виновны перед Богом, перед вами», - со слезами на глазах сказал турецкий пастор.
Местные армяне приняли его покаяние с аплодисментами и слезами на глазах. Иерей Грег Арутюнян назвал данный шаг важным для «облегчения» боли.
«Наша паства впервые слышит подобное. Многим из за 80, и они просто удивлены. Не могут поверить. Они впервые слышат подобное», - отметил иерей, похвалив этот шаг турецкого пастора.