Թուրք հոգևորականը եկեղեցում հայերից ներողություն է խնդրել Ցեղասպանության համար
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մինչ աշխարհի հայությունը ոգեկոչում է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը, ապրիլի 1-ին մի թուրք հոգևորական ԱՄՆ-ում այցելել է Ֆրեզնոյի հայկական երիցական եկեղեցի և ներողություն խնդրել հայերից իր նախնիների կատարած ոճրագործությունների համար: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբˋ այս մասին հայտնում է ամերիկյան yourcentralvalley.com կայքը:
Նշվում է, որ թուրք հոգևորականը կատարվածի մասին իմացել է 7 տարի առաջ` ՀՀ մայրաքաղաքում գտնվող Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ այցելելուց հետո: «Ես ամաչեցի և լաց եղա: Մարմնովս դող անցավ»,- ասել է նա և խնդրել, անվտանգության նկատառումներով, չբացահայտել իր ինքնությունը:
«Ես խնդրում եմ ձեզ ներել իմ ազգին: Ներեք իմ ազգին, նրանք մեղավոր են: Մեղավոր են Աստծո առաջ, ձեր առաջ»,- արցունքախառն ասել է թուրքը: Տեղի հայությունը նրա ապաշխարանքն ընդունել է ծափերով և արցունքներով: Քահանա Գրեգ Հարությունյանն այս քայլը կարևոր է համարել ցավի «ամոքման» համար: «Մեր ժողովուրդն առաջին անգամ է նման բան լսում: Նրանից ոմանք 80-ն անց են և պարզապես ապշած են: Չեն կարողանում հավատալ: Նրանք առաջին անգամ են նման բան լսում»,- նշել է հայկական եկեղեցու հոգևոր առանջնորդըˋ խրախոսելով թուրք կրոնականի քայլը:

Turkish pastor visits church asking forgiveness from Armenians for Genocide
YEREVAN, 3 APRIL, ARMENPRESS. While all Armenians around the world are commemorating the centennial of the Armenian Genocide, on 1 April, a Turkish pastor visited the First Armenian Presbyterian Church in Fresno to apologize for the crimes his ancestors committed against Armenians, asyourcentralvalley.comreports, according to “Armenpress”.
The source reports that it was only about seven years that the Turkish pastor learned what happened when he visited the Armenian Genocide Museum-Institute in Armenia’s capital city. “Ashamed-and I cried. I had goosebumps,” he said, askingyourcentralvalley.comnot to identify him for security reasons.
“I’m asking you, please forgive my nation. Please forgive my nation. They are guilty. They are guilty in God’s eyes. They are guilty in your eyes,”he said tearfully. The local Armenians received his message with tears and applause. Pastor Greg Haroutunian of the First Armenian Presbyterian Church called it an important step in the healing process.“Our people are hearing this for the first time. And some of them in their 80s are just overwhelmed. They can’t believe this is happening. They’re hearing it for the first time,”Haroutunian said.