Յոահիմ Գաուկը կդառնա Գերմանիայի առաջին նախագահը, ով կմասնակցի Հայոց ցեղասպանության ոգեկոչման արարողությանը. heute.de
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության նախագահ Յոահիմ Գաուկն (անկուսակցական) այս պահի դրությամբ պլանավորել է մասնակցել ապրիլի 23-ին Բեռլինում կայանալիք Հայոց ցեղասպանության զոհերի ոգեկոչման պատարագին: Այդպիսով, Գաուկը կդառնա Մեծ Եղեռնի ոգեկոչման արարողություններին մասնակցած գերմանացի առաջին նախագահը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով գերմանական heute.de-ը (գերմանական երկրորդ ալիքի՝ ZDF-ի լրատվական թողարկում), նման հայտարարություն է արել նախագահի մամուլի խոսնակը: «Նախագահը կմասնակցի Բեռլինում նախատեսված եկեղեցական պատարագին` ոգեկոչելու Օսմանյան կայսրությունում հայերի և քրիստոնյա մյուս փոքրամասնությունների կրած տառապանքների զոհերի հիշատակը»,- heute.de-ի փոխանցմամբ` ասել է խոսնակը: Լրատվամիջոցը հայտնում է նաև, որ իշխանական կոալիցիայում անհամաձայնություն կա Ցեղասպանության տարելիցին նվիրված բանաձեւի տեքստի վերաբերյալ: Կանաչների և ձախերի պատրաստած բանաձևում տեղ է գտել «ցեղասպանություն» բառը:
Tagesspiegel օրաթերթի տեղեկությունների համաձայն՝ եզրույթը տեղ էր գտել նաեւ կոալիցոն ուժերի՝ ՔԴՄ-ՔՍՄ եւ սոցիալ դեմոկրատների համատեղ զեկույցում, սակայն խմբակցությունների ղեկավարների եւ Արտաքին գերատեսչության ճնշման ներքո այն անհետացել է տեքստից:

Joachim Gauck to become first German President to participate in Armenian Genocide commemoration ceremony: heute.de
YEREVAN, 3 APRIL, ARMENPRESS. For the time being, President of the Federal Republic of Germany Joachim Gauck (non-partisan) intends to participate in the Holy Mass to commemorate the victims of the Armenian Genocide to be held in Berlin on April 23rd. By participating in the Holy Mass, Gauck will become the first German President to have participated in the ceremonies commemorating the victims of the Armenian Genocide. This is what the President’s press speaker announced, as “Armenpress” reports, citing the Germanheute.de(news broadcast on Germany’s second television channel-ZDF). “The President will participate in the Holy Mass in Berlin to commemorate the Armenian victims and the victims of other Christian minorities that underwent suffering in the Ottoman Empire,” said the speaker, asheute.dereports. The media outlet also reports that the governmental coalition disagrees with the text of the resolution devoted to the anniversary of the Armenian Genocide. The word “genocide” has been used in the resolution drawn up by the Lefts and the Greens.
According to the sources of Tagesspiegel Daily, the term was also used in the joint report of the coalitional forces (CDU-CSU and Social Democrats), but was later removed from the text under pressure from the leaders of the factions and the Ministry of Foreign Affairs.