Հայոց ցեղասպանության ազդեցությունը հասարակ քաղաքացիների վրա. ամերիկյան շաբաթաթերթի անդրադարձը
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկյան The Plainville Citizen էլեկտրոնային շաբաթաթերթը հոդված է հրապարկել Հայոց ցեղասպանության մասին` ներկայացնելով, թե ինչպես է 20-րդ դարում մարդկության դեմ իրականացված այդ հանցագործությունը ազդել հասարակ մարդկանց վրա:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` ամերիկյան շաբաթաթերթը զրուցել է ԱՄՆ Կոնեկտիկուտ նահանգի Նոր Բրիտանիա քաղաքի բնակիչ Հարի Թերջանյանի հետ, ում ընտանքիը փրկվել է Հայոց ցեղասպանությունից և ԱՄՆ գաղթել 1975 թվականին: «Դա ողբերգական պատմություն է, որի մասին շատերը չգիտեն, թեև հայկական մեծ համայնքը և Կոնեկտիկուտի հայկական չորս եկեղեցիները դրա մասին ուսուցանում են իրենց դպրոցական ուսումնական ծրագրերում: 1915-1923 թվականներին թուրքական կառավարությունը որոշեց բնաջնջել հայերին: Հայաստանի մի մասը կոմունիստական Ռուսաստանի տիրապետության տակ էր գտնվում, մյուս կեսը` Օսմանյան կայսրության: Թուրքերը կորցնում էին իրենց գրավյալ տարածքները և ցեղասպանության միջոցով փորձեցին ոչնչացնել հայերին: Դա 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունն էր, իսկ Հոլոքոստը ծրագրվել է Հայոց ցեղասպանության հիման վրա: 1.5 մլն հայ է սպանվել ութ տարվա ընթացքում: Ցեղասպանությունը հովանավորում էր թուրքական կառավարությունը: Թուրքական բանակը կոտորել է կանանց, երեխաներին, ծերերին և անզեն քաղաքացիներին: Հայերին խեղդել են, քշել սիրիական անապատներըˋ թողնելով առանց ջրի ու հացի: Նրանց ունեցվածքը բռնագրավվել է և զրկել իրավունքներից: Կառավարությունը հայկական քաղաքները և գյուղերը վերանվանել է թուրքական անուններով»,- պատմել է Թերջանյանը:
Դիտարկմանը, թե Թուրքիան չի ճանաչում ցեղասպանությունը, նա պատասխանել է. «Քիչ հանցագործներ են ցանկանում ընդունել իրենց կատարածը, հարկ է լինում նրանց արդարադատության առաջ կանգնեցնել: Հայոց ցեղասպանության իրողությունն ապացուցող անհամար ապացույցներ կան: Օսմանյան կայսրությունում ԱՄՆ դեսպան Հենրի Մորգենթաուն ականատես է եղել այդ ամենին և գիրք գրել ցեղասպանության մասին: Նրա օգնությամբ գումարներ են փոխանցվել օգնության համար: Դա ԱՄՆ-ի ցուցաբերած առաջին մեծ ծավալի օգնությունն էր»:
Հարի Թերջանյանը ծնվել է Թուրքիայի տիրապետության տակ գտնվող Հայաստանում: Նրա խոսքով` իրենք ապրել ենˋ կրելով ցեղասպանության հետևանքները: «Մենք փոքրամասնություն էինքˋ սահմանափակ իրավունքներով: Իրավունք չունեինք կրել մեր քրիստոնեական անունները: Հայկական ազգանուններն ավարտվում են «յան» վերջավորությամբ, և մեզ թույլ չէին տալիս դա նույնպես ունենալ: Ես ծնվել եմ 1968 թվականին, բայց այդ անարդար պայմանները ցեղասպանությունից ի վեր չէին փոխվել: Մենք կարողացանք վերապրել ցեղասպանությունը, սակայն մեզ շարունակում էին վերաբերվել որպես դավաճանների, կարծես ցանկանում էին ավարտին հասցնել սկսած գործը: Կառավարությունն ու ժողովուրդը տեղական, թե պետական մակարդակով մեզ ստիպում էին նվաստացած զգալ: Տուն փնտրելու ակնկալիքով մենք 20 երկրում եղանք և բախտի բերմամբ այն գտանք ԱՄՆ-ում: Շնորհակալ ենք այս երկրին, որը կարող ենք հայրենիք անվանել: Ես այստեղ եկա ծնողներիս, քրոջս և տատիկիս հետ: Բոլորն այստեղ են ապրում, բացի տատիկիցս: Ես ցանկացա արդարության հասնել հանուն նրա, բայց նա չապրեց այն տեսնելու համար: Չնայած ցեղասպանություն իրականացրած երեք առաջնորդները մեղավոր են ճանաչվել միջազգային դատարանով, նրանք այդպես էլ պատասխանատվության չենթարկվեցին իրենց արածների համար»,- պատմել է The Plainville Citizen էլեկտրոնային շաբաթաթերթի ամերիկահայ զրուցակիցը:

YEREVAN, APRIL 3, ARMENPRESS: The American electronic weekly The Plainville Citizen published an article on the Armenian Genocide, presenting how this crime against the humanity of the 20th century impacted the plain citizens. The 100th year anniversary of the Armenian genocide, which took the lives of 1.5 million Armenians in the Ottoman Empire between 1915 and 1923, is being celebrated this month with a ceremony at the state capitol on April 25. One of the attendees will be Harry Terdjanian, a New Britain resident whose family survived the genocide and immigrated to the area in 1975. Terdjanian, who owns AutoMaster in Southington, spoke with the Citizen about the genocide and his family’s experience. Armenpress presents the interview as follows:
Citizen:Give us a history lesson on the Armenian genocide.
Terdjanian:It’s a tragic story that most people are unfamiliar with, although there are large Armenian communities that teach it in their school systems and four Armenian churches in Connecticut and two in New Britain, including the Armenian Apostolic Church where I worship. In 1915-1923 the Turkish government decided to eliminate Armenians. Half of Armenia was controlled by communist Russia and half by the Turkish Ottoman Empire. The Turks were losing their grip and through genocide tried to eliminate the Armenians. It was the first genocide of the 20th century and the Holocaust was a blueprint of the Armenian genocide. 1.5 million Armenians were killed over an eight year period. The genocide was sponsored by the Turkish government. The Turkish Army slaughtered women, children, the elderly and innocent unarmed citizens. Victims were drowned and marched into the Syrian desert without food and water. Their property was confiscated and they were stripped of their rights. The government renamed towns and villages with Turkish names.
Citizen:Turkey doesn’t admit it was responsible for genocide.
Terdjanian:Not many criminals are willing to admit to their doings, you have to bring them to justice. There was overwhelming evidence that genocide had taken place as it was unfolding. Henry Morgenthau, the U.S. ambassador to the Ottoman Empire was an eye witness who wrote books about the genocide and with his help money was sent for relief efforts. It was the first large scale relief effort by the U.S.
Citizen:Tell us about your family’s experience during the genocide period.
Terdjanian:I was born in Turkish occupied Armenia. We lived with the consequences of the genocide. We were the minority with little rights and were not allowed to have our own Christian name. Every Armenian name ends with “ian” and we weren’t allowed to have that. I was born in 1968 but things hadn’t changed since the genocide with unfair conditions. We survived the genocide but we were treated as infidels like they wanted to finish the job. We were clearly a minority and they made us feel humiliated, the government and the people at the local and state level. We looked in 20 countries to find a home and found one in the U.S. with fortune and luck. We settled in Connecticut in 1975 and became citizens. We’re thankful for the country we can call home. I came with my parents, brother, sister and grandmother. All still live in the area except my grandmother. I wanted to secure justice for her but she didn’t see it. The perpetrators were never brought to justice although the three leaders of the genocide were convicted by a world court.
The event at the state capitol begins at 11 a.m. on April 25. The Armenian flag will be flown outside the capitol on April 24, which is the 100th anniversary of the genocide which began on April 24, 1915 when the Turkish government placed 200 Armenian community leaders under arrest in Constantinople. A reception will follow the program with Chris Bohjalian, the acclaimed author who wrote “The Sandcastle Girls,” a novel about the Armenian genocide, as the keynote speaker.