Բուենոս Այրեսում Հայոց ցեղասպանության տարելիցին նվիրված համերգ է կայացել
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բուենոս Այրեսի` Իսպանացիների հուշարձանին կից հրապարակում արգենտինահայ դիրիժոր Սանտյագո Չոսուրյանի ղեկավարությամբ մարտի 28-ին տեղի է ունեցել «Քեզ հետ, Հայաստա՛ն» խորագրով համերգ՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտգործնախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, համերգը կազմակերպվել է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումները համակարգող Արգենտինայի հանձնաժողովի և Արգենտինայում ՀՀ դեսպանության կողմից, Բուենոս Այրեսի կառավարության Մարդուիրավունքների և մշակութային բազմազանության հարցերի փոխքարտուղարության հովանու ներքո:
Միջոցառմանը ներկա են եղել Բուենոս Այրեսի մշակույթի նախարար Էռնան Լոմբարդին, Բուենոս Այրեսի կառավարության Մարդու իրավունքների և մշակութային բազմազանության հարցերի փոխքարտուղար Կլաուդիո Ավրուխը, Արգենտինայում ՀՀ դեսպան Ալեքսան Հարությունյանը, արգենտինահայ համայնքային կառույցների, Արգենտինայի քաղաքական, մշակութային, գիտական և ակադեմիական լայն շրջանակների ներկայացուցիչներ, հասարակական-քաղաքական գործիչներ, դիվանագետներ, լրագրողներ:
Համերգի ընթացքում հնչել են Արամ Խաչատրյանի, Առնո Բաբաջանյանի, Մոցարտի, Վերդիի, Աստոր Պիացցոլայի, Ալբերտո Խինաստերայի, Միխայիլ Իպոլիտով-Իվանովի ստեղծագործությունները:
Արգենտինայի Երիտասարդական պետական և Կույրերի պետական երգչախմբերի կատարմամբ հնչել է Շառլ Ազնավուրի և Ժորժ Կառվարենցի հեղինակած «Քեզ համար, Հայաստա՛ն» երգը:

YEREVAN, MARCH 30, ARMENPRESS: On March 28, a concert dedicated to the 100th anniversary of the Armenian Genocide, entitled “With you, Armenia” conducted by Argentinean Armenian Santiago Chotsourian was organized at the square, next to “Monumento de los Españoles” (Spanish monument). Argentinean Centennial Central Body and the Embassy of Armenia in Argentina organized the concert, under auspices of Deputy Secretariat of Buenos Aires City Council for Human Rights and Cultural Diversity.
The press service of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia told Armenpress that the Minister of Culture of Argentina Hernan Lombardi, Deputy Secretary of Buenos Aires City Council for Human Rights and Cultural Diversity Claudio Avruj, Ambassador of Armenia to Argentina Alexan Harutyunyan, representatives of Armenian community structures of Argentina, representatives of political, cultural, scientific circles and academia, public figures and politicians, diplomats and journalists attended the event.
During the concert, works by Aram Khachaturian, Arno Babajanian, Wolfgang Amadeus Mozart, Giuseppe Verdi, Astor Piazzolla, Alberto Ginastera, Mikhail Ippolitov-Ivanov were performed.
State Youth Choir of Argentina and State Choir of Blind performed “Pour toi Arménie” (For You, Armenia) by Charles Aznavour and Georges Garvarentz.