Բուենոս Այրեսում Հայոց ցեղասպանության տարելիցին նվիրված համերգ է կայացել
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բուենոս Այրեսի` Իսպանացիների հուշարձանին կից հրապարակում արգենտինահայ դիրիժոր Սանտյագո Չոսուրյանի ղեկավարությամբ մարտի 28-ին տեղի է ունեցել «Քեզ հետ, Հայաստա՛ն» խորագրով համերգ՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտգործնախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, համերգը կազմակերպվել է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումները համակարգող Արգենտինայի հանձնաժողովի և Արգենտինայում ՀՀ դեսպանության կողմից, Բուենոս Այրեսի կառավարության Մարդուիրավունքների և մշակութային բազմազանության հարցերի փոխքարտուղարության հովանու ներքո:
Միջոցառմանը ներկա են եղել Բուենոս Այրեսի մշակույթի նախարար Էռնան Լոմբարդին, Բուենոս Այրեսի կառավարության Մարդու իրավունքների և մշակութային բազմազանության հարցերի փոխքարտուղար Կլաուդիո Ավրուխը, Արգենտինայում ՀՀ դեսպան Ալեքսան Հարությունյանը, արգենտինահայ համայնքային կառույցների, Արգենտինայի քաղաքական, մշակութային, գիտական և ակադեմիական լայն շրջանակների ներկայացուցիչներ, հասարակական-քաղաքական գործիչներ, դիվանագետներ, լրագրողներ:
Համերգի ընթացքում հնչել են Արամ Խաչատրյանի, Առնո Բաբաջանյանի, Մոցարտի, Վերդիի, Աստոր Պիացցոլայի, Ալբերտո Խինաստերայի, Միխայիլ Իպոլիտով-Իվանովի ստեղծագործությունները:
Արգենտինայի Երիտասարդական պետական և Կույրերի պետական երգչախմբերի կատարմամբ հնչել է Շառլ Ազնավուրի և Ժորժ Կառվարենցի հեղինակած «Քեզ համար, Հայաստա՛ն» երգը:

В Буэнос-Айресе состоялся концерт, посвященный 100-летию Геноцида армян
28-го марта на площади около памятника Испанцам в Буэнос-Айресе состоялся концерт, посвященный 100-летию Геноцида армян, под руководством аргентинского дирижера армянского происхождения Сантьяго Чосуряна. Девизом концерта стал клич «С тобой, Армения». Как сообщили «Арменпресс» из управления по информации и связям с общественностьюМИД Армении, концерт был организован координационным комитетом Аргентины и посольством Армении в Аргентине под покровительством секретариата по Правам человека и культурному многообразию.
Присутствовали министр культуры Аргентины Арнан Ломбарди, вице-секретарь секретариата по Правам человека и культурному многообразию Аргентины Клаудио Аврух, посол Армении в Аргентине Алексан Арутюнян, армянские организации Аргентины, представители общественности и армянской диаспоры, пресса.
Прозвучали произведения Арама Хачатуряна, Арно Бабаджаняна, Моцарта, Верди, Астора Пиаццолы, Альберто Хинастера и пр.
В исполнении Молодежного хора Аргентины и Хора общества слепых прозвучала песня Шарля Азнавура и Жоржа Карваренца «Тебе, Армения».