ՌԴ Պետդումայի անդամները ծաղկեպսակներ կդնեն Գյումրիում զոհվածների շիրիմին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՌԴ Պետդումայի ԱՊՀ-ի հարցերի հանձնաժողովի պատվիրակությունը մտադիր Է այցելել Գյումրի եւ ծաղկեպսակներ դնել Ավետիսյանների սպանված ընտանիքի շիրիմին: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով ՌԻԱ Նովոստիին, մարտի 20-ին լրագրողներին հայտնել Է կոմիտեի ղեկավար Լեոնիդ Սլուցկին:
Նրա խոսքով՝ կոմիտեի անդամները պլանավորում են մարտի 28-ին համատեղ նիստ անցկացնել Հայաստանի Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի հետ: Օրակարգում կլինեն եվրասիական ինտեգրացման, միգրացիայի խնդիրները, ինչպես նաեւ Օսմանյան կայսրությունում հայերի ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի հետ կապված հարցերի քննարկումը:
Մարտի 29-ին Պետդումայի հանձնաժողովի պատվիրակությունը, ինչպես ենթադրվում Է, կայցելի Գյումրի: «Ինչ վերաբերում Է Գյումրիի ողբերգությանը, ապա այն առանցքային խնդիր չդարձավ եւ պառակտման չհանգեցրեց պաշտոնական Երեւանի հետ, ինչպես կանխագուշակում Էին մեր քաղաքական ընդդիմախոսները: Այժմ հետաքննություն Է ընթանում: Մենք մտադիր ենք ծաղկեպսակներ դնել Ավետիսյանների ընտանիքի շիրիմին»,- ասել Է ռուս պատգամավորը:
Նա հավելել Է, որ նախատեսվում Է անցկացնել նաեւ հայ ընտանիքի սպանության հետաքննության ընթացքին հետեւող համատեղ հանձնաժողովի նիստը: «Մեր կողմից այն գլխավորել Է Օլեգ Լեբեդեւը (հանձնաժողովի ղեկավարի առաջին տեղակալը «Եդինայա Ռոսիայից»)»,- նշել Է Սլուցկին:

Members of State Duma to lay wreaths on grave of Gyumri victims
YEREVAN, 20 MARCH, ARMENPRESS: The delegation of State Duma's CIS Affairs Committee intends to visit Gyumri and lay wreath at the tomb of the killed Avetisyans’ family. Armenpress reports, citing RIA Novosti that Leonid Slutsky, the Chairman of the committee told journalists about this on March 20.
He has underscored that on March 28, the committee members plan to hold a joint session with the committee of the foreign policy of Armenia's National Assembly. The agenda includes the Eurasian integration, migration issues, as well as discussion on issues of the 100th anniversary of the Genocide of Armenians in the Ottoman Empire.
On March 29, the State Duma Committee delegation supposedly will visit Gyumri. “As per tragedy in Gyumri, it did not become a pivotal issue and did not split with official Yerevan, as predicted our political opponents. Now the investigation is underway. We intend to lay flowers at the tomb of Avetisyans’ family”, the Russian MP noted.