Սերժ Սարգսյանը Բրյուսելում մասնակցել է ԵԺԿ գագաթնաժողովին
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխատանքային այցով Բրյուսելում գտնվող Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր` մարտի 19-ին, մասնակցել է Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության (ԵԺԿ) գագաթնաժողովին: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, Հանրապետության Նախագահը գագաթնաժողովում հանդես է եկել ելույթով, որում անդրադարձել է Հայաստանի եվրոպական օրակարգին, Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերություններում կարևոր տեղ զբաղեցնող՝ Հայաստանում տարբեր ոլորտներում իրականացվող բարեփոխումներին, հայ ժողովրդի համար հատուկ խորհուրդ ունեցող 2015 թվականին, երբ աշխարհասփյուռ հայությունը հայրենիքում և նրա սահմաններից դուրս ոգեկոչում է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը՝ կարևորելով ցեղասպանությունների լիարժեք միջազգային ճանաչումն ու դատապարտումը՝ որպես մարդկության դեմ գործած հանցագործության կանխարգելման միակ արդյունավետ միջոց: Սերժ Սարգսյանն իր ելույթում անդրադարձել է նաև ԵԺԿ-ի հետ Հայաստանի հանրապետական կուսակցության արդյունավետ փոխգործակցությանը:
Օգտվելով առիթից` Հանրապետության Նախագահն առանձնահատուկ շնորհակալություն է հայտնել ԵԺԿ քաղաքական համաժողովի կողմից 2015 թվականի մարտի 3-ին Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված՝ «Հայոց ցեղասպանությունը և եվրոպական արժեքները» բանաձևի ընդունման կապակցությամբ` ընդգծելով, որ դրանով ԵԺԿ-ն արժանապատվորեն ապացուցեց համամարդկային արժեքներին և սկզբունքներին իր հավատարմությունը:
Հայաստանի Նախագահը կարևորել է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի ոգեկոչման միջոցառումներին գագաթնաժողովին ներկա հրավիրյալների մասնակցությունը` ընդգծելով որ մեր ժողովրդի համար դա եվրոպական արժեքների հաղթանակի, եվրոպական առաջադիմության խորհուրդ կպարունակի և կլինի «Այլևս երբեք» կարգախոսի ամենախոսուն մարմնավորումը: Այս համատեքստում Սերժ Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել ԵԺԿ նախագահ Ժոզեֆ Դոլին՝ ապրիլի 24-ին Երևան այցելելու իր հրավերն ընդունելու և այդ օրը հայ ժողովրդի հետ Հայաստանում ցեղասպանության զոհերի հիշատակը ոգեկոչելու պատրաստակամության համար:

В Брюсселе президент Армении принял участие в саммите Европейской народной партии
Находящийся с рабочим визитом в Брюсселе президент Армении Серж Саргсян 19 марта принял участие в саммите Европейской народной партии (ЕНП). Президент Республики на саммите выступил с речью, в которой коснулся европейской повестки дня Армении, занимающих важное место в отношениях Армения-Евросоюз осуществляемых в Армении в различных сферах реформ, имеющего для армянского народа особый смысл 2015 года, когда рассеянное по всему миру армянство на родине и за ее пределами отмечает 100-летнюю годовщину Геноцида армян, придавая важное значение полноценному международному признанию и осуждению геноцидов как единственному эффективному средству предотвращения совершаемых против человечества преступлений.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и СМИ аппарата президента Армении, Серж Саргсян в своем выступлении коснулся также результативного сотрудничества Республиканской партии Армении с ЕНП.
Пользуясь случаем, президент Республики выразил особую благодарность в связи с принятой политическим форумом ЕНП 3 марта 2015 года резолюцией «Геноцид армян и европейские ценности», посвященной 100-летней годовщине Геноцида армян, подчеркнув, что этим ЕНП достойно доказала свою приверженность общечеловеческим ценностям и принципам.
Президент Армении отметил важность участия в мемориальных мероприятиях 100-летней годовщины Геноцида армян присутствующих на саммите приглашенных, подчеркнув, что для нашего народа это будет содержать символ победы европейских ценностей, европейской прогрессивности и станет самым красноречивым воплощением девиза «Больше никогда». В этом контексте Серж Саргсян поблагодарил председателя ЕНП Жозефа Дола за принятие его приглашения посетить Ереван 24 апреля и готовность в этот день вместе с армянским народом в Ереване почтить память жертв геноцида.