Հեյդի Հաուտալան կարևորում է «Եվրանեսթ»-ի ԽՎ-ում Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ բանաձևի ընդունումը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Եվրանեսթ»-ի խորհրդարանական վեհաժողովի համանախագահ Հեյդի Հաուտալան կարևորում է վեհաժողովի կողմից Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ բանաձևի ընդունումը:
Ազգային ժողովում լրագրողների հետ հանդիպմանը Հաուտալան ընդգծեց, որ «Եվրանեսթ»-ի խորհրդարանական վեհաժողովի չորրորդ լիագումեր նիստի ընթացքում գերազանց աշխատանք է կատարվել, ընդունվել են մի շարք կարևոր բանաձևեր: «Շատ եմ կարևորում այն բանաձևը, որը մենք ընդունեցինք Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ: Մենք նիստի աշխատանքները սկսելուց առաջ այցելել ենք նաև Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշարձան, իսկ երեկ ընդունեցինք բանաձև Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց նա:
Հեյդի Հաուտալան նաև նշեց, որ վեհաժողովի լիագումար նիստում ընդունվել են մի շարք այլ բանաձևեր, որոնք վերաբերում են Արևելյան գործընկերության երկրների համագործակցության ընդլայնմանը:
«Եվրանեսթ»-ի խորհրդարանական վեհաժողովի`Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ ընդունած բանաձևին կողմ են քվեարկել 33, դեմ՝ 4 պատգամավոր:

Хейди Хаутала придает важность принятию парламентской ассамблеей «Евронест» резолюции по Геноциду армян
Сопредседатель парламентской ассамблеи Хейди Хаутала придает важность принятию парламентской ассамблеей «Евронест» резолюции по Геноциду армян в преддверии 100-летия Геноцида.
На встрече с журналистами в НС Армении Хейди Хаутала подчеркнула, что во время пленарного заседания парламентской ассамблеи «Евронест» проведена отличная работа, принят ряд важных резолюций.«Особенно важно принятие парламентской ассамблеей «Евронест» резолюции по Геноциду армян в преддверии 100-летия Геноцида.Мы были накануне в Цицернакаберде, где посетили Мемориал жертвам Геноцида, а вчера приняли резолюцию»,- сказала она.
Как передает «Арменпресс», Хейди Хаутала сказала, что во время пленарного заседания парламентской ассамблеи «Евронест» принят ряд важных резолюций, в том числе, о расширении Восточного партнерства.
За принятию парламентской ассамблеей «Евронест» резолюции по Геноциду армян проголосовало 33 человека, против – 4.