Հեյդի Հաուտալան կարևորում է «Եվրանեսթ»-ի ԽՎ-ում Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ բանաձևի ընդունումը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Եվրանեսթ»-ի խորհրդարանական վեհաժողովի համանախագահ Հեյդի Հաուտալան կարևորում է վեհաժողովի կողմից Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ բանաձևի ընդունումը:
Ազգային ժողովում լրագրողների հետ հանդիպմանը Հաուտալան ընդգծեց, որ «Եվրանեսթ»-ի խորհրդարանական վեհաժողովի չորրորդ լիագումեր նիստի ընթացքում գերազանց աշխատանք է կատարվել, ընդունվել են մի շարք կարևոր բանաձևեր: «Շատ եմ կարևորում այն բանաձևը, որը մենք ընդունեցինք Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ: Մենք նիստի աշխատանքները սկսելուց առաջ այցելել ենք նաև Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշարձան, իսկ երեկ ընդունեցինք բանաձև Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց նա:
Հեյդի Հաուտալան նաև նշեց, որ վեհաժողովի լիագումար նիստում ընդունվել են մի շարք այլ բանաձևեր, որոնք վերաբերում են Արևելյան գործընկերության երկրների համագործակցության ընդլայնմանը:
«Եվրանեսթ»-ի խորհրդարանական վեհաժողովի`Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ ընդունած բանաձևին կողմ են քվեարկել 33, դեմ՝ 4 պատգամավոր:

Heidi Hautala highlights adoption of resolution on Armenian Genocide by Euronest PA
YEREVAN, 18 MARCH, ARMENPRESS: Heidi Hautala, the Co-Chairperson of “Euranest” Parliamentary Assembly, attaches importance to the adoption of resolution on the 100th anniversary of the Armenian Genocide by the Parliamentary Assembly.
During a meeting with journalists in National Assembly, Hautala stressed that excellent work has been done in the fourth ordinary session of the "Euranest" Parliamentary Assembly, a number of important resolutions have been adopted.
As reports “Armenpress”, among other things, she stated: "I attach importance to that resolution, which we adopted on the 100th anniversary of the Armenian Genocide. We have visited the Genocide Memorial Monument before starting the works of the session, but yesterday we adopted the resolution on the Armenian Genocide”.