Սիրիայի Ժողովրդական ժողովը Հայոց ցեղասպանության տարելիցին նվիրված նիստ է անցկացրել
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիայի Ժողովրդական ժողովը մարտի 17-ին հատուկ նիստ է անցկացրել` նվիրված Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտգործնախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, նիստը բացել է Ժողովրդական ժողովի նախագահ Մուհամմադ Ջիհադ ալ-Լահամը: Իր խոսքում նա նշել է. «Եկող օրերը համընկնում են Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին, որը օսմանցիների կողմից իրականացվեց բարեկամ հայ ժողովրդի նկատմամբ: Այս կապակցությամբ մենք մեր բացարձակ համերաշխությունն ենք հայտնում բարեկամ հայ ժողովրդին, ինչպես նաև սիրիահայ մեր հայրենակիցներին, որոնք 100 տարի առաջ Օսմանյան իշխանությունների կողմից ենթարկվեցին զարհուրելի ցեղասպանության: Այսօր վերհիշում ենք պատմության արձանագրած ամենասարսափելի և ցավալի մի հիշատակ: Մենք միջազգային հանրությանը և աշխարհի բոլոր ժողովուրդներին կոչ ենք անում կանգնել կողք-կողքի՝ մարդասպանների, դահիճների և ահաբեկչության դեմ հանդիման, որոնք սպառնում են Միջին Արևելքին, որպեսզի կանխենք մարդկության, քաղաքակրթության և պատմության նկատմամբ այլ ոճրագործություններ»:
Այնուհետև Ջիհադ ալ-Լահամը Ժողովրդական ժողովի պատգամավորներին հրավիրել է հոտնկայս մեկ րոպե լռությամբ հարգել Հայոց ցեղասպանության ավելի քան մեկուկես միլիոն անմեղ զոհերի հիշատակը:
Նիստի ընթացքում ելույթ են ունեցել տարբեր խմբակցությունների ավելի քան 20 պատգամավորներ և մշտական հանձնախմբերի նախագահներ, որոնք խստորեն դատապարտել են Օսմանյան կայսրությունում հայ ժողովրդի նկատմամբ իրագործված այդ ծանր հանցագործությունը` միաժամանակ դիմելով միջազգային հանրությանը` դատապարտել 20-րդ դարում մարդկության դեմ իրագործված առաջին ցեղասպանությունը:

People's Council of Syria holds session devoted to Armenian Genocide
YEREVAN, 18 MARCH, ARMENPRESS: On 17 March, the People's Council of Syria held a session devoted to the Armenian Genocide, as the Press, Information and Public Relations Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armeniainformed “Armenpress”, that the session was opened by the Chairman of the People's Council of Syria Mohammad Jihad al-Laham.
”The next dates coincide with the 100th anniversary of the Armenian Genocide, which was carried out by the Ottomans against our friendly Armenian people. On this occasion we express our absolute solidarity to the friendly Armenian people, as well as to our Syrian-Armenian compatriots, which 100 years ago were subjected to the horrible genocide by the Ottoman authorities. Today we recall the history's most horrible and painful memory. We urge the international community and all the peoples of the world to stand side by side to face the killers, murderers and terrorism, who threaten the Middle East, in order to prevent the other crimes against humanity, civilization and history," Laham has noted in his speech.
Then, Jihad al-Laham has called on the MPs of the People's Council of Syria to stand and honor the memory of more than one and a half million innocent victims of the Armenian Genocide with a minute in silence.