Եվրանեսթ ԽՎ-ն Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի վերաբերյալ բանաձև ընդունեց
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Եվրանեսթ» խորհրդարանական վեհաժողովը Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի վերաբերյալ բանաձև ընդունեց: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ բանաձևի ընդունմանը կողմ քվեարկեց 33, դեմ` 4 պատգամավոր:
Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի վերաբերյալ բանաձևը «Եվրանեսթ» խորհրդարանական վեհաժողովի քննարկմանն էր ներկայացրել հայկական պատվիրակությունը: Բանաձևը ներկաների քննարկմանը ներկայացրեց Եվրանեսթ ԽՎ հայաստանյան պատվիրակության ղեկավար Արտակ Զաքարյանը:
Մինչ քվեարկությունը ելույթ ունեցող բոլոր պատվիրակները կարևորեցին բանաձևի ընդունումը՝ ընդգծելով, որ 100 տարի առաջ տեղի ունեցածը մարդկության դեմ ծանր հանցագործություն է, և հակավոր է քայլեր ձեռնարկել, որպեսզի նման ոճրագործություններն այլևս չկրկնվեն:
Նիստի ընթացքում «Եվրանեսթ» ԽՎ-ն ընդունեց բոլոր հանձնաժողովների զեկույցները, ինչպես նաև «Ուկրաինայի հանդեպ ռուսական ագրեսիայի և խաղաղ կարգավորման մասին» բանաձևը:

Парламентская ассамблея «Евронест» приняла резолюцию о 100-летней годовщине Геноцида армян
Парламентская ассамблея «Евронест» приняла резолюцию о 100-летней годовщине Геноцида армян. Как сообщает Арменпресс, за принятие резолюции проголосовали 33 депутата, против – 4 депутата.
Резолюцию представил на обсуждение ПА «Евронест» армянская делегация. На заседании документ представил руководитель армянской делегации в ПА «Евронест» Артак Закарян.
До голосования все выступающие делегаты отметили важность принятия резолюции, подчеркнув, что 100 лет назад произошло тяжкое преступление против человечества, и необходимо предпринять шаги, чтобы подобные преступления более не повторялись.
В ходе заседания ПА «Евронест» принял все доклады комитетов, в том числе и резолюцию «О российской агрессии против Украины и мирном урегулировании вопроса».