Հյուրանոցները պատրաստվում են Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ՀՀ ժամանող այցելուների ընդունմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի հյուրանոցները և հյուրանոցային ծառայություններ մատուցող տների քանակը բավարար է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին Հայաստանում հյուրնկալվելիք այցելուների պատշաճ ընդունման համար: Այս մասին մարտի 12-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը տեղեկացրեց ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարության զբոսաշրջության զարգացման քաղաքականության պետ վարչության պետ Մեխակ Ապրեսյանը:
«Կայանալիք միջոցառումներին ընդառաջ բոլոր նախարարությունները և մասնավոր հատվածի մեր գործընընկերները պատրաստակամորեն համագործակցում են միջոցառումների պատշաճ կազմակերպման համար: Սա համազգային և համամարդկային միջոցառում է: Բնականաբար կունենանք բազմաթիվ հյուրեր և մենք պետք է անենք ամենը, որպեսզի կարողանանք պատշաճ կերպով ընդունելւ մեր հյուրերին», - նկատեց Մեխակ Ապրեսյանը:
Վարչության պետը միջոցառումներին ընդառաջ կատարվող աշխատանքների շարքում բարձր գնահատեց երեկ Էկոնոմիկայի նախարարությունում տեղի է ունեցած` Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումների համակարգող, ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Վիգեն Սարգսյանի աշխատանքային հանդիպումը զբոսաշրջային օպերատորների ու զբոսավարների հետ, որի ընթացքում քննարկվել են ծրագրված միջոցառումները:
Մեխակ Ապրեսյանի տվյալներով` Հայաստանում այս պահին գործում է 330-ից ավելի հյուրանոցային տնտեսության օբյեկտ, որոնցից 60%-ը գտնվում է հանրապետության մարզերում: Դրաքն ընդհանուր առմամբ ունեն շուրջ 10 հազար համար: Սրանց թվում չեն ներառված զբոսաշրջային տները, որոնք հանրապետությունում 200-ից ավելի են, և վարձով տրվող տները:

Гостиницы готовятся к принятию гостей, которые посетят Армению в связи со 100-летием Геноцида
В Армении количество гостиниц и гостиничных домов достаточно для того, чтобы должным образом принять гостей в связи с мероприятиями по случаю 100-летия Геноцида армян. Как сообщает Арменпресс, об этом сказал журналистам начальник управления политики развития туризма министерства экономики Армении Мехак Апресян.
«Накануне предстоящих мероприятий все министерства и наши партнеры из частного сектора с готовностью сотрудничают для организации мероприятий на должном уровне. Это общенациональное и общечеловеческое мероприятие. Естественно, у нас будет много гостей, и сделаем все возможное, чтобы должным образом принять наших гостей», - отметил Апресян.
Он особо отметил рабочую встречу координатора мероприятий к 100-летию Геноцида армян, руководителя аппарата президента Армении Вигена Саркисяна с туроператорами и гидами, которая состоялась 11 марта. На встрече были обсуждены запланированные мероприятия.
По данным Апресяна, в Армении на данный момент действует более 330 объектов гостиничного хозяйства, 60% из которых находятся в областях страны. Общее количество номеров составляет 10 тысяч. В это количество не входят гостиничные дома, которых в стране более 200, а также сдаваемые в аренду дома.