Զոհրաբ Մնացականյանը Բան Կի Մունին է հանձնել Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի համահայկական հռչակագրի տեքստը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՄԱԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ Զոհրաբ Մնացականյանին մարտի 11-ին ընդունել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Բան Կի Մունը: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտգործնախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, ողջունելով դեսպան Մնացականյանին` ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը բարձր է գնահատել Հայաստանի ակտիվ ներգրավվածությունը միջազգային բազմակողմ գործընթացներում, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի գրասենյակի աշխատանքներին ցուցաբերվող աջակցությունը:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ դեսպանը գլխավոր քարտուղարին է փոխանցել Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի համահայկական հռչակագրի տեքստը` թարգմանված ՄԱԿ-ի բոլոր պաշտոնական լեզուներով` նշելով, որ Հռչակագիրը միտված է ցեղասպանության դեմ համամարդկային պայքարի ամրապնդմանն ու զարգացմանը:
Դեսպան Մնացականյանը գլխավոր քարտուղարին տեղեկացրել է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումների մասին` ընդգծելով դրանց կարևորությունը ոճրագործությունների անթույլատրելիության վկայակոչման և ցեղասպանության կանխարգելմանն ուղղված հետևողական ջանքերի ամրապնդման առումով: Դեսպան Մնացականյանը բարձր է գնահատել ցեղասպանության կանխարգելմանն ուղղված գործընթացներում ՄԱԿ-ի առանցքային դերակատարությունը` որպես համամարդկային և բարոյական արժեքների վրա հիմնված միջազգային կարևորագույն նշանակություն ունեցող կառույց:
Զոհրաբ Մնացականյանը Բան Կի Մունին տեղեկացրել է նաև Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված «100 LIVES» նախաձեռնության շրջանակներում 2015թ. մարտի 10-ին Նյու Յորքում պաշտոնապես ազդարարված մարդասիրական «Ավրորա» մրցանակի մասին:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային խնդիրների և դրանց կարգավորման հնարավորությունների վերաբերյալ:
Անդրադարձ է կատարվել Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման բանակցային գործընթացին:
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը վերահաստատել է ՄԱԿ-ի շարունակական աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում և նրանց առաջարկությունների հիման վրա ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորմանը:
Դեսպան Մնացականյանի կողմից ընդգծվել է վստահության ամրապնդմանն ուղղված միջոցների կարևորությունը, մասնավորապես, շփման գծից դիպուկահարների հետքաշման, ինչպես նաև հրադադարի ռեժիմի խախտումների հետաքննության մեխանիզմի ստեղծման վերաբերյալ համանախագահների առաջարկները: Դեսպան Մնացականյանը մտահոգություն է հայտնել այն փաստի առնչությամբ, որ համանախագահների կողմից առաջարկվող այս միջոցները շարունակում են մերժված լինել Ադրբեջանի կողմից` ընդգծելով միջազգային հանրության կողմից համապատասխան արձագանքի կարևորությունը: Այս համատեքստում անդրադարձ է եղել հունվարի 27-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից տարածված հայտարարությանը և դրա մեջ տեղ գտած հասցեական կոչերին:

Copy of Pan-Armenian Declaration on Genocide Centennial handed over to UN Secretary General
YEREVAN, MARCH 12, ARMENPRESS: On March 11 Armenia’s Permanent Representative to the UN Zohrab Mnatsakanyan had a meeting with UN Secretary General Ban Ki-Moon. The press service of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia informed Armenpress that the UN Secretary General hailed Armenia’s active involvement in multinational international processes, as well as the support to the activities of the UN Office.
Ambassador Mnatsakanyan handed over the text of the Pan-Armenian Declaration on the Armenian Genocide Centennial translated into all official languages of the UN to Ban Ki-Moon. He noted that the Declaration targets the reinforcement and development of the universal fight against genocide.
Zohrab Mnatsakanyan briefed the UN Secretary General on the events dedicated to the 100thanniversary of the Armenian Genocide, emphasizing their importance for reinforcing the consistent efforts targeted at the prevention of genocide and raising the issue of its unacceptability. He praised the UN’s key role in the processes of preventing genocide and stressed its significance as an international structure based on universal and moral values.
Zohrab Mnatsakanyan informed Ban Ki-Moon about the humanitarian“Aurora” Award officially launchedin New Yorkon March 10 within the framework of the “100 LIVES” initiative.
During the meeting the interlocutors exchanged views on regional issues and the ways of their resolution. Reference was made to the negotiations on the peaceful settlement of the Karabakh conflict.
The Secretary General reiterated the UN support to the resolution of the Karabakh conflict within the framework of the OSCE Minsk Group co-chairmanship and the proposals of the Co-Chairs.
Ambassador Mnatsakanyan stressed the importance of confidence-building measures, namely the withdrawal of snipers from the line of contact, and creation of mechanisms for investigating the border incidents.
The Ambassador voiced concern over Azerbaijan’s failure to accept the proposals of the Co-Chairs and recalled the targeted messages included in the OSCE Minsk Group statement dated January 27.