Զոհրաբ Մնացականյանը Բան Կի Մունին է հանձնել Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի համահայկական հռչակագրի տեքստը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՄԱԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ Զոհրաբ Մնացականյանին մարտի 11-ին ընդունել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Բան Կի Մունը: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտգործնախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, ողջունելով դեսպան Մնացականյանին` ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը բարձր է գնահատել Հայաստանի ակտիվ ներգրավվածությունը միջազգային բազմակողմ գործընթացներում, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի գրասենյակի աշխատանքներին ցուցաբերվող աջակցությունը:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ դեսպանը գլխավոր քարտուղարին է փոխանցել Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի համահայկական հռչակագրի տեքստը` թարգմանված ՄԱԿ-ի բոլոր պաշտոնական լեզուներով` նշելով, որ Հռչակագիրը միտված է ցեղասպանության դեմ համամարդկային պայքարի ամրապնդմանն ու զարգացմանը:
Դեսպան Մնացականյանը գլխավոր քարտուղարին տեղեկացրել է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումների մասին` ընդգծելով դրանց կարևորությունը ոճրագործությունների անթույլատրելիության վկայակոչման և ցեղասպանության կանխարգելմանն ուղղված հետևողական ջանքերի ամրապնդման առումով: Դեսպան Մնացականյանը բարձր է գնահատել ցեղասպանության կանխարգելմանն ուղղված գործընթացներում ՄԱԿ-ի առանցքային դերակատարությունը` որպես համամարդկային և բարոյական արժեքների վրա հիմնված միջազգային կարևորագույն նշանակություն ունեցող կառույց:
Զոհրաբ Մնացականյանը Բան Կի Մունին տեղեկացրել է նաև Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված «100 LIVES» նախաձեռնության շրջանակներում 2015թ. մարտի 10-ին Նյու Յորքում պաշտոնապես ազդարարված մարդասիրական «Ավրորա» մրցանակի մասին:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային խնդիրների և դրանց կարգավորման հնարավորությունների վերաբերյալ:
Անդրադարձ է կատարվել Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման բանակցային գործընթացին:
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը վերահաստատել է ՄԱԿ-ի շարունակական աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում և նրանց առաջարկությունների հիման վրա ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորմանը:
Դեսպան Մնացականյանի կողմից ընդգծվել է վստահության ամրապնդմանն ուղղված միջոցների կարևորությունը, մասնավորապես, շփման գծից դիպուկահարների հետքաշման, ինչպես նաև հրադադարի ռեժիմի խախտումների հետաքննության մեխանիզմի ստեղծման վերաբերյալ համանախագահների առաջարկները: Դեսպան Մնացականյանը մտահոգություն է հայտնել այն փաստի առնչությամբ, որ համանախագահների կողմից առաջարկվող այս միջոցները շարունակում են մերժված լինել Ադրբեջանի կողմից` ընդգծելով միջազգային հանրության կողմից համապատասխան արձագանքի կարևորությունը: Այս համատեքստում անդրադարձ է եղել հունվարի 27-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից տարածված հայտարարությանը և դրա մեջ տեղ գտած հասցեական կոչերին:

Зограб Мнацаканян передал Генеральному секретарю ООН текст Всеармянской декларации к 100-летней годовщине Геноцида армян
11-го марта Генеральный секретарь ООН Пан Ги Мун принял постоянного представителя Республики Армения в ООН Зограба Мнацаканяна.
Как сообщили «Арменпресс» из управления по информации и связям с общественностью МИД Армении, приветствуя посла Мнацаканяна, Генеральный секретарь ООН высоко оценил активную вовлеченность Армении в международные многосторонние процессы, а также оказываемую поддержку работе офиса ООН.
Поблагодарив за прием, посол передал Генеральному секретарю текст Всеармянской декларации к 100-летней годовщине Геноцида армян в переводе на все официальные языки ООН, отметив, что Декларация направлена на укрепление и развитие общечеловеческой борьбы против актов геноцида.
Посол Мнацаканян проинформировал Генерального секретаря о мероприятиях, посвященных 100-летию Геноцида армян, подчеркнув их важность в связи с привлечением внимания к недопустимости преступлений и укреплением последовательных усилий, направленных на предотвращение актов геноцида. Посол Мнацаканян высоко оценил ключевую роль ООН, как общечеловеческой и основанной на моральных ценностях структуры, имеющей важнейшее международное значение в направленных на предотвращение геноцида процессах.
Зограб Мнацаканян проинформировал Пан Ги Муна также об официально объявленной в Нью Йорке 10-го марта с.г. гуманитарной премии «Аврора» в рамках инициативы «100 LIVES», посвященной 100-летию Геноцида армян.
В ходе встречи собеседники обменялись мнениями вокруг региональных проблем и возможных путей их урегулирования.
Стороны коснулись переговорного процесса по мирному урегулированию хагорно-карабахской проблемы.
Генеральный секретарь ООН вновь подтвердил продолжительную поддержку ООН в урегулировании карабахской проблемы в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ и на основе их предложений.
Посол Мнацаканян подчеркнул важность мер по укреплению доверия, в частности, выводу снайперов с линии соприкосновения, а также предложения сопредседателей по созданию механизмов расследования нарушений режима прекращения огня. Посол Мнацаканян выразил обеспокоенность в связи с тем фактом, что Азербайджан продолжает отклонять предложенные сопредседателями меры, подчеркнув важность соответствующей реакции со стороны международного сообщества. В этом контексте стороны коснулись распространенного 27-го января сопредседателями Минской группы ОБСЕ заявления и адресных призывов.