«Հայոց ցեղասպանության լուսաբանումը համաշխարհային լրատվամիջոցների առաջին էջերին» գիրքը կներկայացվի Լոս Անջելեսում
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Հայոց ցեղասպանության լուսաբանումը համաշխարհային լրատվամիջոցների առաջին էջերին» գրքում տեղ գտած նկարները կներկայացվեն ՀԲԸՄ «Ասպետներ»-ի նախաձեռնությամբ կազմակերպված ցուցահանդեսին: Այն տեղի կունենա 2015թ. ապրիլի 8-10-ը Լոս Անջելեսի Skirball մշակութային կենտրոնում: Այս մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկացավ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի պաշտոնական կայքից: Եռօրյա ցուցահանդեսն ու «Ինչի ականատեսն էր աշխարհը մեկ դար առաջ» խորագրով դասախոսությունների շարքը բացառիկ հնարավորություն են համախմբելու բոլոր հայերին և ոչ միայն: Բոլոր միջոցառումներն անվճար են:
Ցուցահանդեսի մեկնարկը կսկսվի ՀԲԸՄ «Ասպետներ»-ի նախագահ դոկտոր Հարութ Յաղսեզյանի և Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն դոկտոր Հայկ Դեմոյանի բացման խոսքով:
Ապրիլի 9-ին Ամստերդամի Պատերազմի, Հոլոքոսթի և ցեղասպանագիտության ինստիտուտի պրոֆեսոր դոկտոր Ուգուր Ումիթ Ունգյորը դասախոսություն կվարի Հայոց ցեղասպանության տնտեսական հետևանքների թեմայով: Ապրիլի 10-ին տեղի կունենա «Ստիպողաբար իսլամացված հայերը» թեմայով քննարկումը, որը կվարի ՀԲԸՄ «Ասպետներ»-ի նախկին նախագահ Գուրգեն Բերկսանլարը:
«Հայոց ցեղասպանության լուսաբանումը համաշխարհային լրատվամիջոցների առաջին էջերին» գիրքը 260 էջանոց հատոր է, որը ներառում է էսքիզներ, նկարազարդումներ և լուսանկարներ՝ հրատարակված մի շարք միջազգային թերթերում 19-րդ դարի վերջից մինչև 20-րդ դարի սկիզբը: Լուսանկարները հիմնականում բնութագրվում են հայերեն և անգլերեն լեզուներով:
Գիրքը հրատարակվել էր 2014թ. Երևանում:
Դոկտոր Դեմոյանը գրում է. «Հայերի հետապնդումների մասին այս հրատարակումները, որ հայտնվել են եվրոպական և ամերիկյան թերթերի առաջին էջերին, հատկապես հետաքրքիր են և մատնանշում են ժամանակին Հայոց ցեղասպանության արդիականությունը և հայերի հետ կատարվածն իմանալու պատրաստակամությունը»:

Book "Coverage of the Armenian Genocide on the Front Pages of International Newspapers" to be presented in Los Angeles
YEREVAN, 11 MARCH, ARMENPRESS. The photos in the book “Coverage of the Armenian Genocide on the Front Pages of International Newspapers” will be presented at an exhibition to be held by the AGBU Knights of Vartan at Skirball Cultural Center in Los Angeles on 8-10 April, as reported on the official website of the Armenian Genocide Museum-Institute, as “Armenpress” reports. The three-day exhibition and the series of lectures entitled “What the World Witnessed A Century Ago” serve as a unique opportunity to bring all Armenians together, and not only Armenians. All events will be free-of-charge.
The exhibition will begin with opening remarks by President of AGBU Knights of Vartan, Dr. Harout Yaghsezian and Director of the Armenian Genocide Museum-Institute, Dr. Hayk Demoyan.
The 260-page book includes photos, sketches and illustrations published in several international newspapers between the late 19thcentury and early 20thcentury. The descriptions of the photos are mainly in Armenian and English. The book was released in Yerevan in 2014.