Փարիզում Հայոց ցեղասպանության զոհ դարձած հայ կանանց նվիրված հուշակոթող է բացվել
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսահայ «Կապույտ խաչ» միության նախաձեռնությամբ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումների շրջանակներում և Կանանց միջազգային օրվա առթիվ Փարիզի Երևանյան պուրակը մարտի 8-ին համալրվել է հարյուր վարդենիներով` ի հիշատակ Հայոց ցեղասպանությանը զոհ դարձած հայ կանանց: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտգործնախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, Կոմիտասի արձանի հարևանությամբ տեղի է ունեցել հուշակոթողի բացման արարողություն, որը գլխավորել են Փարիզի քաղաքապետ Անն Իդալգոնև Ֆրանսիայում ՀՀ դեպան Վիգեն Չիտեչյանը:Միջոցառմանը ներկա են եղել Փարիզի քաղաքային խորհրդի բազմաթիվ անդամներ, հասարակական-քաղաքական ու պետական գործիչներ, մշակութային ու լրատվական շրջանակների ներկայացուցիչներ, հարյուրավոր ֆրանսահայեր ու փարիզեցիներ։
Դեսպան Չիտեչյանն իր ելույթում շնորհակալություն է հայտնել Փարիզի, ինչպես նաև ողջ Ֆրանսիայի իշխանություններին` ծագումով հայ իրենց քաղաքացիների նախնիների հիշատակի հանդեպ ընդգծված հոգատար վերաբերմունքի և մշտական ուշադրության համար։
Ելույթներին հաջորդել է հուշաքարի հանդիսավոր բացումը, որի վրա գրված է. «Ի հիշատակ Հայոց ցեղասպանության զոհ դարձած հայուհիների, նրանց, ովքեր անհետ կորան, ինչպես և նրանց, ովքեր փրկվեցին և փոխանցեցին հիշողությունը»:

YEREVAN, MARCH 9, ARMENPRESS: On March 8, on the initiative of La Croix Bleue des Arméniens de France, in the frameworks of events, dedicated to the Centennial of Armenian Genocide and on the occasion of the International Women’s Day, 100 roses were planted in the Yerevan Park in Paris, in commemoration of women victims of Armenian Genocide. Mayor of Paris Anne Hidalgo and Ambassador of Armenia to France Vigen Chitechian headed the opening of the memorial, near the Statue of Komitas, Armenpress reports, citing the press service of the Ministry of Foreign Affairs of Armenia.
Number of members of the Council of Paris, politicians, public figures and officials, representatives of cultural and media circles, hundreds of French Armenians and Parisiаns participated at the event.
In his remarks, Ambassador Chitechian expressed gratitude to the authorities of Paris and France for stressed caring and constant attitude to the commemoration of the predecessors of their citizens of Armenian origin.
The speech by Ambassador was followed by the official opening. The inscription of the memorial reads, “In commemoration of the women victims of Armenian Genocide, those, who are disappeared without a trace, as well as those, who survived and conveyed the memory.”