Թուրք ուսանողները բողոքի ակցիա են անցկացրել Հայոց ցեղասպանության ժխտման դեմ
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ստամբուլի Բողազիջի (Բոսֆորի) համալսարանի ուսանողները բողոքի ակցիա են անցկացրել համալսարանում Աթաթուրքի անվան ակումբի կողմից Հայոց ցեղասպանության ժխտման հետ կապված միջոցառման դեմ:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով թուրքական Etha լրատվական գործակալությունը, համալսարանի «Ժողովուրդների դեմոկրատական կոնգրես» խորհրդի (HDK) կոչով թուրք ուսանողները մտել են Աթաթուրքի անվան ակումբի կազմակերպած` «Տեղահանության 100-րդ տարին» կոչված միջոցառման սրահ եւ մամուլի համար հայտարարություն արել:
Հայտարարության մեջ ուսանողները նշել են, որ Մալաթիայի, Կեսարիայի, Քոնիայի, Մարդինի եւ Հաթայի (Անտիոք) նման շատ վայրերում Սուրբ Ծննդյան տոները վերջին անգամ նշվել են 100 տարի առաջ, եւ Հրանտ Դինքի` 4 հազար տարի այս հողերում բնակված ժողովուրդն այլեւս չկա:
Հայտարարությունն ընթերցելուց հետո ուսանողները շեշտել են, որ 1900-ականներից մինչեւ Հրանտ Դինք եւ Սամաթիայի տարեց հայ կանայք ցեղասպանությունը գիտակցաբար եւ սիստեմատիկ կերպով դեռ շարունակվում է:
Հայտարարությունից հետո համալսարականները սրահի պատերին փակցրել են «Ոչ թե տեղահանություն, այլ Ցեղասպանություն է», «Առերեսվեք Հրանտին եւ Ցեղասպանությանը» բովանդակությամբ պաստառներ:

Турецкие студенты провели акцию протеста против отрицания Геноцида армян
Студенты стамбульского университета Богазиджи (Босфор) провели акцию протеста против отрицания Геноцида армян в связи с акцией университетского клуба имени Ататюрка.
Как передает «Арменпресс», ссылаясь на турецкое агентство Etha, турецкие студенты из общества «Демократический конгресс народов» (HDK) зашли в зал, где члены клуба имени Ататюрка проводили мероприятие под названием «100-летие выселения» и сделали заявление для прессы.
В заявлении было сказано, что в Малатии, Кесарии, Конии, Мардине и Антиохии уже 100 лет, как не отмечалось Рождество, и народ Гранта Динка, который жил на этих землях 4 тысячи лет, уже там не живет.
После того, как зачитали заявление, студенты подчеркнули, что сознательно и систематически продолжается Геноцид, начавшийся в 1900-х и продолжающийся до убийств Гранта Динка и пожилой женщины в Саматии.
После этого студенты наклеили на стены плакаты с надписями «Не выселение, а Геноцид», «Посмотрите в лицо Гранту и Геноциду».