Լուկաշևիչը ղարաբաղյան շփման գծում իրավիճակն անկայուն է համարում
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունում իրավիճակը շարունակում է մնալ անկայուն: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Ալեքսանդր Լուկաշևիչը: «Տարվա սկզբին իրավիճակի սրացումից հետո փետրվարի երկրորդ կեսին որոշակի հանդարտություն հաստատվեց: Դա փաստեցին կողմերի ներկայացուցիչները մոնիթորինգի ժամանակ, որն անցկացվեց փետրվարի 20-ին ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկի խմբի կողմից: Սակայն վերջին տվյալները, որոնք ստացվել են մարտի առաջին օրերին, վկայում են հրադադարի ռեժիմի խախտման հերթական դեպքի մասին: Ցավոք, կան զոհեր»,- ասել է Լուկաշևիչը:
Նա նշել է, որ մարտի 4-ին Կասպրշիկի խմբի կողմից անցկացրած մշտադիտարկման արդյունքներով կկազմվի համապատասխան զեկույց: Լուկաշևիչը կարծիք է հայտնել, որ շփման գծում իրավիճակի մասին հստակ տվյալներ հնարավոր կլինի ստանալ մշտադիտարկումների միջոցով:
ՌԴ ԱԳՆ հատուկ ներկայացուցիչը կոչ է արել հակամարտող կողմերին ցուցաբերել զսպվածություն, թույլ չտալ այնպիսի գործողություններ, որոնք հետագայում կհանգեցնեն իրավիճակի լարման ավելացմանը: Լուկաշևիչը հորդորել է հավատարիմ մնալ ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը, ինչպես հայտարարվել էր Սոչիում 2014 թվականի օգոստոսի 11-ին:

Официальный представитель МИД России считает обстановку в зоне нагорно-карабахского конфликта нестабильной
Обстановка в зоне нагорно-карабахского конфликта остается нестабильной. Как сообщает Арменпресс, об этом на брифинге сказал официальный представитель МИД России Александр Лукашевич.
«После обострения, которое прослеживалось с начала года, во второй половине февраля наступило некоторое затишье. Это признали представители сторон в ходе мониторинга, проведенного группой Личного представителя Действующего председателя ОБСЕ А.Каспржика 20 февраля с.г. Однако последние данные, поступившие в первых числах марта, свидетельствуют об очередном всплеске нарушений режима прекращения огня. К сожалению, есть погибшие», - сказал Лукашевич.
Он отметил, что А.Каспржик 4 марта провел мониторинг на линии соприкосновения. Будет подготовлен соответствующий доклад. Лукашевич полагает, что более подробные сведения о том, как обстоят дела, можно будет получить от мониторов ОБСЕ.
«Призываем стороны проявить сдержанность, не допускать действий, ведущих к дальнейшему росту напряженности, придерживаться мирного пути урегулирования конфликта, как об этом было заявлено на саммите в Сочи 10 августа 2014 г.», - подчеркнул официальный представитель МИД РФ.